15.4.2019 20:55 KTP tarrasi kotietuun ennen Katajan viimeistä ottelua. Uralla on mahdollisuus huomenna lähettää Korihait karsintaan.
KTP:n Kevin Langford oli runkosarjan päätöskierroksella pitelemätön. Kuva: Ville Vuorinen
Kotkan KTP-Basket nousi vielä kiinni puolivälierien kotietuun voittamalla kotiparketillaan Uudenkaupungin Korihait 105–94 (48–45).
Toistaiseksi KTP ohitti neljäntenä olevan Joensuun Kataja Basketin keskinäisten otteluiden turvin. Katajalla on vielä tiistaina mahdollisuus kääntää asetelma, kun Joensuussa vierailee runkosarjan päätöskierroksella Kauhajoen Karhu Basket.
Joka tapauksessa on selvää, että juuri KTP ja Kataja kohtaavat perjantaina alkavissa puolivälierissä. Katajan huomisesta tuloksesta on kiinni se, kumpi joukkueista saa pudotuspelisarjaan kotiedun.
– Kun pudotuspelit alkavat, niin pitää pystyä voittamaan kotona, pitää pystyä voittamaan vieraissa. Aloitetaan sitten kotona tai vieraissa, niin pelejä pitää voittaa, siitä lähdetään. Turha voivotella menneitä, kotietu oli omissa käsissä, nyt se ei enää ole tässä hetkessä. Ehkä kuitenkin PeKan peliä katson ennemmin kuin Katajan peliä, KTP-luotsi Tomi Kaminen linjasi tiistai-illan suunnitelmistaan.
Korihaille tappio tiesi suorasta sarjapaikasta jännittämisen jatkumista vielä vuorokaudella. Niin ikään yhdeksän voittoa keränneellä Kaarinan Ura Basketilla on tiistaina mahdollisuus ohittaa sarjataulukon hännillä Korihait. Ura tarvitsee voiton Lapualta välttääkseen karsintaottelut sarjapaikasta.
– Toivotaan, että tämä oli kauden viimeinen ottelumme. Se ei ole enää meidän käsissä. Pitää huomenna katsoa Kobrat–Ura ja toivoa parasta. Toivotaan, että tulos on meille suosiollinen, että kautemme loppuu ja paikka ensi kaudeksi Korisliigassa on turvattu. Erikoinen tilanne, koska pelasimme viimeisen pelimme jo tänään, muut vasta huomenna, Korihaiden päävalmentaja Pedro Monteiro pyöritteli.
KTP:n ja Korihaiden kohtaaminen oli poikkeuksellisen rikkonainen. Yhteensä ottelussa vihellettiin peräti 55 virhettä, 22 KTP:lle ja 33 Korihaille. Korihait päättikin ottelun neljällä pelaajalla, kun Stephon Jelks sai virhetilinsä täyteen viimeisellä minuutilla. Jelksiä ennen Bryan Coleman, Chris Jenkins ja Topias Kuukkanen olivat saaneet jo viidennet virheensä.
Ottelu oli pitkään hyvin tasainen. Päätösneljänneksellä KTP hiljalleen karkasi ratkaisevalle etumatkalle.
– Onnittelut voittajille, ehdottomasti parempi voitti. Tuo meidän pelitapa aiheuttaa vastustajille paljon menetyksiä. Nyt niitä oli 17, mutta niitä olisi voinut olla paljon enemmänkin. Ihan hyvä taistelu näin viimeiseksi runkosarjamatsiksi, ei voitu paremmalle mitään, Kuukkanen mietti.
KTP joutui tulemaan toimeen vielä ilman Donte Thomasia. Thomas on kuitenkin käytettävissä, kun pudotuspelit alkavat viikonloppuna. Kotkalaisjoukkueen tähdeksi nousi tällä kertaa Kevin Langford (28/7). Myös Jalen Jackson (15/6), Joonas Lehtoranta (14/4/4s) ja Tyrell Nelson (18/12) tehoilivat erinomaisesti.
– Suunnitelmamme oli hyökätä heidän prässiään vastaan. Saimmekin muutamia helppoja koreja, kun saimme nopeilla syötöillä prässin purettua, Langford totesi.
Korihait esiintyi jälleen hyvin tasaisesti. Kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pisteille. Jelks (16/9), Kuukkanen (15/1), Jenkins (15/4) ja Mario Edwards (15/4/7s) ylittivät 15 pisteen rajapyykin.
Kotkalaisten katseet kohdistuvat tiistaina Joensuuhun, jossa Kataja tarvitsee voiton Karhu Basketista. Uudessakaupungissa tiistaina siis jännitetään Kobrien ja Uran välisen ottelun lopputulosta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.