Hollins nosti Karhun voittoon Pohjanmaan derbyssä

17.12.2016 Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Kauhajoen Karhu ja Lapuan Kobrat tarjoilivat Kauhajoen kotiyleisön rahoille vastinetta Pohjanmaan paikallisderbyssä. Karhun 90-89 (48-46 -voittoon nosti kolme sekuntia ennen loppua Austin Hollins.

Unruh oli oivassa vireessä, kun Karhu kukisti Kobrat. Kuva: Erkki Hautaviita.

Ottelu käynnistyi tasaisissa merkeissä, kunnes etenkin ensimmäisellä puoliajalla heittotaitoaan väläytellyt Tate Unruh (25/6) sekä Bojan Sarcevic (18/2/7 syöttöä) saivat heittokätensä kuumaksi ja avausneljännes päättyi kotijoukkueen hyväksi 26-18.

- Ensimmäinen 15 minuuttia oli todella hyvää peliä meiltä. Löysimme myös hyvin Tate Unruhin. Kaikki tietävät, että hän osaa heitttää, tai jos joku ei vielä asiaa tiennyt, niin tämän pelin jälkeen varmaan tietää, Karhu-luotsi Sami Toiviainen tuumasi.

Karhu jatkoi tarkkaa työskentelyä kaaren takaa ja repi eron nopeahkosti 19 pisteeseen Austin Hollinsin (32/4) johdolla. Kobrat kuitenkin viritti huikean kirin vielä avauspuoliajan loppuun Jamal Jonesin kolmella perättäisellä kolmen pisteen heitolla.

Viimeiselle neljännekselle lähdettiin isäntien kutkuttavassa 74-70 -kotijohdossa. Päätösjaksosta muodostui korintekokilpailu, joka huipentui viimeisille sekunneille.

Damon Williams (12/11) vei Kobrat 88-89 -johtoon viisi sekuntia ennen loppua. Hollins kuitenkin onnistui omassa lay-upissaan Karhun aikalisän jälkeen ja kotiyleisö pääsi tuulettelemaan voittoa.

-Peli olisi voinut päättyä kummin päin vain . Ajattelin penkillä ollessani viiden virheen seurauksena, että jos 0,8 sekunnissa tulee kori, niin voitto on ansaittu aivan kuten se nyt oli meille. Lapuan selkäranka ei napsahtanut, vaikka johdimme reippaasti, kotijoukkueen Samuli Vanttaja jakoi tunnustusta myös vieraille.

Kobrilta lisäksi onnistui 22 pistettä upottanut Dom Morris.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia