22.10.2024 21:07 Korisliiga-illan voittajia olivat Bisons Loimaa, Kouvot, Kauhajoki, Kataja Basket ja Helsinki Seagulls.

Andre Gustavson (pallon kanssa) ajoi pirteästi korille Kauhajoen täpärässä voitossa. Kuva: Janne Yli-Korhonen
KTP-Basket kävi jo sekunnin päässä kauden avauspisteistään. Kotkalaisseura johti kotikentällään ottelua yhdellä pisteellä mutta hävisi 85–86, kun vierasjoukkue Kauhajoen Oliver Kandén pussitti floaterin samalla hetkellä, kun summeri pärähti. Kauhajoelle voitto oli viidestä ottelusta jo neljäs.
Kandénin koko pistesaldo jäi pelissä viiteen, mutta kotimaisen osaston toinen nuori tähti, Andre Gustavson, edusti senkin edestä. Gustavson upotti 18 pistettä, joista kaikki harvinaisesti kahden pisteen alueelta, ja keräsi samalla kahdeksan levypalloa. Joukkuetoveri Kaden Anderson osui 19 pistettä.
KTP:n kuumakätisimmät korintekijät olivat Tavon King ja Joonas Timonen. Heistä kummallekin merkittiin 21 pistettä.
KTP:n tavoin myös hallitsevan mestarin BC Nokian kausi on alkanut sen verran vaikeasti, ettei otteluista ole jäänyt vielä ainuttakaan sarjapistettä. Tänään Bisons Loimaa taivutti "Näädät" 77–64.
Bisonsin tehomies ottelussa oli arvatenkin sentteri Jeremiah Wood, joka tilastoi 17 pistettä, kymmenen levypalloa, kuusi koriin johtavaa syöttöä, kolme riistoa ja kolme torjuntaa. Kolme pistettä tilastoinut Vesa Heinonen kommentoi:
– Oli aika puolustusvoittoinen vääntö, jossa olimme tänään vain vähän parempia. Hyökkäyspään ongelmia olemme koettaneet ratkoa ja löytäneetkin jo ratkaisuja. Hienoa nähdä jokaisen jätkän tekemä duuni puolustuspäässä, ja pikkuhiljaa alkaa aueta myös hyökkäyspäässä.
Nokian puolella tilastoja täytti ahkerimmin Xavier Green, joka kirjautti 19 pistettä ja seitsemän levypalloa, joskin myös viisi pallonmenetystä.
Bisons on parhaillaan yksi joukkue Korisliigan neljän kärjessä, jotka kaikki ovat voittaneet viidestä ottelusta neljä.
Kataja Basket nosti voittosaldonsa niin ikään neljään, kun tuorein sarjanousija Tapiolan Honka taipui armottoman väännön päätteeksi 92–95. Hongan päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi tulosta:
– Tässä tilanteessa tietysti harmittaa, mutta on pakko olla pelkästään ylpeä tästä jätkien taistelusta.
Joensuulaisten voittopisteet vapaaheittoviivalta upotti Sebastian Lindberg, joka tilastoi ottelussa 11 pistettä, kolme levypalloa ja kaksi riistoa. Näyttävin tilastorivi oli joukkuetoveri Zaccheus Darko-Kellyn 26 pistettä, kahdeksan levypalloa, yhdeksän syöttöä ja kolme riistoa.
Hongan puolella Darius Quisenberry kirjautti 29 pistettä, kuusi levypalloa ja seitsemän syöttöä.
Samaan kärkinelikkoon kuuluva Helsinki Seagulls päihitti Tampereen Pyrinnön täpärästi 95–91.
Voittajien kovin tilastorivi oli sentteri Kalib Boonen 21 pistettä, kahdeksan levypalloa ja neljä torjuntaa.
– Tänään meidän piti huolehtia vain pienistä asioista, kuten suorittaa skriinimme hyvin ja olla tarkkoja levypallopelissämme. Suoriuduimme siitä tänään hyvin, ja lopussa kiitos seisoi. On ollut hienoa pelata Helsingissä ja Korisliigassa. Olen oppinut paljon uutta jo näin lyhyessä ajassa ja valmentajat ovat auttaneet minua kehittymään joka päivä, Boone iloitsi ottelun jälkeen.
Pyrinnön parhaalta puolestaan näytti Henry Pwonon rivi 22 pisteellä ja seitsemällä levypallolla.
Kouvotkin palasi voittokantaan ja nosti saldonsa kolmeen kaataessaan Salon Vilppaan 79–66.
James Bishop IV pussitti voittajista eniten, 23 pistettä.
Vilppaan puolella vahvin oli Samu Adler 12 pisteellä ja viidellä levypallolla. Tappiosta huolimatta hyvältä näytti myös joukkuetoveri Vili Nymanin hurjastelema tuplatupla: kymmenen pistettä ja kymmenen levypalloa.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.