Hollins nosti Karhun voittoon Pohjanmaan derbyssä

17.12.2016 Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Kauhajoen Karhu ja Lapuan Kobrat tarjoilivat Kauhajoen kotiyleisön rahoille vastinetta Pohjanmaan paikallisderbyssä. Karhun 90-89 (48-46 -voittoon nosti kolme sekuntia ennen loppua Austin Hollins.

Unruh oli oivassa vireessä, kun Karhu kukisti Kobrat. Kuva: Erkki Hautaviita.

Ottelu käynnistyi tasaisissa merkeissä, kunnes etenkin ensimmäisellä puoliajalla heittotaitoaan väläytellyt Tate Unruh (25/6) sekä Bojan Sarcevic (18/2/7 syöttöä) saivat heittokätensä kuumaksi ja avausneljännes päättyi kotijoukkueen hyväksi 26-18.

- Ensimmäinen 15 minuuttia oli todella hyvää peliä meiltä. Löysimme myös hyvin Tate Unruhin. Kaikki tietävät, että hän osaa heitttää, tai jos joku ei vielä asiaa tiennyt, niin tämän pelin jälkeen varmaan tietää, Karhu-luotsi Sami Toiviainen tuumasi.

Karhu jatkoi tarkkaa työskentelyä kaaren takaa ja repi eron nopeahkosti 19 pisteeseen Austin Hollinsin (32/4) johdolla. Kobrat kuitenkin viritti huikean kirin vielä avauspuoliajan loppuun Jamal Jonesin kolmella perättäisellä kolmen pisteen heitolla.

Viimeiselle neljännekselle lähdettiin isäntien kutkuttavassa 74-70 -kotijohdossa. Päätösjaksosta muodostui korintekokilpailu, joka huipentui viimeisille sekunneille.

Damon Williams (12/11) vei Kobrat 88-89 -johtoon viisi sekuntia ennen loppua. Hollins kuitenkin onnistui omassa lay-upissaan Karhun aikalisän jälkeen ja kotiyleisö pääsi tuulettelemaan voittoa.

-Peli olisi voinut päättyä kummin päin vain . Ajattelin penkillä ollessani viiden virheen seurauksena, että jos 0,8 sekunnissa tulee kori, niin voitto on ansaittu aivan kuten se nyt oli meille. Lapuan selkäranka ei napsahtanut, vaikka johdimme reippaasti, kotijoukkueen Samuli Vanttaja jakoi tunnustusta myös vieraille.

Kobrilta lisäksi onnistui 22 pistettä upottanut Dom Morris.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

Näytä lisää vastaavia