5.4.2014 Tapiolan Honka kipusi entistäkin vahvempiin asemiin pudotuspelikamppailussa yllättämällä runkosarjan voittoa tavoittelevan ja kaksi viimeistä Suomen mestaruutta voittaneen Nilan Bisonsin Loimaalla 77–88 (36–52). Lappeenrannassa Katajan voitto Namikasta varmisti Namikan tipahtaneen pudotuspelikamppailusta.

Brady Morningstarin Honka yllätti Bisonsin Loimaalla.

Jared Newsonin Kataja nautiskeli voiton Lappeenrannassa. Kuvat: Francois Perthuis & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Tammikuussa Hongan ja Bisonsin välinen ottelu Loimaalla päättyi 39 pisteen murskavoittoon, mutta nyt Honka hallitsi alusta loppuun.
Honka pakotti aktiivisella paikkapuolustuksellaan Bisonsin hyppyheittojoukkueeksi ja karautti toisella neljänneksellä 16 pisteen johtoon, jota Bisons ei pystynyt kaventamaan pelin jälkipuolikkaalla kymmentä pienemmäksi.
– Onnistuimme sekoittamaan Bisonsin hyökkäyspelin täysin pelaamalla käytännössä koko ajan paikkapuolustusta. Bisons ei tainnut odottaa sitä. Myös hyökkäyspäässä meillä oli hyvä iltapuhde, kertasi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen tyytyväisenä.
Espoolaisista Brady Morningstar (22/3/5 syöttöä) pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan. Ronnie Clark (19/5), Tuomas Iisalo (15/9/3 syöttöä), Jaraun Burrows (14/9/4 syöttöä/2 blokkia) ja Villematti Kopio (11/2) pussittivat myös kaksinumeroiset.
Bisonsista Matti Nuutinen (14/3) ja Ville Mäkäläinen (11/4) olivat parhaat.
Joensuulainen Kataja Basket on viime vuosina hallinnut Karjalan paikalliskamppailuja, eikä tahti muuttunut lauantainakaan, kun joensuulaiset hakivat Lappeenrannasta 75–88 (36–42)-vierasvoiton.
Rutiinilla peliä hallinnut Kataja kasvatti viimeisen jakson alussa johtonsa jo 23 pisteeseen, jonka Namika kuroi viime minuuteilla kymmenen pisteen tuntumaan. Lähemmäs Namika ei kuitenkaan päässyt.
Jopa 14 kertaa kolmoskaaren takaa onnistuneesta Katajasta Jared Newson (26/9), Alex Wesby (16/5), Teemu Rannikko (14/3/6 syöttöä/3 riistoa) ja Mike Morrison (11/11) muodostivat joukkueen ”luunelosen”.
Namikasta Todd Brown (30/12/5 syöttöä) oli ylitse muiden ja Eero Aaltonen (12/2) pelasi pirteästi.
(STT)
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.