Kaulo, Pirttinen ja Monk sopimuksiin Forssan Alun kanssa

15.7.2022 16:51 Naisten Korisliigaan valmistautuva Forssan Alku on tehnyt kauden 2022-23 kattavat pelaajasopimukset Mimmi Kaulon, Kaisa Pirttisen ja LaShonda Monkin kanssa.

Sudenpennuissa tänä kesänä debyyttinsä tehnyt Kaisa Pirttinen on yksi Forssan Alun uusista pelaajista. Kuva: Ville Vuorinen.

Turun Rientoa edelliskaudella edustanut Kaulo ja BC Nokiaa edustanut Pirttinen nousevat sarjaporrasta ylemmäs, kun molemmat pelasivat aiemmin kasvattajaseuroissaan naisten I divisioonassa.

Kaulo tilastoi keskimäärin 13,7 pistettä ja 7,1 levypalloa. Pirttisen tilastot taas olivat 11,0 pistettä, 3,2 levypalloa ja 3,5 syöttöä ottelua kohden.

– Kaisa ja Mimmi ovat itselleni tuttuja jo divarivuosilta vastustajan paidasta. Molemmat pelaavat fyysisesti ja omaavat korintekokykyä. WU20-leiriltä sain hyvää palautetta heidän, harjoittelusta ja motivaatiosta niin valmennukselta, kuin kanssapelaajilta, FoA:n päävalmentajana aloittava Juri Heinämäki kertoo seuran tiedotteessa.

Alun kolmas uusi pelaaja on yhdysvaltalainen pelintekijä LaShonda Monk, oka on Ole Missin yliopistosta valmistunut ns. super senior. Monk vietti ensimmäiset NCAA-kautensa East Carolina Piratesin paidassa, kunnes hän siirtyi lisävuodekseen Ole Missiin.

Monk tilastoi super senior -kaudellaan 9,3 pistettä, 2,9 syöttöä ja 2,0 riistoa ottelua kohden.

– Monk on kova kilpailija, joka ymmärtää ja haluaa pelata puolustusta. Pelintekijänä hän on yksi joukkueen johtavista pelaajista ja johtavien pelaajien pitää näyttää esimerkkiä puolustus suuntaan, jos halutaan rakentaa yhtenäinen joukkue. 

Monkin, Pirttisen ja Kaulon myötä FoA:lla on viisi pelaajasopimusta, kun aiemmin julkaistut Nenna Lindström ja Caterrion Thompson pelaavat myös forssalaisten väreissä.

 
6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

4.11.2025 20:55 Naisten Korisliiga

Pyrintö vahvisti asemaansa sarjan kärkipäässä

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.

1.11.2025 19:30 Naisten Korisliiga

ToPo:n voittotili vihdoin auki - Lehtoranta ja Ogun tehokkaina joukkueidensa voitoissa

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.

30.10.2025 09:41 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-otteluita selostettuina monikameratuotantoina

Naisten Korisliigan pirteästi aloittanut Vimpelin Vedon marras- ja joulukuun kotiottelut tuotetaan selostettuina monikameratuotantoina Ruutu-palveluun.

29.10.2025 21:35 Naisten Korisliiga

EBT ja Pyrintö vierasvoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.

26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga

Vedolle vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

Näytä lisää vastaavia