6.2.2025 12:07 ToPon valmennuspäällikkö ja naisten päävalmentaja Arttu Tammi on käyttänyt sopimuksessa olleen option kahdesta lisäkaudesta Torpan Poikien kanssa. Sopimukseen sisältyy naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajan tehtävät sekä koko seuran valmennuspäällikön tehtävät.

Arttu Tammi saapui viime kesänä ToPoon 1+2-vuotisella sopimuksella. Nuoresta iästään huolimatta Artun historiasta löytyy jo valmennusvuosia kotiseudultaan Lahdesta, LePystä, Helmi Basketista, EBT:stä sekä kansainvälisen koripallon kokemusta Saksasta Hakro Merlinsistä. Lisäksi Arttu on toiminut Susi All Stars -leirityksen valmennuksessa.
ToPossa olikin heti ensimmäisistä yhteisistä askeleista lähtien selvää, että kyseessä on rautainen ammattilainen, jonka kanssa kannattaa löytää yhteisymmärrys optiovuosista ja pitää hänet mukana tulevatkin vuodet. ToPo johtaa parhaillaan naisten Korisliigaa, kun se voittanut yhtä lukuunottamatta kaikki kauden 19 ottelustaan.
- Arttu on erinomainen valmentaja, mutta sen lisäksi hän omalla lahtelaisen räiskyvällä persoonallaan antaa päivittäin piristysruiskeen meille kaikille ToPolaisille. Artun jatkosopimus naisten päävalmentajana ja juniorien valmennuspäällikkönä on merkittävä tekijä seuran pyrkiessä luomaan jatkuvuutta niin edustus- kuin junioritoiminnan puolella, ToPon toiminnanjohtaja Jomi Suhonen kommentoi syntynyttä sopimusta.
ToPo on tällä hetkellä naisten Korisliigan kärkipaikalla, kun runkosarjassa tappioita tuli sarakkeeseen vain yksi ja jatkosarja alkoi trilleriksi kehkeytyneellä voitolla derbyssä Honkaa vastaan. Mestaruuskeväästä osittain uudistuneen joukkueen jälki on siis ollut tälläkin kaudella vakuuttavaa.
- Ensimmäinen kausi ToPossa on ollut antoisaa aikaa ja uskon, että meillä on mahdollisuus yhdessä töitä tekemällä jatkaa seuran kehittämistä vielä nykyistäkin paremmaksi. Toivottavasti nähdään keväällä Kisahallilla naisten kotipeleissä! Tammi itse kertoo.
Naisten Korisliigan pirteästi aloittanut Vimpelin Vedon marras- ja joulukuun kotiottelut tuotetaan selostettuina monikameratuotantoina Ruutu-palveluun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.