Karhu Basket juhli Lapualla Pohjanmaan herruutta: ”Paikallispeli toi lisää sytytystä”

12.10.2019 20:36 Vilpas ja Kataja eivät antaneet vieraiden sarjapisteillä juhlia.

Bojan Sarcevic oli Lapualla suorastaan tulessa. Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoen Karhu Basket palasi voittojen pariin, kun Lapuan Kobrat kaatui kotiparketillaan koriluvuin 81–96 (45–44). Voitto Pohjanmaan derbystä oli hallitsevalle mestarille erityisen maukas, sillä Karhu Basketilla oli allaan kaksi tappiota.

– Kyllähän voitto Lapualla aina maistuu. Toivottavasti tällä on nyt kuitattu kaksi vähän yllättävääkin kotitappiota, 17 pistettä tulittanut Okko Järvi toivoi.

Kobrat aloitti ottelun terävästi seitsemällä nopealla pisteellä. Kauhajokelaisjoukkueen päävalmentaja Janne Koskimies ottikin aikalisän jo alle kahden minuutin pelaamisen jälkeen. Aikalisän jälkeen oranssipaidat olivat jo paremmin valmiina paikallispelin vaatimustasoon.

Toinen puoliaika alkoi Kobrien pisteen johtoasemassa. Jälkimmäisen puoliskon hahmo oli Karhu Basketin kapteeni Bojan Sarcevic (26/6/7s), joka tulitti kaaren takaa kolmosia vailla minkäänlaista epäröintiä.

Sarcevic kasasi tilastosarakkeeseensa 26 pistettä vain yhdeksällä heitolla. Sarcevicin seitsemästä kolmosesta upposi kuusi. Muutoinkin oranssipaidat osuivat kaaren takaa esimerkillisesti: 15/29.

– Meidän keskittyminen oli tänään hyvää ja pistettiin palloa sisään hyvillä prosenteilla, Sarcevic kiitteli.

Sarcevicin ja Järven (17/5) lisäksi yksi ratkaisuhahmo oli levypalloissa kunnostautunut Evan Yates (9/12/4s).

– Paikallispeli toi lisää sytytystä joukkueelle. Meidän terävyys puolustuspäässä ei vieläkään ollut parasta mahdollista, mutta Kobrien heittopeli ei tänään sujunut. Paremmalla heittopelillä heidän olisi kyllä ollut mahdollisuus tehdä se 100 pistettä, Koskimies pohti.

Kobrien ykkönen oli jälleen Jordan Capps (29/7/3s). Julien Lewis (16/4/7s) pelasi myös kotijoukkueesta pirteästi.

–  Iso tasonnosto Ura-pelistä ja nyt näytettiin taas koripallojoukkueelta. Toisella jaksolla meillä oli ehkä parasta puolustusta tällä kaudella. Heittopeli oli tänään huonoa, mutta Karhu toisaalta puolusti palloscreenit hyvin, Kobrien käskyttäjä Ville Turja mietti.

Kobrien kausi jatkuu tiistaina kotisalissa BC Nokiaa vastaan. Karhu Basket puolestaan matkaa keskiviikkona Saloon.

Ottelutilasto

Kataja juhli kotonaan Pyrintöä vastaan

Joensuun Kataja Basket kaatoi vakuuttavasti Tampereen Pyrinnön LähiTapiola Areenalla 88–73 (46–45). Voitto oli kauden toinen Katajalle neljästä ottelusta.

– Saimme toisella puolikkaalla puolustuksen toimimaan kovien yksilösuoritusten avulla. Meillä hyvä viikko tuloksellisesti ja pelillisesti. Nyt kun saamme vielä Omar Calhounin ajettua sisään joukkueeseen, niin hyvältä näyttää, Katajan päävalmentaja Juha Sten hehkutti.

Katajan paras pistetehtailija oli Brandon Walters (20/6). Takamies Jarred Ogungbemi-Jackson (12/11/5s) täytti roolinsa monipuolisesti. Vaihtopenkiltä Matias Ojala (15/3) toi tarvittavia tehoja.

Pyrinnölle tappio oli kauden toinen. Ray Nixon (17/9) ja BJ Raymond (16/4) olivat joukkueensa parhaat tilastojen valossa.

– Rankka peli meiltä tänään. Meillä on palaset olla hyvä joukkue, mutta tänään emme pystyneet saamaan sitä esille, Pyrinnön laituri Nixon harmitteli.

Kataja jatkaa kotikentällään jo maanantaina Korihaita vastaan. Pyrintö isännöi keskiviikkona Lahti Basketballia.

Ottelutilasto

Riku Laine sytytti Vilppaan kotivoittoon

Korisliigan ainoa tappioton joukkue, Salon Vilpas, ei suostunut lauantainakaan taipumaan kotisalissaan. Lahti Basketball kaatui Vilppaan vahvan päätösneljänneksen turvin 89–84 (31–41).

Lahtelaisvieraat olivat ottelussa pitkään niskan päällä. Lahti vei toisen jakson peräti 23–6. Vilpas nousi voittoon toisen puoliajan vahvalla pelaamisella. Etenkin Riku Laine (17/6/3r) toi Vilppaalle valtavan määrän energiaa. 16 minuutissa Laine kokosi Korisliiga-uransa ennätyspisteet: 17.

– Eka puoliajalla ei ollut kivaa oikein kenelläkään, mutta toisella oli aika hauskaa. Lähdettiin löysästi peliin ja Lahti käytti sen hyväksi. Toisella saatiin energiat ylös ja oli hyvä fiilis pelata. Itsellä tuntui, että mitä vaan pistää ilmaan, se menee sisään, Laine hymyili.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

Laineen tapaan DJ Laster (17/4) takoi Vilppaalle 17 pistettä. Lahden paras oli Courtney Stockard (28/7). Myös Vesa Mäkäläinen (15/4) jatkoi vahvaa syksyään.

– Onnittelut Salolle ja Rikulle piste-ennätyksestä. Johdettiin 16 pisteellä ja sitten kaveri sai momentumin päälle. Kammettiin vielä itsemme peliin mukaan, mutta lopussa meni liikaa pomputtamiseksi ja tehtiin omia juttuja.  Päästettiin Vilpas juoksemaan ja siinä he ovat parhaimmillaan. Parannettiin kuitenkin selvästi Seagulls-pelistä, Lahden pelintekijä Tuomas Hirvonen (13/6/6s) korosti.

Vilpas saa keskiviikkona vieraakseen Karhu Basketin. Lahti vierailee samaan aikaan Tampereella.

Ottelutilasto

 
26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

18.3.2026 20:18 Korisliiga

Korisliigan playoff-sijojen mysteeri ratkesi: kotiedun varmistivat KTP ja Korihait, alemman jatkosarjan voitti Kataja

Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.

18.3.2026 12:19 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: kolme joukkuetta taistelee kahdesta puolivälierien kotietupaikasta

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.

14.3.2026 20:47 Korisliiga

Sisukas Kataja varmisti playoff-paikkansa – Kobrat romutti Lahden haaveet yhden pisteen voitolla

Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.

13.3.2026 20:48 Korisliiga

Kauhajoki ja KTP ottivat kumpikin voiton – sijojen 2–5 joukkueiden paremmuusjärjestys edelleen ratkaisematta

Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.

Näytä lisää vastaavia