19.6.2014 Viime kaudella Tanskan pääsarjassa debytoinut 203-senttinen nuorisomaajoukkuepelaaja Nicolai Hvidberg, 18, ja joensuulainen Kataja Basket ovat solmineet kaksivuotisen sopimuksen. Hvidberg tulee kilpailemaan paikasta liigamiehistössä ja edustaa myös tulevalla kaudella seuran A-junioreita.

Nuorukaisesta antoi vinkin Tanskan mestaruuden voittaneen Bakken Bearsin suomalaisvalmentaja Ville Tuominen, jonka valmennuksessa tämä pelasi puoli kautta liityttyään Bears-miehistöön joulukuussa 2013.
Kataja Basket ja Bakken Bears kohtasivat viime kaudella FIBA EuroChallengen alkulohkossa ja tuolloin Bears oli parempi niin Joensuussa kuin Tanskan Aarhusissakin käydyissä mittelöissä.
Hvidberg on Katajan kuudes sopimuspelaaja kaudelle 2014/2015. Muut ovat Petri Virtanen, Kalle Naapi, Teemu Rannikko, Tommi Huolila ja Jesse Niemi. Päävalmentajana toimii Pekka Salminen.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.