Autosalpa Susijengin EM-kotikisojen kumppaniksi

28.2.2025 10:07 Susijengin kumppani Autosalpa toimii tulevana kesänä Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kumppanina. Autosalpa on suomalainen perheyritys, jolla on Etelä-Suomessa kahdeksan toimipistettä.

Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi on tunnettu rattimies.

Autosalpa on toiminut Susijengin luotettavana kumppanina vuodesta 2023. Tulevana kesänä Tampereella pelattavissa EM-kisoissa Autosalpa on kisojen virallinen autokumppani. Autosalpa toimi viime kesänä 18-vuotiaiden miesten EM-kisojen kumppanina.

- On hienoa, että yhteistyö laajenee myös aikuisten arvokisoihin. Kokemukset maajoukkueiden kanssa sekä viime vuoden nuorten EM-kisoista ovat todella positiivisia. Tulevana kesänä brändätyt Susijengi- ja EuroBasket-autot eivät taatusti jätä päitä kääntämättä, vinkkaa Koripalloliiton kumppanuus- ja tapahtumajohtaja Timo Vertio. 

- Yhteistyö Susijengin kanssa on ollut meille alusta asti innostavaa ja merkityksellistä. Urheilussa, kuten myös autoalalla, menestys syntyy tiimityöstä ja yhteisestä innostuksesta. On upeaa olla mukana tukemassa koripallon huippuhetkiä arvokisoissa ja samalla tuoda oma panoksemme kisojen onnistumiseen, kertoo Autosalvan toimitusjohtaja Tuukka Sirén. 

Autosalpa – Muutamme käsityksesi autokaupasta. Autosalpa on suomalainen perheyritys, joka on palvellut autoilijoita jo lähes 70 vuotta. Autosalvassa asioita hoidetaan samalla tavalla kuin hyvien ystävien kesken: kuunnellen, ajatuksella ja läpinäkyvästi. Jokainen asiakkuus on enemmän kuin yksittäinen kauppa – se on luottamukseen perustuva suhde, joka kestää ja palvelee aidosti asiakkaita.  

 
22.4.2025 12:00 Pääjuttu

Hartwall Sport on mukana EM-kotikisoissa Susijengin virallisena urheilujuomana

Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.

31.3.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

PostNord tuo kisahuuman luoksesi: Susijengin pääyhteistyökumppani PostNord koriksen EM-kisojen viralliseksi kumppaniksi

Susijengin pitkäaikainen pääyhteistyökumppani PostNord toimii tulevana kesänä Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kumppanina.

7.3.2025 16:00 Yhteistyökumppanit

Grano kumppaniksi EM-kotikisoihin 2025 – visuaaliset puitteet huippuluokkaa

Grano vastaa vuoden 2025 EM-kotikisojen visuaalisista toteutuksista. Euroopan korisherruudesta pelataan Tampereen Nokia Areenalla elo-syyskuun vaihteessa, ja Grano tuo areenalle sekä muille kisapaikoille näyttävän kisailmeen.

17.4.2025 15:12 Pääjuttu

Koriksen EM-kotikisoihin myyty yli 50 000 lippua!

Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.

15.4.2025 09:01 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Susijengillä on iso kesä edessä”

Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.

8.4.2025 12:35 Susijengi

VR lisännyt vuoroja Helsinkiin Suomen EM-otteluiden jälkeen

Koriksen EM-kotikisoihin voi tulla kauempaakin ja päästä vielä kotiin Suomen pelien jälkeen. VR on lisännyt myyntiin ylimääräisiä vuoroja, jotka lähtevät Tampereelta Helsinkiä kohti klo 23:59 kunakin pelipäivänä.

4.4.2025 10:00 Susijengi

Susijengin EM-kotikisojen päiväliput nyt myynnissä

Susijengin vastustajat koriksen EM-kotikisoihin on arvottu ja kauan odotetut otteluparit tiedossa. Tampereella pelattavien kotikisojen päivälippujen myynti on käynnistynyt perjantaina 4.4. klo 10:00.

27.3.2025 16:46 Susijengi

Susijengin otteluohjelma EM-kotikisoihin selvillä – avausottelussa vastassa Ruotsi

Susijengin ja kumppanimaa Liettuan lisäksi Tampereen alkulohkoon arvottiin lisäksi Iso-Britannia, Montenegro, Ruotsi ja Saksa. Susijengi aloittaa kisat keskiviikkona 27. elokuuta länsinaapuri Ruotsia vastaan.

27.3.2025 16:34 Susijengi

Saksa, Ruotsi, Iso-Britannia ja Montenegro Susijengin ja Liettuan seuraksi Tampereen EM-alkulohkoon

Susijengin vastustajat EM-kisojen Tampereen EM-kotilohkoon vahvistettiin torstain lohkoarvonnassa Riiassa. Alkulohkon kumppanimaaksi valitun Liettuan lisäksi Susijengi kohtaa Tampereella maailmanmestari Saksan, rakkaan naapurimaan Ruotsin sekä Montenegron ja Iso-Britannian. EM-alkulohko pelataan 27.8.–3.9. ja sen neljä parasta joukkuetta etenee Latvian Riiassa pelattaviin pudotuspeleihin.

26.3.2025 12:37 Susijengi

Jännitys tiivistyy: EM-kisojen alkulohkot arvotaan Riiassa torstaina

Vuoden 2025 EM-kisojen alkulohkoarvonnat järjestetään torstaina 27.3. klo 15.00 Suomen aikaa Latvian pääkaupungissa Riiassa. Susijengi on valinnut Tampereen EM-alkulohkoon kumppanikseen 2. arvontakorista Liettuan. Lohkoon arvotaan torstaina joukkueet myös arvontakoreista 1., 3., 5. ja 6.

Näytä lisää vastaavia