Kobrat jälleen voittoon summerin soidessa – "Pääsemme pelaamaan pudotuspelipaikasta"

10.4.2019 21:22 Pyrintö ei antanut Korihaille mahdollisuuksia Pyynikillä.

Kobrat ja Panu Peltokangas ovat juhlineet tällä kaudella jo useamman kerran viime hetkien ratkaisulla. Kuva: Pasi Ahola

Lapuan Kobrat jatkoi läpi kauden jatkunutta perinnettään ja esitti kotiyleisönsä edessä trillerimäisen näytöksen, kun Kouvolan Kouvot kaatui lopulta 78–76 (36–33). Voittonsa turvin Kobrat nousi jo pudotuspeliviivan yläpuolelle tasapisteisiin BC Nokian kanssa.

Kobrat johti keskiviikon kamppailuaan ensimmäiset 30 minuuttia. Päätösneljänneksellä Kouvot otti kuitenkin komennon. Vierasjohto oli suurimmillaan yhdeksän pistettä, kun pelikellossa oli jäljellä aikaa enää alle neljä minuuttia.

Niin vaan Kobrat nousi vielä taistelemaan ottelun voitosta Khalil Smallin tahtokorien johdolla. Kobrien uskomaton kiri huipentui ensin Zane Watermanin tasoittavaan kolmoseen noin 10 sekuntia ennen loppua. ’

Kouvojen aikalisän jälkeen Kobrat käytti viisaasti kaksi joukkuevirhettään. Kellossa oli jäljellä enää neljä sekuntia, kun Kouvojen sivurajasta pallo päätyi suoraan Kobrien Larry Andersonin käsiin. Anderson ampaisi pallon viipymättä vastahyökkäykseen karanneelle Smallille, joka viimeisteli ajonsa juuri ennen summerin rääkäisyä koriin.

Smallin elokuvamaista summerikoria tarkasteltiin vielä jonkin aikaa videolta, kunnes tuomari Ari Malkamäen sormet vapauttivat lapualaisyleisön suuriin suosionosoituksiin.

– Se oli todellinen taistelu! Hieno päästä pelaamaan tällaista ottelua. Meillä oli ajoittain suuria haasteita, mutta olen tyytyväinen, että pysyimme yhdessä vaikeuksienkin hetkellä. Kouvot teki paljon kovia suorituksia. Meidän piti vastata vielä kovemmilla voittaaksemme, ottelun ratkaisija Small puhalsi tyytyväisyyttään.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Runkosarjan kuudetta sijaa metsästävälle Kouvoille tappio oli hyvin karu. Jo varmalta näyttänyt voitto karkasi käsittämättömien viimeisten minuuttien aikana.

– Tämä oli koiratappelu. Molemmilla oli ottelussa kovat panokset. Johdimme lopussa jo turvallisen oloisesti, mutta sen jälkeen jokin meni pieleen. Kobrat käytti saumansa tylysti, Kouvojen David Gonzalvez harmitteli.

Kouvojen käskyttäjä Jyri Lehtonen oli lopputulokseen hyvin pettynyt.

– Meillä on tarkoitus olla viimeisillä hetkillä hyviä, parhaimmillamme. Kun johdimme yhdeksän pistettä, annoimme Smallille kaksi vapaata heittoa. Kobrat haistoi sen jälkeen veren. Tuo loppuratkaisu taas saadaan pelata aika monta tuhatta kertaa, että lopputulos on tämä. Matka kotiin tulee olemaan pitkä ja hiljainen, Lehtonen epäili.

– Tappio oli meille hyvin ikävä. Sen sijaan kaikesta näkee ja aistii, että Kobrat ja kaikki täällä salissa haluaa lähteä tosissaan haastamaan Vilpasta puolivälierissä. Tunnelma oli hieno. Toivotan Kobrille onnea.

Kobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic oli ottelun jälkeen silminnähden uupunut.

– Huh huh. Tämä oli melkoinen vuoristorataottelu. Aivan kuin Gonzalvez sanoi, tämä oli koiratappelu. Pelaajat olivat ihan väsyneitä. Sunnuntain ottelu Uudessakaupungissa oli meille hyvin kuluttava. Koko joukkue oli ihan puhki ja mietinkin, että mistä löydämme energiaa.

Kobrilta oli sivussa edelleen Jussi Turja. Panu Peltokangas pelasi puolestaan kuumeen jäljiltä puolikuntoisena. Kouvot ei Kobrille armoa antanut, vaan puolusti kotijoukkueen pelaajia väsymättömällä intensiteetillä.

– Upea taistelu pelaajilta. Sinänsä on täysin mieletöntä, että voitimme ottelun, jossa meillä oli 21 menetystä. Ei siinä ole mitään järkeä, Stefanovic ihmetteli.

Kobrien parhaat olivat Anderson (15/5/9/5r), Small (25/9/4s) ja Jaron Hopkins (20/10). Kouvojen tehomiehinä häärivät Gonzalvez ja taitava sisäpelaaja Brian Asbury (20/7/3r).

Kobrien kauden viimeinen runkosarjaottelu on tiistaina Lapualla Kaarinan Ura Basketia vastaan. Mikäli Kobrat voittaa Uran, on BC Nokian voitettava molemmat jäljellä olevat ottelunsa pudotuspelipaikan lunastaakseen. BC Nokia kohtaa kotonaan lauantaina KTP-Basketin ja tiistaina vieraissa Seagullsin.

– On aina hienoa, kun kauden viimeisessä runkosarjaottelussa on panosta. Pääsemme pelaamaan pudotuspelipaikasta, vihdoinkin, Stefanovic hymyili.

Kouvojen vieraaksi saapuu perjantaina Tampereen Pyrintö. Kouvojen runkosarja päättyy tiistaina Salossa.

Ottelutilasto

Pyrintö ei antanut Korihaille helpotusta

Tiukasti suorasta sarjapaikasta kamppaileva Uudenkaupungin Korihait ei saanut Tampereen Pyrinnön vieraana helpottavia sarjapisteitä taskuunsa, vaan Pyrintö voitti 107–72 (48–34).

Korihait on tällä hetkellä sarjataulukon kymmenentenä tasapisteissä sarjajumbo Kaarinan Ura Basketin kanssa. Molemmilla joukkueilla on jäljellä runkosarjaa vielä kaksi ottelua. Uran pitää voittaa Korihaita yksi ottelu enemmän, mikäli nousijajoukkue mielii sarjapaikkansa ilman karsintoja varmistamaan.

Pyrintö hallitsi jo ottelun ensimmäistä puoliskoa. Parhaimmillaan kotijoukkue johti Pyynikillä 16 pisteellä. Puoliaikataukoon mennessä Pyrinnön Kevin Johnson Jr. napsi peräti 15 levypalloa.

Ottelun edetessä Korihait ei enää päässyt voitosta pelaamaan, vaan Pyrintö vain kasvatti eroa.

Pyrinnön tehopelaajat olivat keskiviikkona Osku Heinonen (18/2) sekä Johnson Jr. (15/20/3r). Korihailta etenkin Chris Jenkins (26/6/3s) vakuutti heti ensimmäisellä puoliskolla. Myös Stephon Jelks (13/6) taisteli kiitettävästi.

Korihaiden seuraava ottelu on jo perjantaina, kun Uuteenkaupunkiin saapuu Kataja Basket. Päätöskierroksella Korihait vierailee Kotkassa.

Pyrinnön viimeinen runkosarjaottelu on tiistaina Kouvolassa.

Ottelutilasto

 
16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

Näytä lisää vastaavia