YLE:n Elävässä Arkistossa koripallokoosteita 1980-luvulta

26.11.2013 14:20 YLE:n Elävä Arkisto on julkaissut ennakkojoululahjaksi koripallofaneille kattavan kokoelman pääsarjakoripalloa 1980-luvulta. Elävän Arkiston miesten SM-sarjaotteluissa toisensa kohtaavat HNMKY, ToPo, Pantterit, SäyRi, Pyrintö, UU ja KTP, ja naisten SM-sarjaotteluissa Pyrintö ja Sampo-Basket.

YLE:n Elävässä Arkistossa nyt ottelutallenteita mm. Larry Poundsin KTP:lta. Kuva: SKL-Arkisto.

Koosteen aloittaa Turun NMKY:n ja Helsingin Panttereiden kolmas loppuottelukohtaaminen vuodelta 1982 ja jatkuu Uudenkaupungin Urheilijoiden (UU) ja KTP:n kohtaamisella jouluaatonaattona 1984.

 

Kauden 1984/85 keväältä on säästynyt HNMKY:n ja TuNMKY:n välinen ottelu. Lähetyksen alussa toimittaja Pentti Salmi haastaa joukkueiden valmentajat Eero Saarisen ja Paavo Koskivaaran vapaaheittokilpailuun.

 

Kevään ’85 finaalisarjasta tallella on päätösottelu, jossa kohtasivat HNMKY ja KTP. Loppusekunneille asti kutkuttava neljäs finaali toi lopulta helsinkiläisille toisen vuosikymmenen neljästä mestaruudesta.

 

Miesten sarjaotteluista on lisäksi säilynyt kauden 1985/86 kahdennentoista kierroksen ottelu Säynätsalon Riennon ja Tampereen Pyrinnön välillä.

 

Elävän arkiston 80-luvun koriskoosteen päättää naisten ylemmän loppusarjan ottelun toinen pelijakso Lahden Sampo-Basketin ja Tampereen Pyrinnön kamppailusta vuodelta 1985.

 

Lisätietoja: YLE:n Elävä Arkisto

Henkilöt

Asiat

 
6.12.2025 16:40 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti Ibizalla – Saksa kaatui 70-49

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue avasi kansainvälisen kutsuturnauksen Ibizalla vakuuttavalla voitolla Saksasta. Sudenpennut veivät ottelun nimiinsä lukemin 70–49.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 16:19 Susijengi

Susijengin Belgia-peli on loppuunmyyty!

Susijengi pääsee kuudennen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Belgian MM-karsinnassa Espoo Metro Areenalla 1. maaliskuuta.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

5.12.2025 09:55 Susijengi

Susijengin Belgia-ottelun julkinen lipunmyynti on käynnistynyt - viimeiset paikat myydään nyt

Susijengin seuraavan MM-karsintaottelun ennakkomyynti 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille rikkoi kaikki aiemmat ennätykset. Ennakkomyynnissä myytiin yli 5800 lippua.

5.12.2025 07:10 NBA

Jazz rykäisi Netsin ohitse päätösjaksolla – Markkanen 30 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.

4.12.2025 12:27 Susijengi

Susijengin seuraavan MM-karsintaottelun lippukauppa on käynyt kuumana

Susijengin ja Belgian maaliskuun 1. päivä pelattavan ottelun ennakkomyynti käynnistyi tiistaina 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille. Tänään päättyvässä ennakkomyynnissä lippuja on myyty jo yli 5400.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia