Airenne ja Sahlberg jatkavat parketilla, Juho Kailio uutena Ura Basketin valmennusportaaseen

31.5.2018 11:56 Sarjanousija, kaarinalainen Ura Basket on solminut jatkosopimuksia tulevalle kaudelle. Joona Airenne jatkaa valkopunaisissa 2+1 -mallisella sopimuksella ja tarkkakätinen Eero Sahlberg vuoden mittaisella jatkosopimuksella. Juho Kailio siirtyy Ura Basketin valmennusportaaseen Kouvolan Kouvoista.

Kristian Palotien luotsaama Ura Basket solmi tärkeitä jatkosopimuksia ja saa vahvistusta valmennusportaaseen. Kuva: Ville Vuorinen

19-vuotias ja 200-senttinen Airenne on ottanut aikuisten sarjatasoilla kehitysaskeleita tasaisesti, nostaen pistekeskiarvoaan vuosi vuodelta kaudesta 2014/15 alkaen. Päättyneellä kaudella kaikkiaan 29 nuorten maaottelussa esiintynyt Airenne kirjautti keskiarvoikseen 7,6 pistettä, 2,5 levypalloa ja 1,2 syöttöä ottelua kohden, pisteiden ja syöttöjen ollessa nuoren miehen ennätyksiä aikuisten sarjoissa.

 

Kolmoset Airenne säkitti 47,9% tarkkuudella, irrottaen kaukolaukauksia keskimäärin 2,2 kappaletta per ottelu.

 

- Joonan potentiaali on ilmiselvää. Olemme saamassa seuramme taitovalmennukseen valtavasti osaamista lisää, joten olosuhteet ovat Joonalle täydelliset kehittääkseen itseään edelleen pelaajana. Matkaa hänellä on vielä Korisliiga-tason runkopelaajaksi, mutta uskon vahvasti, että satsaus Joonaan kannattaa, linjaa Ura Basketin päävalmentaja Kristian Palotie seuran tiedotteessa.

 

Myös toinen menneen kauden runkopelaajista jatkaa Ura Basketin riveissä Korisliigaan, kun ToPon kasvatti, 27-vuotias kolmoslinko Eero Sahlberg jatkaa kaarinalaisten paidassa vuoden mittaisella jatkosopimuksella. Menneellä kaudella päävalmentaja Palotien luottopelaaja heitti 10,2 pistettä ja jakoi 2,7 syöttöä ottelua kohden, molempien ollessa miehen ennätyksiä 1-Divisioona A:ssa.

 

Tappavan tarkkana heittäjänä tunnettu Sahlberg pussitti kolmoset nailonverkkoon 41,6% tarkkuudella 5,2 yrityksestä per ottelu.

 

- Eero oli korvaamaton johtaja, jota ilman emme olisi viime kaudella näin hyvää lopputulosta saavuttaneet. Pukukopissa on tärkeä olla pelaajia, jotka uskovat yhtä voimakkaasti kollektiivisuuteen kuin valmennus, päävalmentaja Palotie muistuttaa.

 

- Samalla Eerolle tarjoutuu nyt toinen mahdollisuus lyödä itsensä läpi Korisliigassa ja uskomme, että ympäristö on sille nyt ideaali.

 

Juho Kailio vahvistamaan valmennusporrasta

 

Kouvolan Kouvojen apuvalmentajana viimeiset neljä vuotta toiminut Juho Kailio vaihtaa osoitetta Kaarinaan, ammattitaitoisena taitovalmentajana tunnetun miehen siirtyessä Palotien apuvalmentajaksi Ura Basketin penkille. Kailio tulee toimimaan seuran taitovalmentajana sekä liigajoukkueen että junioripelaajien parissa.

 

- Olen todella innoissani ja otettu mahdollisuudesta, jonka Ura Basket minulle päätti antaa. Uusi ympäristö, uudet ihmiset sekä uudet haasteet auttavat minua varmasti kehittymään edelleen valmentajana ja uskon, että minulla on myös paljon annettavaa Uran pelaajille, valmentajille ja organisaatiolla, Kailio toteaa seuran tiedotteessa.

 

Innoissaan on myös valmennusstaffiinsa täydennystä saava päävalmentaja Palotie.

 

- Ura Basket otti juuri valtavan askeleen koripalloseurana. Pidän Juhoa Suomen parhaana taitovalmentajana ja pelaajakehitys on valmennuksen osa-alue, jolla pystyy tällä hetkellä suurimman kilpailuedun saavuttamaan. Juholla on valtavasti kokemusta liigaympäristöstä ja kyseisen sarjan kilpailutasosta. Myös taktinen puoli on enemmän kuin hyvin hallussa, Palotie summaa.

 
31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

Näytä lisää vastaavia