19.12.2010 Sarjakärki KTP-Basketin 33-vuotias Clifton Jones nousi lauantaisessa vierasottelussa Lappeenrantaa vastaan Korisliigan runkosarjan kaikkien aikojen kärkikymmenikköön levypalloissa. Jones otti pelissä kahdeksan levypalloa, joiden myötä hänen uransa levypallomäärä nousi lukemaan 2764 (keskiarvo 8,5). Samalla hän ohitti 10. sijalla olleen Sakari Pehkosen.

Clifton Jones on Korisliiga-urallaan kahminut levypalloja 8,5 irtopallon keskiarvolla. Kuva: Kai Kilappa.
Jones, jolla on myös Suomen kansalaisuus, aloitti pääsarjatasolla Joensuun Katajan riveissä syyskuussa 2001 nykyistä seuraansa KTP:tä vastaan ja otti avauspelissään kahdeksan levyriä. Urallaan hän on edustanut liigassa Joensuuta viitenä, Karkkilaa kahtena, Porvoota yhtenä ja nyt Kotkaa kahtena kautena.
Liigan runkosarjaotteluja Jones on pelannut 326 ja lisäksi 68 pudotuspeliä, joissa hyppysiin on jäänyt 735 levypalloa.
Runkosarjan kaikkien aikojen levypallolistan kärki on kärkikymmenikön osalta nyt seuraava (suluissa ottelukohtainen keskiarvo).
Jonathan Moore | 4414 (10,9) |
Bernard Harris | 4025 (10,0) |
Garcia Hopkins | 3924 (9,2) |
Larry Pounds | 3667 (9,5) |
Jarkko Tuomala | 3559 (5,7) |
Gerald Lee Sr | 3453 (6,0) |
Greg Joyner | 3328 (9,6) |
Pertti Marttila | 3117 (5,4) |
Petteri Voutilainen | 2911 (5,7) |
Clifton Jones | 2764 (8,5) |
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.