Kanervo pommitti Katajan karkuun Leideniltä

19.11.2013 21:55 Joensuulainen Kataja Basket palasi voittojen tielle EuroChallengessa jättämällä hallitsevan Hollannin mestarin ZZ Leidenin nollille tiistaina kotikentällään LähiTapiola Areenalla. Kovaa puolustaneen Katajan hahmoksi 77–63 (42–36)-voitossa nousi Antti Kanervo, joka rullaili Areenan korisukkia 21 pisteen edestä.

Antti Kanervon kolmoset upposivat, kun Kataja kaatoi Hollannin mestari ZZ Leidenin.

Katajan 5-5-puolustus oli erinomaista - tässä työnäyte Sami Lehtorannalta ja Petri Virtaselta. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Viime viikolla Tanskassa tappion Bakken Bearsin kynsissä kokenut Kataja oli tehnyt kotiläksynsä Leiden-peliin lähdettäessä. Joukkueen puolustus oli piinkovaa, mutta vieraat onnistuivat juoksemaan kotijoukkueen pallonmenetyksistä riittävästi pisteitä kotijoukkueen kyydissä pysymiseksi.

 

Hollantilaiset ajautuivat kymmenen pisteen takaa-ajoasemaan ensimmäistä kertaa toisen neljänneksen puolenvälin lähestyessä, ja parhaimmillaan Kataja johti kolmannen jakson puolessavälissä numeroissa 51–36.

 

Leiden onnistui kolmannen jakson loppuun mennessä vähitellen karistamaan katajaiset kahleet raajoistaan Worthy De Jongin kovilla yksilöratkaisuilla, mutta joensuulaiset tekivät tarvittavat korjausliikkeen neljännen jakson alussa.

 

Teemu Rannikon ja Mike Morrisonin kasvatettua piste-eron yhdeksään nousi estradille Antti Kanervo, joka takoi kolmosellaan ja kahdella vapaaheitollaan eron ratkaisevasti 14 pisteeseen.

 

– Viime viikolla meillä meni 101 pinnaa oman päähän, ja olemme viikon verran yrittäneet saada puolustuksessa juttuja kasaan. Siinä ohessa on ehkä hieman jäänyt hyökkäyspää huomioimatta, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala arvioi pelin antia.

 

– Ajatukset olivat välillä hyökkäyspäässä sekaisin ja tilastojen mukaan Leiden juoksi 20 pinnaa 23 menetyksestämme. Pakko kuitenkin olla tyytyväinen siihen, että molemmilla kerroilla Leidenin tultua takaa rinnalle pystyimme nykäisemään eron uudelleen.

 

Kuudella yrityksellä viisi kertaa kaaren takaa osunut Kanervo oli 21 pisteellään Katajan pisteykkönen. Peli oli Kanervolle kaivattu onnistuminen, sillä tavallisesti tarkka kaukoheittäjä on tämän kauden Korisliiga-otteluissaan osunut kolmosissaan vain 23,7% tarkkuudella.

 

– Viimeisimmissä harjoituksissa ja peleissä on ollut vähän ilmassa, että Antilla alkaisi taas kulkea, ja sanoinkin ennen matsia VIP-tilassa tämän olevan Antin peli. Taidan olla Antille kakkukahvit velkaa, kun hän sai valmentajansa näyttämään gurulta, Toijala nauroi.

 

Amerikkalaiset Mike Morrison (14/9/3 syöttöä) ja Renaldo Major (14/4/3 riistoa/2 blokkia) kantoivat Kanervon lisäksi päävastuun Katajan koritehtailusta.

 

Kataja pelaa seuraavan EuroChallenge-ottelunsa kahden viikon päästä, tiistaina 3. joulukuuta, jolloin joukkue matkustaa ranskalaisen Cholet’n kotikentälle.

 

Kataja Basket, Joensuu – ZZ Leiden 77–63 (25–19, 42–36, 56–52), EuroChallengen alkusarjaa, Joensuu 19.11.2013

Kataja: Antti Kanervo 21/3, Mike Morrison 14/9/3 syöttöä, Renaldo Major 14/4/3 riistoa/2 blokkia, Juho Nenonen 7/2, Petri Virtanen 7/0, Teemu Rannikko 6/3/3 syöttöä, Sami Lehtoranta 6/2/4 syöttöä, Brian Greene 2/7, Juho Lehtoranta 0/2, Jesse Niemi, Johannes Lasaroff, Kalle Naapi.

ZZ Leiden:
Worthy De Jong 20/4, Whit Holcomb Faye 14/3/3 syöttöä.

 


Ottelutilastot: Kataja – ZZ Leiden

Asiat

 
24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

24.5.2022 07:40 Suomalaiset ulkomailla

Hollannin ja Belgian finaalisarjoissa tasaista

Belgian ja Hollannin kansallisten sarjojen finaalit alkoivat tasaisissa merkeissä. Saksan ProA:ssa Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen hävisi finaalisarjan kovan taistelun jälkeen.

23.5.2022 16:08 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket -tapahtumassa vauhdikas meininki Vantaalla

Aurinkoisessa Martinlaakson liikuntapuistossa katukorista pääsi pelaamaan 150 lasta, kun Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina. PuHu Junioreiden organisoima tapahtuma keräsi kehuja ja kiitosta osallistujilta, ja K-Supermarket Martsarin tarjoamat eväät pitivät pelaajat liikkeellä.

23.5.2022 10:36 Susijengi

Susijengillä tiedossa superkesä – EM-kisat, MM-karsintaa ja valmistavia maaotteluita

Kaksi pandemiavuotta ovat enää muisto vain ja kansainvälinen huippukoripallokalenteri täyttyy tapahtumista alkavana kesänä 2022. Ennen syyskuun kauan odotettuja EM-kisoja Susijengi pelaa niin MM-karsintaa kuin valmistavia maaotteluita sekä ulkomailla että kotimaan kamaralla.

23.5.2022 09:30 FIBA

FIBA nimesi Venäjän ja Valko-Venäjän korvaajat kilpailuissaan

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on kokouksissaan päättänyt jatkaa Venäjän ja Valko-Venäjän sulkuja maa- ja seurajoukkueiden kansainvälisistä kilpailuista ainakin kauden 2022–23 loppuun asti. Samalla päätettiin ko. maiden korvaajista eri kilpailuissa.

21.5.2022 09:04 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni ja Mikael Jantunen valmiina finaaleihin

Hollannissa ja Belgiassa alkavat viikonloppuna kansallisten liigojen finaalisarjat. Hollannissa Edon Maxhuni havittelee Heroes Den Boschin kanssa mestaruutta ja Belgiassa Mikael Jantunen hakee Oostenden kanssa pokaalia. Kansallisten sarjojen jälkeen molempien kaudet jatkuvat vielä Belgian ja Hollannin yhteisliigan pudotuspeleissä.

20.5.2022 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenista taas Latvian mestari – ”Aikamoinen lopetus kaudelle”

Alexander Madsen pääsi juhlimaan kolmatta Latvian mestaruuttaan VEF Riian kaataessa finaalisarjassa Ventspilsin. VEF Riika voitti kauden aikana myös Viron ja Latvian yhteisliigan sekä Latvian cupin.

20.5.2022 15:53 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket ensimmäistä kertaa Pälkäneellä

Pälkäneen Luja-Lukko ja K-Supermarket Pälkäne järjestivät ensimmäisen Pirkka Street Basket -tapahtumansa perjantaina Kostia Areenan edustalla. Hienosti sujunut päivä keräsi paikalle 150 pelaajaa, ja tapahtumaan saapui myös fanibussi!

20.5.2022 13:50 Suomalaiset ulkomailla

Anton Mirolybov ja Swans Gmunden jatkosopimukseen

Swans Gmundenin Itävallan mestaruuteen kaudella 2020–21 luotsannut Anton Mirolybov ja seura ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Parhaillaan seura valmistautuu sunnuntaina käynnistyvään finaalisarjaan.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

19.5.2022 15:30 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket toteutettiin seurayhteistyöllä Tampereella

YMCA Tampere ja Tampereen Pyrintö vastasivat yhdessä Pirkka Street Basketin paikallisesta organisoinnista, ja yli 300 lasta pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää Tammelan torilla. Eväät vauhdikkaaseen päivään tarjosi K-Supermarket Mestari.

19.5.2022 10:24 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomilla kokemusten täyteinen kausi

Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

18.5.2022 20:13 Naisten Korisliiga

Elena Melto naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, sarjan nuorisokaarti putsasi palkintopöytää

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 36-vuotiaan, Catzia edustavan Elena Melton sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Palkinnot osuivat laajalla skaalalla eri joukkueille, kun finalistijoukkueet olivat ainoat kahden palkinnon saaneet.

18.5.2022 17:02 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket Forssassa

Tiistaina 200 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, jonka mahdollistivat K-Citymarket Forssan kauppias ja Feeniks Basketin kokenut ja taitava talkoolaisjoukko. Pelejä pelattiin aamupäivän aikana kuudella kentällä keväisessä auringonpaisteessa.

18.5.2022 13:11 Susiladies

Naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta tänään kuluneeksi 70 vuotta

Tänään keskiviikkona 18.5. tulee kuluneeksi 70 vuotta Suomen naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta. Viisi kertaa historiansa aikana arvokisoihin osallistunut naisten maajoukkue tavoittelee nousua takaisin arvokisatasolle.

17.5.2022 16:25 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket kokosi Karkkilan alakoulut yhteen

Pirkka Street Basket -kiertueen matka jatkui Karkkilaan, missä pelipaikkana toimi pelejä varten suljettu kadunpätkä keskustassa. Karkkilan Urheilijoiden ja K-Supermarket Karkkilan kanssa yhteistyössä järjestettyyn tapahtumaan osallistui yhteensä 350 alakoululaista.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

16.5.2022 14:18 Pirkka Street Basket

Hauska Pirkka Street Basket -päivä Leppävaarassa

Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina Espoon Leppävaarassa, missä 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen merkeissä. Eväät tapahtumaan tarjosi K-Citymarket Sellon kauppias ja tapahtuman paikallisesti organisoinnista vastasi Leppävaaran Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia