Helsingin NMKY, Carl Jungebrand ja Seppo Pehkonen palkittiin Urheilugaalassa

12.1.2016 Suomen suurimpiin juniorikoripalloseuroihin lukeutuva Helsingin NMKY palkittiin tiistaina Helsingissä järjestetyssä Suomen Urheilugaalassa Vuoden Urheiluseurana. Koripalloerotuomarina kannuksensa hankkinut, nykyisin FIBA:n erotuomarijohtajana toimiva Carl Jungebrand pokkasi puolestaan Vuoden Urheiluvaikuttaja –palkinnon. Lisäksi Susijengin pitkäaikainen fysioterapeutti Seppo Pehkonen sai Kehon ja mielen mestari –palkinnon.

Monialaisesta kasvatus- ja nuorisotyöstään tunnettu Helsingin NMKY palkittiin tiistaina Urheilugaalassa Vuoden Urheiluseurana.

Kansainvälisesti menestynyt erotuomari, nykyisin kansainvälisen koripalloliiton (FIBA) erotuomarijohtajana toimiva Carl Jungebrand valittiin Vuoden Urheiluvaikuttajaksi.

Susijengin pitkäaikainen fysioterapeutti, vielä vuoden 2011 EM-kisoissa mukana ollut Seppo Pehkonen sai tunnuksen urastaan. Suomen Olympiakomitean vastaavana fysioterapeuttinakin pitkään toiminut Pehkonen sai Kehon ja mielen mestari -palkinnon. Kuvat: FIBA & Tytti Nuoramo.

Helsingin NMKY:lle palkinnon luovutti tiistaisessa Urheilugaalassa sykähdyttävästi seuran oma kasvatti, NBA-kentille ensimmäisenä suomalaisena ponkaissut Hanno Möttölä.

Vuoden Urheiluseura –pysti oli koripalloperheelle jo toinen viimeisen neljän vuoden sisällä, kun vantaalainen Puhu Juniorit kävi pokkaamassa palkinnon vuonna 2013.

Helsingin NMKY:n toimintaan kuuluu laajamittaisen koripallotoiminnan ohella mm. liikunnalliset iltapäiväkerhot, lasten ja nuorten matalan kynnyksen liikuntatapahtumat, Yökoripallo-toiminta, isä-lapsi -toimintaa sekä kehitysvammaisten harrastustoimintaa. Yhdistyksessä on 12 oppisopimuskoulutettavaa. Seuran lajeina ovat koripallon lisäksi taekwondo ja salibandy. 1889 perustetussa seurassa on lähes 1000 jäsentä ja toiminnan keskiössä ovat lapset ja nuoret, mutta osallistumismahdollisuuksia on tarjolla kaikenikäisille. Sen viikoittainen toiminta tavoittaa 3000 osallistujaa.

Vuoden Urheiluseuran valinnassa painotettiin Helsingin NMKY:n kykyä laajentaa verkostoja, luoda kontakteja ja kehittää yhteistyötä myös muiden tahojen kanssa unohtamatta seuran roolia nuorten liikuttajana ja kasvattajana.

Jungebrandin ja Pehkosen urille kunnianosoitukset

Vuoden Urheiluvaikuttajana palkittiin koripalloerotuomarin urastaan Suomessa tunnettu Carl Jungebrand. 51-vuotias Jungebrand on työskennellyt vuodesta 2013 lähtien kansainvälisen koripalloliiton (FIBA) erotuomarijohtajana. Aktiiviurallaan suomalaiserotuomari nähtiin mm. viisissä olympialaisissa neljällä eri vuosikymmenellä ja kaikkiaan yli 20 muussa arvoturnauksessa. Jungebrand vihelsi uransa aikana 26 vuoden aikana yli 1500 kansainvälistä ottelua, joiden joukossa mm. Pekingin olympiafinaali 2008.

Ennen FIBA:n erotuomarijohtajan pestiä Jungebrand toimi yli kymmenen vuotta FIBA:n erotuomarikouluttajana. Aiemmin hän toimi Suomessa myös mm. Koripalloliiton SM-yksikön johtajan tehtävissä sekä Suomen Erotuomariliiton koulutusvastaavana.

Jungebrandin lisäksi suomalaisesta koripalloperheestä sai tiistaina kunnianosoituksen Susijengin pitkäaikaisena fysioterapeuttina toiminut Seppo Pehkonen, jolle ojennettiin Kehon ja mielen mestarit –palkinto. Pehkosen ohella palkinnon saivat Jarmo Ahonen, Jari Rautiainen, Jukka Viitasaari ja Viviane von Hertzen.

Seppo Pehkonen toimi koripallomaajoukkueen fysioterapeuttina jo vuoden 1995 EM-lopputurnauksessa ja oli mukana vielä 2011, kun Susijengi 16 vuoden tauon jälkeen teki paluun EM-koreille.

Pehkosen ammattitaitoon luotti läpi aktiiviuransa mm. Hanno Möttölä. Koripallomaajoukkueen lisäksi Pehkonen toimi Suomen Olympiakomitean vastaavana fysioterapeuttina ja huolsi Suomen olympiaurheilijoita viisissä olympialaisissa.

Susijengi kolmen, Koponen kymmenen joukossa

Suomen Urheilugaala huipentui Vuoden urheilija –äänestystuloksien julkaisuun. Vuoden Urheilijaksi valittiin keihäänheittäjä Tero Pitkämäki. Urallaan kuudennen kerran Vuoden Koripalloilijaksi valittu Petteri Koponen oli Vuoden Urheilija -äänestyksessä kymmenes.

Kolmansissa peräkkäisissä EM-kisoissa alkusarjasta jatkoon edennyt Susijengi oli Vuoden joukkue –äänestyksessä kolmen parhaan joukossa. Tittelin vei Suomen jalkapallomestaruuden voittanut Seinäjoen Jalkapallokerho.

 
5.8.2016 Kesäleirit

Supersuosion saavuttaneen NBA Youth Campin uusinta syyskuussa Helsingissä

Maailman tunnetuin urheilusarja, koripalloliiga NBA, järjesti Suomen Koripalloliiton ja Helsingin NMKY:n kanssa viime vuonna historian ensimmäisen NBA Youth Campin Suomessa. Nuorille suunnatun leirin sata osallistujapaikkaa varattiin muutamassa minuutissa. Tänä vuonna leiri järjestetään nimellä ”Jr. NBA Camp Helsinki 2016” Malmilla 9.-11.9. Ilmoittautuminen leirille alkaa maanantaina 15.8. klo 10:00.

3x3-koristapahtuma Helsingissä U20 EM-kisojen yhteydessä

Suomen Koripalloliitto yhteistyössä Susijengi-fanien ja HNMKY Yökoriksen kanssa järjestää 3x3 Finnish Open -turnauksen Helsingissä 20-vuotiaiden miesten EM-kisojen yhteydessä 16.-23. heinäkuuta. Turnaus huipentuu Finnish Open -lopputurnaukseen, joka järjestetään Kampin Narinkkatorilla 23.7.

25.1.2016 23:59 Pohjoinen alue

Koripallo uuteen lisenssiennätykseen

Suomalainen koripalloperhe on kasvanut lisenssimäärillä mitattuna isommaksi kuin koskaan aiemmin. Pelikaudella 2015-16 on lunastettu tähän mennessä 17 110 koripallolisenssiä, jonka myötä lähes 20 vuotta vanha ennätys siirtyi historiaan.

26.11.2015 Pohjoinen alue

Seurakysely: Koripalloliiton ydinpalveluihin ollaan erittäin tyytyväisiä

Suomen Koripalloliiton seurakenttä on tyytyväinen tai erittäin tyytyväinen liiton tarjoamiin ydinpalveluihin, sarjatoimintaan ja koulutukseen. Erityisen tyytyväisiä seurat ovat sarjatoimintaan liittyviin palveluihin, tulospalveluun ja sarjailmoittautumiseen, käy ilmi seurojen tyytyväisyyskyselystä, jonka Koripalloliitto teetti Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskuksella (KIHU).

25.11.2015 Pohjoinen alue

Koripallon harrastajamäärät hyvässä nosteessa

Koripallon harrastajamäärät ovat olleet kasvukäyrällä koko kuluvan vuosikymmenen. Pelikausi 2015-16 on tuomassa lajin pitkäjänteiseen kasvuun merkittävän pyrähdyksen. Koripallolisenssin lunastaneiden määrä on kasvanut kahdeksalla prosentilla viime kauden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

17.11.2015 Pohjoinen alue

Lapsia liikuttavalle Koripalloliiton ja K-ruokakauppojen yhteistyölle jatkoa

Suomen Koripalloliitto ja K-ruokakaupat ovat solmineet monivuotisen jatkon yhteistyösopimukselleen, joka keskittyy lasten liikuttamiseen. Viime tammikuussa käynnistyneen yhteistyön avulla on tarjottu liikunnanriemua jo 10.000 lapselle ympäri Suomea.

1.7.2015 Pohjoinen alue

Koripallolisenssit pelikaudelle 2015-2016

Koripallokausi 2015-2016 käynnistyy 1.7.2015 ja samalla tulevat myyntiin uuden kauden koripallolisenssit. Seuraavassa pikaohjeet lisenssin lunastamiseen.

13.5.2015 Kesäleirit

NBA-leirin ilmoittautuminen käyntiin maanantaina 18.5. klo 10

Kertaalleen viivästynyt ja odotettu ilmoittautuminen NBA:n ensi kertaa Suomessa järjestämälle nuorten koripalloleirille käynnistyy maanantaina 18.5. klo 10. Helsingin Malmilla 5.-7.6. järjestettävä koripalloleiri on tarkoitettu 8-13-vuotiaille tytöille ja pojille taitotasosta riippumatta. HUOM! Leiri on täynnä!

30.4.2015 Kesäleirit

NBA järjestää ensimmäisen nuorten leirin Suomessa

Maailman tunnetuin urheilusarja, koripalloliiga NBA, rantautuu ensi kertaa Suomeen. NBA järjestää nuorten koripalloleirin 8-13-vuotiaille tytöille ja pojille kesäkuun 5.-7. päivinä Helsingin Malmilla. NBA Youth Campin yhteistyökumppanina toimii Suomen Koripalloliitto ja organisointikumppanina Helsingtin NMKY. Leirille otetaan sata ensimmäiseksi ilmoittautunutta. Ilmoittautuminen käynnistyy myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

24.2.2015 19:43 Pohjoinen alue

Suomi-koriksen kasvulle, ilonaiheille jatkumoa

Opetus- ja kulttuuriministeriö julkaisi tiistaina liikuntajärjestöjen valtionavustukset. Julkaisu toi mukanaan Suomen Koripalloliitolle ilouutisia, kun lajin parissa tehty pitkäjänteinen kehitystyö palkittiin 13 prosentin avustuskasvulla. Suomi-koriksen kokonaisvaltainen kasvu näkyy myös harrastajamäärissä, jotka ovat nousseet edellisvuosiakin enemmän.

3.7.2014 11:55 Katsojat

MM-kisapokaali ja #Spain2014 Trophy Tour Helsingin Rautatientorilla 4.-6.7.

Koripallo ja Espanjassa elo-syyskuussa pelattavien MM-kisojen näyttely valtaavat Helsingin Rautatientorin tulevana viikonloppuna (4.-6.7.). Musiikin, avoimen katukoriksen, yleisökilpailujen tahdittamassa tapahtumassa Rautatientorilla on mahdollisuus otattaa kuva itsestään MM-kisojen virallisen palkinnon - Naismith Trophyn – kanssa ja piipahtaa MM-kisojen näyttelyssä.

Heinolan, Hyvinkään ja Keravan menestystapahtumat käynnistivät Lidl Freeway Street Basket –kiertueen

Suomen Koripalloliiton Lidl Freeway Street Basket -katukoriskiertue piipahtaa toukokuussa kaikkiaan 17 paikkakunnalla ja liikuttaa tuhansia alakoululaisia. Katukorisrekan ensimmäiset pysäkit olivat Heinolassa, Hyvinkäällä ja Keravalla, joissa lapset viettivät ”vuoden hauskimman koulupäivän”.

2.5.2013 Pohjoinen alue

Pohjola Street Basket tarjoaa taas vuoden hauskimman koulupäivän

Suomen Koripalloliiton katukorisrekan moottori pörähtää jälleen käyntiin. Katukoriskiertue Pohjola Street Basket piipahtaa toukokuussa kaikkiaan 14 paikkakunnalla ja liikuttaa tuhansia alakoululaisia. Ensimmäisen pysähdyksensä katukorisrekka suorittaa ensi maanantaina (6.5.) Heinolassa.

14.3.2013 Eteläinen alue

Honkahalli on Vuoden Liikuntapaikka 2013

Espoossa Tapiolan urheilupuistossa sijaitseva Honkahalli on palkittu Vuoden Liikuntapaikkana 2013. Valinta julkistettiin torstaina 14.3.2013 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa, jossa alkoivat kaksipäiväiset liikunta-alan ammattilaisten Sportec-, Greentec-, Gymtec- ja Fysiotec-messut.

27.9.2012 Pohjoinen alue

Koripalloliitto panostaa reiluun peliin alkavalla kaudella

NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.

20.6.2012 Pohjoinen alue

Tom Westerholmista Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtaja

Pitkän, 17 vuotta kestäneen päivätyön Uudenkaupungin Korihaissa tehnyt Tom Westerholm on valittu Suomen Koripalloliiton kilpailutoiminnan johtajaksi. Westerholm, 39, aloittaa uudessa tehtävässään 1.9.2012.

4.10.2011 Nuorten SM-sarjat

Maajoukkuevalmentaja Pekka Salminen EBT:hen

Suomen miesten maajoukkueen apuvalmentaja sekä alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen päävalmentaja Pekka Salminen, 48, siirtyy Espoo Basket Teamiin. Salminen ottaa vastuun EBT:n vanhempien tyttö- ja poikajunioreiden kehitysryhmän päävalmentajana.

27.10.2010 Pohjoinen alue

Koripalloliitto julkaisi Hae Harrastus –hakupalvelun

Suomen Koripalloliitto on julkaissut Basket.fi-verkkopalvelussaan Hae Harrastus –hakupalvelun. Nimensä mukaisesti palvelussa voi hakea harrastusmahdollisuuksia, joita Koripalloliiton jäsenseurat tarjoavat.

13.9.2010 Pohjoinen alue

Koripallon uudet pelisäännöt, pelikentän muutokset ja niiden voimassaolo

Kansainvälisen koripalloliiton (FIBA) tekemät sääntömuutokset astuivat voimaan Suomessa kaikilla sarjatasoilla 1.7.2010. Kauden kynnyksellä ja otteluiden käynnistyessä on aika kerrata muutokset. Tähän artikkeliin on koottu tuhti paketti, johon koottu niin koosteet kuin yksityiskohtaisemmatkin tiedot.

22.5.2010 Pohjoinen alue

Koripallon C-nuorten SM-kilpailu tekee paluun

Suomen Koripalloliitto palauttaa Suomen mestaruuskilpailun 13-14-vuotiaille eli C-nuorille 15 vuoden tauon jälkeen. C-nuorten SM-tittelistä kilpaillaan jo pelikaudella 2010-11. Edellisen kerran kyseisen ikäluokan Suomen mestaruudesta on pelattu vuonna 1996.

Näytä lisää vastaavia