14.4.2025 20:27 Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

Rene Rougeau (vas.) ja Eero Innamaa olivat kumpikin vireessä ratkaisevassa välierässä. Kuva: Samira Lee
Salossa pelattiin tänään kauden kahdesta välieräsarjasta ensimmäinen loppuun, kun isäntäjoukkue Vilpas taipui Helsinki Seagullsille 76–90. Seagulls voitti välierät puhtaalla pelillä 4–0 ja etenee jälleen miesten Korisliigan finaaliin.
Finaalipaikka on Seagullsille kolmas perättäinen. Viime vuonna seura taipui loppuotteluissa BC Nokialle, mutta edellisellä yrityksellä palkintokaappiin jäi kultamitali. Vilpas puolestaan lähtee tavoittelemaan seurahistorian ensimmäistä pronssia yhden kultansa ja kolmen hopean seuraksi.
Illan ottelussa voittajien tahtipuikkoa heiluttivat Tevin Olison (22 pistettä ja neljä levypalloa) ja Rene Rougeau (21 pistettä, kuusi levypalloa, neljä syöttöä ja neljä riistoa).
– Pysyimme keskittyneinä ensimmäisistä hetkistä alkaen. Kaikki pelaajamme myös taistelivat aina loppuun saakka. Voittaminen ei koskaan ole helppoa täällä Salossa. Kunnia heille ja heidän faneilleen, jotka tekevät tästä vieraalle vaikeaa. Olen valtavan onnellinen, että joukkueemme oli näin valmis koitokseen tänään, Rougeau kiitteli Ruudun haastattelussa.
Suomalaisista joukkuetovereista onnistuivat erityisesti Lassi Nikkarinen (13 pistettä, kuusi syöttöä ja neljä riistoa) ja Shawn Hopkins (11 pistettä ja viisi levypalloa).
Vilppaan pistekärki oli kaudella monta kertaa säväyttänyt nuori vaihtomies Samu Adler (19 pistettä ja neljä levypalloa). Hänen lisäkseen kotimaiselta osastolta erottuivat edukseen myös Eero Innamaa (15 pistettä ja kuusi levypalloa) sekä Vili Nyman (14 pistettä).
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.