10.2.2024 21:11 Miesten Korisliigan jatkosarjoissa pistetilejään kartuttivat Kauhajoki, Tampereen Pyrintö ja Bisons Loimaa. Tappion kärsineen KTP:n päävalmentaja Roope Mäkelä aikaisti eropäätöstään.

Samuel Givens on ollut Kauhajoen ratkaisijoita useassa ottelussa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoki onnistui jatkosarja-avauksessaan nappaamaan kovan päänahan kaataessaan sarjakärki Helsinki Seaullsin 90–77.
Illan tehotandemina hääri Kauhajoen tutkapari Topias Palmi ja Samuel Givens. Kumpikin pelaajista nakutti 18 pistettä, minkä lisäksi Palmi tilastoi neljä syöttöä ja Givens puolestaan kuusi syöttöä ja kuusi levypalloa.
– Oli ensimmäisen viiden minuutin jälkeen hieman hermossa pitelemistä, koska kertyi niin paljon virheitä niin nopeasti, mutta saimme erittäin hyvin homman kokoon, mikä on mielestäni hyvä osoitus siitä, missä olemme joukkueena tällä hetkellä. Luotimme omaan pelisysteemiimme ja jatkoimme haastamista, ja saimme sillä Seagullsin väsymään, Palmi kommentoi.
Seagullsin parhaat pistemiehet olivat Mar'Qualen Grant 19:llä ja Okko Järvi 16:lla.
Tampereen Pyrintö vietti vahvan koti-illan alemman jatkosarjan puolella kerätessään pisteet 97–84 Kobria vastaan.
Voittajajoukkueen tehomiehet olivat Luther Muhammad 21 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla sekä Nighael Ceaser 20 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. Chrysostom Chukwuma lisäsi tilastoihin seitsemän pistettä.
– Lapua tuli peliin kovempaa kuin me. Pitkällä aikavälillä luotimme kuitenkin omaan tekemiseemme paremmin, ja se toi meille voiton, Chukwuma kommentoi.
Kobrien kärjessä hääräsi Taz Sherman 32 pisteellä ja yhdeksällä syötöllä.
Bisons Loimaa sai alemman jatkosarjan ensimmäisessä pelissään kauden yhteensä viidennen voittonsa, kun se kaatoi KTP-Basketin 91–76.
Bisonsin isoin pistesaldo Isaac Davidsonin 25. KTP:n puolella puolestaan edukseen erottuivat Vincent Golson Jr. 20 pisteellä ja yhdeksällä syötöllä sekä Joonas Timonen 17 pisteellä.
Roope Mäkelä, jonka oli alun perin tarkoitus jatkaa KTP:n päävalmentajana kauden loppuun, ilmoitti tänään eroavansa välittömästi. Viimeistä otteluaan tehtävässä hän kommentoi:
– Biisonit tulivat tosi kovaa peliin. Me olimme liian pehmeitä ottelun alussa. Hyvän harjoitusviikon jälkeen tulo peliin oli pettymys. Kehonkielemme ei vastaa joukkueen tasoa tällä hetkellä, ja silloin tulos on tällaista.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.