Ellen Järvinen ja Niina Sedano Pyrinnön liigajoukkueeseen

27.6.2022 09:00 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut kaksi pelaajasopimusta tulevalle kaudelle, kun naisten I divisioonan parhaaksi valittu Ellen Järvinen sekä Kataja-kasvatti Niina Sedano siirtyvät Pyrintöön.

Ellen Järvinen nähdään alkavalla kaudella jälleen naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen

Järvinen omaa kokemusta naisten Korisliigasta kahden kauden ajan, kun hän edusti kotkalaista Peli-Karhuja 2018–20. Hän oli voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2019, jolloin hän tilastoi 4,9 pistettä joukkueelle.

Viime kaudella Järvinen tilastoi divarissa 19,3 pistettä, 8,4 levypalloa ja 3,7 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.

- Ellen on pelannut kaksi vahvaa kautta BC Nokiassa, josta tunnustuksena hänet valittiin viime kaudella divarin parhaaksi pelaajaksi. Ellen on kova korintekijä ja pystyy skoraamaan sekä läheltä että kaukaa. Hän on päässyt pelaamaan korisliigaa jo aiemminkin, mutta nyt luvassa on lopullinen läpimurto liigatasolla, avaa joukkueen uusi päävalmentaja Petteri Molenius seuran tiedotteessa.

Sedano on Joensuun Katajan kasvatti, joka on edustanut joensuulaisseuraa naisten I divisioonassa seitsemän kauden ajan. Päättyneellä divarikaudella Sedano tilastoi 9,7 pistettä ja 9,4 levypalloa ottelua kohden.

- Samoin Niina on urheilullinen pelaaja ja erittäin hyvä puolustaja, joka pääsee nyt tekemään debyyttinsä korisliigassa. Monipuolisena pelaajana Niina pystyy pelaamaan useilla eri pelipaikoilla. Katajassa hän oli enemmän sisäpelaajana, mutta pääsee nyt Pyrinnössä luontaisemmalle laiturin paikalle.

Edelliskauden liigajoukkueen runkoon kuuluneista Pyrintö-kasvateista jatkosta ovat jo sopineet kolmatta liigakauttaan aloittava Emma Törnblom sekä hienon debyyttikauden pelannut ja kesällä yleisurheiluun panostava Anni Nurminen. Samoin WU18-maajoukkueryhmään kuuluva Kenisha Williams pääsee hakemaan aiempaa suurempaa vastuuta pääsarjatasolla. 

 
28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

Näytä lisää vastaavia