Korihait sai toisen voittonsa trillerin päätteeksi – Vilppaan Woodille taas triplatupla

15.12.2021 20:47 Miesten Korisliigassa kierroksen voittajia olivat Korihait, Bisons Loimaa, Kataja Basket, Salon Vilpas ja Kauhajoki.

Korihait kaivoi vihdoin toisen voittonsa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Uudella vahvistuksella vastikään kasvanut Korihait nappasi kauden toisen voittonsa väännettyään kalkkiviivoille asti Tampereen Pyrinnön kanssa. Kotikentällään pelannut Korihait sai sarjapisteensä ottelulukemien 88–81 turvin.

Voittajien kovin pistenikkari ottelussa oli Mitchell Smith 26:lla. Pistesaaliinsa lisäksi Smith keräsi tilastoihinsa myös kymmenen levypalloa ja kolme riistoa. Uusi vahvistus Jarett Croff puolestaan taiteili taululle 20 pistettä ja neljä koriin johtavaa syöttöä.

Pyrinnön paras pistemies ottelussa oli Ike Smith 21:llä. Osku Heinonen säesti 16:lla.

Ottelutilastot

Voittoja muillekin vaikeuksista kärsineille

Onnistumisia nähtiin myös kahdelta muulta miesten Korisliigan sarjataulukossa playoff-viivan alapuolelle jumiutuneelta joukkueelta. Loimaa Bisons sai omasta pelistään kauden neljännen voittonsa kukistaessaan Lahti Basketballin 88–75.

Voittajajoukkueen tilastohirmuna nähtiin Zach Thomas, joka merkkautti 29 pistettä, kymmenen levypalloa ja tehokkuuslukeman 37.

Lahden puolella sen sijaan monipuolisimmalla rivillä loisti Antonio Ballard, joka keräsi 16 pistettä, 13 levypalloa, kolme syöttöä ja vastapainoksi peräti seitsemän menetystä. Isoin pistesaldo, 17, nähtiin silti Zackery Bryantilta.

Ottelutilastot

Myös yhdeksättä sijaa pitävä Kataja Basket onnistui. Kataja sai kuudennen voittonsa kaataessaan vierasmatkallaan BC Nokian. Ottelu kamppailtiin kalkkiviivoille asti, mutta lopulta Nokia taipui 73–75.

Katajan korijuhlia johti Christopher McKnight, joka keräsi tilastokorttiin 20 pistettä ja kymmenen levypalloa. Niko Mattila esiintyi vakuuttavasti 15 pisteellä.

Nokian pistehirmu oli Steven Haney 20:llä. Arnaldo Torolle merkittiin pisteitä vain yhdeksän mutta levypalloja jälleen hurjat 17.

Ottelutilastot

Viime kevään finalistit voitokkaina

Kauhajoki pönkitti asemaansa Korisliigan kärkisijalla jälleen voitolla. Tämäniltaiset pisteet olivat vieläpä erittäin tärkeät, sillä niiden avulla Kauhajoki sai työnnettyä kyynärän verran taaemmas kolmannella sijalla niskaan hönkivän Kouvot. Kotikentällään pelannut Kouvot tosin taipui tiukassa väännössä vain neljällä pisteellä, 75–79.

Voittajien sankarisuorituksen antoi Simeon Carter, jolle merkittiin 22 pistettä ja 11 levypalloa. Vahvasti edusti myös Henri Kantonen, joka keräsi yhdeksän levypalloa ja jakoi viisi syöttöä, vaikka jäikin pisteissä vain viiteen.

Kouvojen kovimmat pistesaldot – 17 per pelaaja – nähtiin Makuach Maluachilta ja Amir Hintonilta.

Ottelutilastot

Hallitseva mestari Salon Vilpaskin otti illan pelissä pisteitä voittamalla ottelunsa Lapualla. Isännän roolissa pelannut Kobrat kärsi tappion luvuin 88–104.

Vilppaan sentteri Jeremiah Woodin pelivire ei jättänyt tälläkään kertaa arvailujen varaa. Aivan kuten Suomen Cup -puolivälierässäkin, mies tilastoi jälleen triplatuplan – tällä kertaa 14 pisteellä, kymmenellä levypallolla ja 12 syötöllä. Pisteissä nokitti Marcus Lovett Jr, joka sai niitä aikaan 23.

Kobrien tähdet olivat Andre Wesson Jr. 26 pisteellä ja Stokley Chaffee Jr. 22 pisteellä ja kuudella levypallolla.

Ottelutilastot

 
7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

Näytä lisää vastaavia