19.3.2019 20:39 KTP:n päämääränä on saalistaa pudotuspeleihin kotietu.
KTP:n energisen Donte Thomasin paluu piristi selvästi joukkueen pelaamista. Kuva: Ville Vuorinen
KTP-Basket otti erityisesti henkisesti helpottavan kotivoiton Lapuan Kobrien kustannuksella tiistai-illan ainoassa Korisliiga-ottelussa. Kotkalaiset juhlivat täyttä pistepottia Steveco Areenalla lopulta selvin koriluvuin 94–69 (43–41).
– Meidän puolustuksemme oli nyt hyvää. Lapua tulee niin vahvasti korille, ettei mitään rajaa. Nyt saimme väylät tukittua ja saimme heiltä vauhtia pois, KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen puhkui.
Voitollaan KTP katkaisi viiden ottelun mittaiseksi katkenneen tappioputkensa.
– Meillä on ollut nyt aika pirun vaikeata. Olenkin useaan otteeseen sanonut, ettei se taito pelata ole missään vaiheessa kadonnut. On ollut vain joku ihmeellinen lukko. Nyt hyvä voitto, joka kyllä helpotti koko joukkuetta.
Ottelun ensimmäinen puoliaika ei olisi voinut paljon tasaisempi olla. Molemmat joukkueet johtivat ottelun ensimmäistä puoliaikaa parhaimmillaan ainoastaan neljällä pisteellä. Avauspuoliskolla Kobrat miltei dominoi levypalloja, 23–13. Levypalloista saamaansa etua vierasjoukkue tasoitti heikommalla viimeistelyprosentilla sekä menetyksillä.
Toisella puoliajalla KTP pelasi silmin nähden kovempaa ja otti yliotteen myös levypalloista. Kobrien tila tuntui parketilla olevan vähissä. Samalla KTP latoi tasaisesti helppoja koreja korinläheisyydestä Tyrell Nelsonin ja kokoonpanoon palanneen Donte Thomasin johdolla. Hiljalleen KTP repi johdon riittävän suureksi, ettei Kobrat enää pystynyt kirillä siihen vastaamaan.
KTP:n koko aloitusviisikko onnistui tehokkaasti. Nelson (25/10/4s) ja Thomas (15/6/4s) aiheuttivat fyysisyydellään jatkuvia haasteita lapualaisvierailleen. Joonas Lehtoranta (15/1/3s) ja Antto Nikkarinen (11/2/8s) johtivat peliä vähintäänkin sujuvasti.
– Varmaan ekaa kertaa tällä kaudella olen tyytyväinen, kun heitin noin hyvin. Tuntuu tosi hyvältä, kun voittokin vihdoin taas tuli, Lehtoranta iloitsi.
Kobrien valopilkut löytyivät kotimaisesta osastosta. Panu Peltokangas (12/8/2s), Jussi Turja (10/0) ja Lauri Toivonen (9/3) hoitivat iltapuhteensa kiitettävästi. Sen sijaan kauden kovimmat tehomiehet Larry Anderson (5/7) ja Khalil Small (12/2) olivat kovassa kotijoukkueen puristuksessa.
– Kolmannella jaksolla peli ratkesi. Ei pysytty perässä ja vähän siinä selkärankakin katkesi. Ei saatu neljännellä enää sellaista vaihetta, että oltaisiin pystytty kiriä. Tästä on kerättävä itsensä, edessä on tärkeitä pelejä, Kobrien kapteeni Lauri Toivonen käänsi jo katsetta tulevaan.
Vaikka ottelu tuntui olevan päätösneljänneksellä jo hyvissä ajoin riittävä, oli KTP:n leirissä kenties pientä painetta. Lauantaina kotkalaiset hukkasivat peräti 16 pisteen etunsa viimeisen jakson aikana Nokialla.
– Ei sellaista asiaa saa ottelussa miettiä, että ”käykö tässä taas nokiat”. Toki, otin siinä aikalisän, kun Kobrat teki pari nopeaa koria ja siten yritin tietysti estää samanlaisen kirin tapahtuvan uudelleen, Kaminen pohti.
– Tämä meidän joukkue ja kausi on ollut hyvin ihmeellinen. Kun sujuu, niin ollaan tosi hyviä. Kun taas ei, niin päät menevät helposti alas. Onhan tämä kausi toisaalta paljon mielenkiintoisempi näin, että mennään koko ajan vähän ylös ja alas. Sellainen tasainen suorittaminen puuttuu, Kaminen hymyili.
Kobrille vierasvoitto olisi ollu äärimmäisen tärkeä. Kobrilla on matkaa kahden voiton verran pudotuspeliviivan yläpuolella majaileviin BC Nokiaan ja Helsinki Seagullsiin.
Kobrien sarjaohjelma on sinänsä suosiollinen, että seitsemästä jäljellä olevasta runkosarjakamppailustaan neljä pelataan Lapualla. Perjantaina Kobra-Areenalle saapuu juuri Seagulls, ensi viikon perjantaina puolestaan BC Nokia.
– Ihan kuin päivä ja yö oli tämä kuin (voittoisa) Salo-peli. Silloin meillä oli 22 syöttöä, nyt kahdeksan. Se kertoo aika paljon tästä ottelusta. Jostain syystä emme aina saa sellaista joukkuehenkeä kentälle, mitä voittaminen vaatii, Kobrat-luotsi Nenad Stefanovic harmitteli.
Pitkähköksi venyneestä tappioputkestaan huolimatta KTP taistelee edelleen visusti pudotuspelien kotiedusta. Neljäntenä sarjataulukossa olevaa KTP:tä kuitenkin hengittää niskaan muun muassa Joensuun Kataja Basket, jolla on muihin verrattuna pelaamatta huomattavasti enemmän otteluita.
KTP pelaa seuraavaksi lauantaina Tampereella. Kobrat isännöi perjantaina siis Seagullsia.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.