Dionne Pounds yli 4000 pisteen rajan

13.3.2017 Naisten Korisliigassa kolmantena olevan Espoo Unitedin Dionne Pounds upotti sunnuntain ottelussa Peli-Karhuja vastaan kahdeksan pistettä ja ylitti 4000 pisteen rajapyykin.

Dionne Pounds, 32, on heittänyt naisten Korisliigan runkosarjassa nyt 4006 pistettä. Kaikkien aikojen tilastossa lukema oikeuttaa 16. sijalle. Kuva: Francois Perthuis

Peli-Karhut voitti ottelun lukemin 86-83. Pounds otti kahdeksan pisteen lisäksi kolme levypalloa ja jakoi viisi syöttöä.

Yhteensä Pounds, 32, on heittänyt naisten Korisliigan runkosarjassa nyt 4006 pistettä. Kaikkien aikojen tilastossa lukema oikeuttaa 16. sijalle.

Hän pelaa 11. kauttaan pääsarjassa ja 267 runkosarjaottelun pistekeskiarvoksi tulee 15,0. Yhden ottelun piste-ennätys on 36. Espoo Unitedin lisäksi hän on pelannut Korisliigaa Peli-Karhujen, HoNsU:n, Catzin sekä ToPon paidassa.

Pounds on valittu kahdesti vuoden naispelaajaksi ja hän on voittanut kolme Suomen mestaruutta sekä pelannut 65 naisten ja 47 nuorten maaottelua. Pelivuosia ulkomailla on kertynyt lisäksi Yhdysvalloissa ja Espanjassa.

Lisätiedot: Dionne Pounds

Henkilöt

 
4.3.2026 09:35 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on jälleen naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

Näytä lisää vastaavia