Yliopistonaisten tiet nousivat konferenssiturnauksissa pystyyn

12.3.2005 Suomalaisten yliopistonaisten kausien jatkuminen on NCAA-mestaruusturnaukseen joukkueita kelpuuttavan valintakomitean käsissä. Kaikkien kahdeksan suomalaisen mestaruusjahti konferenssiturnauksissa päättyi ennen aikojaan, joka tietää valtaosalle USA:n yliopistojoukkueista kauden päättymistä. Seuraavassa sähkeitä USA:sta.

Yhdysvaltain yliopistokoripallossa pelataan konferenssiturnausten jälkeen NCAA-mestaruusturnaus. Erityinen valintakomitea valitsee turnaukseen konferenssimestareiden lisäksi joukkueita, joita kelpuutetaan mukaan naisten turnaukseen kaikkiaan 64. On erittäin epätodennäköistä, että ”suomalaisjoukkueita” mukaan pääsisi.  

Eva Mäkelän Florida International selvitti tiensä Sun Belt –konferenssiturnauksessa toisella kierrokselle kaadettuaan New Mexico Staten 48-45. Espoolaislähtöinen Mäkelä oli ottelussa vedossa tehtyään 15 pistettä ja jaettuaan kolme koriinjohtanutta syöttöä. Toisella kierroksella Louisiana-Lafayette vei kuitenkin trillerin nimiinsä 61-60-loppuluvuin ja passitti näin Florida Internationalin katsomon puolelle. Mäkelä urakoi ottelussa täydet 40 minuuttia ja sai aikaiseksi seitsemän pistettä ja neljä syöttöä.  

Florida International päätti kautensa voittosuhteeseen 18-11. Mäkelä nousi toisella kaudellaan joukkueen avainpeluriksi ja pelasi joukkueen 29 ottelussa keskimäärin huimat 36,6 minuuttia. Tilastokeskiarvoikseen hän tehtaili 11,1 pistettä, 4,5 levypalloa ja 2,4 syöttöä.  

Niinikään toista kauttaan yliopistossaan Seton Hallissa viettänyt Heta Korpivaara sai suomalaispelureista toiseksi eniten peliminuutteja kauden aikana, 33,0. Hän aloitti kaikissa pelaamassaan 27 ottelussa, pussitti 7,8 pistettä, vei 4,6 levyriä ja antoi 1,1 syöttöä. Seton Hallin (voittosuhde 14-14) kausi loppui mollivoittoisesti, kun se hävisi viisi viimeistä otteluaan. Big East –turnauksen avauskierroksella toisen suomalaisen, Tiina Stenin, edustama St. John’s väänsi siitä 45-42-voiton.  

St. John’sille tuli noutaja heti seuraavassa koitoksessa, kun se hävisi Rutgersille 45-69. Seton Hall –ottelussa ilman peliaikaa jäänyt Sten käväisi Rutgers-pelissä kentällä minuutin ajan ja ehti torjua kerran ja ottaa yhden levypallon. Viime kaudella vielä Turun Riennon riveissä pelannut ja SM-sarjan vuoden tulokkaaksi valittu Sten pelasi kauden aikana niukanlaisesti. Joukkueen 29 ottelusta hän pääsi kehiin 18 pelissä ja vietti parketilla näissä keskimäärin 4,5 minuuttia. Stenin pistekeskiarvoksi muodostui 1,8 ja levyrisarakkeessa lukema oli 1,0. St. John’sin voittosuhde kaudesta oli 19-10.  

Sario valittiin konferenssin tulokasviisikkoon 

Yksi yliopistokauden positiivisimmista suomalaissuorittajista oli Binghamtonin Laura Sario. Ensimmäisen kautensa pelannut Sario nousi puolivälissä kautta joukkueensa aloitusviisikkoon ja oli näkyvässä roolissa sen jälkeen. Binghamtonin 28 ottelussa syntyneet keskiarvot 7,7 pistettä, 4,3 levypalloa ja 0,9 syöttöä 29,9 peliminuutissa toivat valinnan America East –konferenssin tulokasviisikkoon. Sario on vasta Binghamptonin historian toinen peluri, jonka kohdalle kyseinen valinta on osunut.  

Sarion suomalaisen joukkuekaverin Juta Jahilon tulokaskausi sujui tilastollisesti 1,7 pisteen, 1,8 irtopallon ja 7,3 peliminuutin keskiarvoilla.  

Binghamptonin voittosuhde oli 10-18. Konferenssiturnauksessa puolivälierässä joukkue hävisi Vermontille lukemin 65-80. Sario syötteli uudeksi yliopistoennätyksekseen seitsemän ”namupassia”, teki viisi pistettä ja poimi neljä levypalloa. Jahilo jäi kolmessa minuutissa tilastomerkinnöittä.  

Laura Sarion ohella Maija Lähteen tulokaskausi oli positiivinen. Lähde taisteli itsensä pikkuhiljiaa Saint Mary’sin aloitusviisikkoon ja loisti etenkin loppukaudesta. Saint Mary’sin voittaessa esimerkiksi runkosarjan päätöspelissään San Franciscon 72-57 Lähde tehtaili tulokaskautensa kolmannen ”tupla-tuplan” nostelemalla 12 pistettä ja kauhomalla kymmenen levypalloa. Kauden keskiarvoiksi Lähteelle kirjattiin 23,7 minuuttia, 5,4 pistettä, 4,9 levypalloa, 1,6 koriinjohtanutta syöttöä ja 1,2 riistoa. Saint Mary’sin matka West Coast –konferenssin turnauksessa tyssäsi heti avauskierrokselle, kun Pepperdine voitti sen 57-49. Saint Mary’sin kauden saldoksi jäi voittosuhde 15-13.  

Jonna Launiaisen edustama Texas-El Paso avasi Western Athletic –konferenssiturnauksen Boise Statea vastaan ja kohtasi heti voittajansa. Boise State voitti lukemin 54-50. Launiainen ei kauden viimeisissä peleissä paljoa peliaikaa saanut, mutta kauden keskiarvot olivat 21,8 minuuttia, 4,8 pistettä, 1,4 levypalloa ja mukavat 2,3 syöttöä ottelua kohden. Launiainen upotti kolmosensa kauden mittaan 37,5 prosentin sihdillä (27/72). Texas-El Paso voitti 29 pelistään 12.

Kauden keskivaiheilla loukkaantumisesta kärsinyt Viorica Badinici pelasi 17 Buffalon ottelussa. 190-senttisen suomalaisen tehot olivat 15,9 peliminuutissa 4,5 pistettä ja 2,5 levypalloa. Buffalon kausi oli vaisu, sillä sen voittosuhteeksi jäi 4-24. Mid-American –konferenssiturnauksen avausottelussa joukkue kärsi 46-79-tappion Eastern Michiganille.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/
 
31.12.2025 09:32 NBA

Celtics vei voiton päätösjaksolla – Markkanen 22 pistettä ja 9 levypalloa Jazzille

NBA:ssa Utah Jazz kärsi kotitappion Boston Celticsille 119-129. Lauri Markkanen heitti 22 pistettä ja repi 9 levypalloa.

29.12.2025 19:14 Susijengi

Edon Maxhuni loisti loppuhetkillä tärkeässä voitossa – Miikka Muuriselle piste-ennätys

Edon Maxhuni tuikki Gravelines-Dunkerquen joulutähtenä, kun hän siivitti joukkueensa kauden kolmanteen voittoon. Miikka Muurinen teki piste-ennätyksensä Partizanin paidassa ja Olivier Nkamhoua avitti Varesen tärkeään voittoon Italian Serie A1:ssä.

28.12.2025 10:02 NBA

Jazz katkaisi Spursin voittoputken – Markkanen 29 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz voitti toisen peräkkäisen pelinsä ja samalla katkaisi San Antonio Spursin kuuden ottelun mittaisen voittoputken. Lauri Markkanen heitti 29 pistettä, kun Jazz voitti Spursin 114-127.

27.12.2025 09:46 NBA

Jazzille niukka kotivoitto Pistonsista – Markkanen 30 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz nappasi niukan kotivoiton Detroit Pistonsista 131-129. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä, 4 levypalloa ja 4 syöttöä.

23.12.2025 12:01 NCAA

Aarnisalo, Lemmilä, Syla ja Sandvik herkuttelivat pisteillä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.

23.12.2025 11:32 NCAA

Okku Federiko 17 pistettä konferenssiavauksessa – Eemeli Yalaholle tupla-tupla

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.

23.12.2025 10:02 NBA

Markkanen palasi parketille 27 pisteen voimin – Jazz hävisi Nuggetsille

NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 21:19 Suomalaiset ulkomailla

Euroopan sarjoissa suomalaiskohtaamisia

Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

Näytä lisää vastaavia