HNMKY:lle ja Hongalle A-nuorten mestaruudet

25.4.2012 Koripallon A-nuorten Suomen mestaruuksien kohtalot 2012 ratkesivat tiistaina. Helsingin NMKY kaappasi A-poikien mestaruuspystin haltuunsa kaadettuaan jännitysnäytelmäksi kasvaneessa kolmannessa finaalissa Tapiolan Honka Akatemian tuloksella 86-82 jatkoajan jälkeen. A-tytöissä Honka venyi mestaruuteen hakemalla ratkaisufinaalissa vieraskentältä 71-59-voiton WB/Capitalsista.

HNMKY vei nimiinsä A-poikien 3. finaalin ja Suomen mestaruuden jatkoajan jälkeen. Kuvassa sukkaa leikkaa Tuure Takala.

Täyteen ahdetussa Malmin Palloiluhallissa riitti tiistai-iltana finaalitunnelmaa.

A-tyttöjen 3. finaalista tuli Hongan juhlaa. Kuvassa Meral Bedretdin juhlatunnelmissa.

Hongan A-tytöt ovat voittaneet ikäluokan viidestä viime mestaruudesta kolme. Kuvat: Harri Vallila & Tytti Nuoramo.

Sekä A-poikien että –tyttöjen mestaruudet ratkesivat otteluvoitoin 2-1.

A-poikien SM-kulta oli ratketa Helsingin NMKY:lle jo varsinaisella peliajalla, kun Otso Laakkonen onnistui korinteossa kymmenen sekuntia ennen loppua, upotti päälle saadun vaparin nostaen helsinkiläiset 71-70-johtoon. Hongan Kalle Naapi vei kuitenkin viime sekuntien vapaaheitollaan ottelun jatkoajalle.

Jatkoajan HNMKY vei Malmin Palloiluhallin tiiviissä tunnelmassa 15-11. Lisäajan sankareiksi nousivat Oskar Michelsen, Markus Vallila ja Kristofer Clement. Nuorten maajoukkueista tuttu Michelsen upotti jatkoajalla kaksi kolmosta, Vallila viimeisteli onnistuneen kolmen pisteen hyökkäyksen loppuhetkillä, Clement pussitti loppulukemat vapaaheittoviivalta ja nappasi ratkaisevan riiston.

Henrik Pulkkisen ja ex-maajoukkuelegenda Martti Kuisman valmentaman HNMKY:n aloitusviisikosta Vallila tehtaili tehot 21/7, Michelsen 20/7, Clement 19/4 ja Laakkonen 17/8.

Hongan tehopeluri kolmannessa finaalissa oli koko kauden loistanut Anton Odabasi (24/13).

A-poikien Suomen mestaruus oli HNMKY:lle ensimmäinen sitten vuoden 2003, mutta kautta aikain jo seuran historian 12:s. Honka oli voittanut ikäluokan kolme edellistä mestaruutta. 

Honka puoliajalta karkuun  

HNMKY:n juhliessa mestaruutta Malmin Palloiluhallissa repesi kilometrin päässä Helmi Center Tapiolan Hongan A-tyttöjen mestaruusjuhliin. Runkosarjan ylivoimainen ykkönen WB/Capitals taipui kotikentällään tuloksella 59-71.

Honka Akatemia otti ohjat kolmannessa finaalissa jo avausneljänneksellä, eikä jäänyt takaa-ajajaksi enää sen jälkeen. WB/Capitals teki puoliajalle mentäessä kirin kaventaen tilanteeksi 30-33. Honka vei kuitenkin tauon jälkeiset minuutit 13-0 ratkaisten ottelun itselleen.

Irtiottovaiheen onnistujiin kuuluivat naisten maajoukkuerinkiinkin nimetyt Annika Holopainen (24/6) sekä Evita Iiskola (14/11) ja Roosa Myllyveräjä, joka teki ottelun seitsemästä pisteestä viisi vajaassa minuutissa. Emmi Leino (15/2) täydensi espoolaisten onnistujakaartia.

WB/Capitalsista kaksinumeroisiin pisteisiin ylsivät Noorat Järvikangas (17/3) ja Lakaniemi (14/4).

Jussi Laakson valmentama Honka on voittanut viidestä viimeisestä A-tyttöjen Suomen mestaruudesta nyt kolme. Kautta aikain mestaruus oli Hongalle ikäluokassa seitsemäs.

Asiat

 
20.5.2022 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenista taas Latvian mestari – ”Aikamoinen lopetus kaudelle”

Alexander Madsen pääsi juhlimaan kolmatta Latvian mestaruuttaan VEF Riian kaataessa finaalisarjassa Ventspilsin. VEF Riika voitti kauden aikana myös Viron ja Latvian yhteisliigan sekä Latvian cupin.

20.5.2022 15:53 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket ensimmäistä kertaa Pälkäneellä

Pälkäneen Luja-Lukko ja K-Supermarket Pälkäne järjestivät ensimmäisen Pirkka Street Basket -tapahtumansa perjantaina Kostia Areenan edustalla. Hienosti sujunut päivä keräsi paikalle 150 pelaajaa, ja tapahtumaan saapui myös fanibussi!

20.5.2022 13:50 Suomalaiset ulkomailla

Anton Mirolybov ja Swans Gmunden jatkosopimukseen

Swans Gmundenin Itävallan mestaruuteen kaudella 2020–21 luotsannut Anton Mirolybov ja seura ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Parhaillaan seura valmistautuu sunnuntaina käynnistyvään finaalisarjaan.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

19.5.2022 15:30 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket toteutettiin seurayhteistyöllä Tampereella

YMCA Tampere ja Tampereen Pyrintö vastasivat yhdessä Pirkka Street Basketin paikallisesta organisoinnista, ja yli 300 lasta pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää Tammelan torilla. Eväät vauhdikkaaseen päivään tarjosi K-Supermarket Mestari.

19.5.2022 10:24 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomilla kokemusten täyteinen kausi

Carl Lindbom aloitti kauden Puolassa ja päätti sen Islannissa. Lindbomin kauteen mahtui kokonaisuudessaan paljon.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

18.5.2022 20:13 Naisten Korisliiga

Elena Melto naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, sarjan nuorisokaarti putsasi palkintopöytää

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 36-vuotiaan, Catzia edustavan Elena Melton sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Palkinnot osuivat laajalla skaalalla eri joukkueille, kun finalistijoukkueet olivat ainoat kahden palkinnon saaneet.

18.5.2022 17:02 Pirkka Street Basket

Aurinkoinen Pirkka Street Basket Forssassa

Tiistaina 200 alakoululaista pääsi viettämään vuoden hauskinta koulupäivää, jonka mahdollistivat K-Citymarket Forssan kauppias ja Feeniks Basketin kokenut ja taitava talkoolaisjoukko. Pelejä pelattiin aamupäivän aikana kuudella kentällä keväisessä auringonpaisteessa.

18.5.2022 13:11 Susiladies

Naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta tänään kuluneeksi 70 vuotta

Tänään keskiviikkona 18.5. tulee kuluneeksi 70 vuotta Suomen naisten koripallomaajoukkueen ensimmäisestä ottelusta. Viisi kertaa historiansa aikana arvokisoihin osallistunut naisten maajoukkue tavoittelee nousua takaisin arvokisatasolle.

17.5.2022 16:25 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket kokosi Karkkilan alakoulut yhteen

Pirkka Street Basket -kiertueen matka jatkui Karkkilaan, missä pelipaikkana toimi pelejä varten suljettu kadunpätkä keskustassa. Karkkilan Urheilijoiden ja K-Supermarket Karkkilan kanssa yhteistyössä järjestettyyn tapahtumaan osallistui yhteensä 350 alakoululaista.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

16.5.2022 14:18 Pirkka Street Basket

Hauska Pirkka Street Basket -päivä Leppävaarassa

Pirkka Street Basket -kiertue jatkui maanantaina Espoon Leppävaarassa, missä 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen merkeissä. Eväät tapahtumaan tarjosi K-Citymarket Sellon kauppias ja tapahtuman paikallisesti organisoinnista vastasi Leppävaaran Pyrintö.

15.5.2022 20:39 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni ja Mikael Jantunen finaaleihin – Alexander Madsen mestaruudessa kiinni

Edon Maxhunin Heroes Den Bosch eteni Hollannin liigan finaaliin ja Mikael Jantusen Oostende teki saman tempun Belgiassa. Alexander Madsenin VEF Riika on sen sijaan voiton päässä Latvian mestaruudesta.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

14.5.2022 08:41 WNBA

Dallas Wings avausvoittoon WNBA:ssas – Awak Kuier 16 minuuttia

WNBA:ssa Dallas Wings nappasi avausvoittonsa kautensa toisessa ottelussa, kun Wings kaatoi vierasottelussa Washington Mysticsin 94-86 (41-44). Awak Kuier tilastoi 2 pistettä ja 2 levypalloa 16 minuutissa.

13.5.2022 16:45 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket liikutti lapsia Riihimäellä

200 koululaista sai nauttia aurinkoisesta säästä, musiikista ja koripallosta K-Citymarket Riihimäen edustalla perjantaina. Kauppiaan tarjoamat eväät maistuivat lämpimässä säässä hyvin ja Riihimäen Koripalloseuran talkoolaiset mahdollistivat kaikilla hauskan ja onnistuneen päivän.

13.5.2022 09:22 Susi All Star

Susi All Stars -pelaajat kutsuttu leireille ympäri Suomen

Kesäkuussa joukko 2008-2009 syntyneitä nuoria koripalloilijoita aloittaa taipaleensa Sudenpolulla, kun tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat on kutsuttu leireille ympäri Suomen. Kesäkuussa alkavat Susi All Stars -leiritykset jakaantuvat tytöissä ja pojissa kuudelle paikkakunnalle.

12.5.2022 16:00 Pirkka Street Basket

Turun Pirkka Street Basket -tapahtumassa nähtiin liikunnan iloa

Turussa K-Citymarket Kupittaan edustalle virtasi torstaiaamuna koululaisia innokkaissa tunnelmissa. Kovasti odotettuun Pirkka Street Basket -tapahtumaan osallistui 300 pelaajaa kannustusjoukkoineen.

Näytä lisää vastaavia