26.11.2013 14:20 YLE:n Elävä Arkisto on julkaissut ennakkojoululahjaksi koripallofaneille kattavan kokoelman pääsarjakoripalloa 1980-luvulta. Elävän Arkiston miesten SM-sarjaotteluissa toisensa kohtaavat HNMKY, ToPo, Pantterit, SäyRi, Pyrintö, UU ja KTP, ja naisten SM-sarjaotteluissa Pyrintö ja Sampo-Basket.
YLE:n Elävässä Arkistossa nyt ottelutallenteita mm. Larry Poundsin KTP:lta. Kuva: SKL-Arkisto.
Koosteen aloittaa Turun NMKY:n ja Helsingin Panttereiden kolmas loppuottelukohtaaminen vuodelta 1982 ja jatkuu Uudenkaupungin Urheilijoiden (UU) ja KTP:n kohtaamisella jouluaatonaattona 1984.
Kauden 1984/85 keväältä on säästynyt HNMKY:n ja TuNMKY:n välinen ottelu. Lähetyksen alussa toimittaja Pentti Salmi haastaa joukkueiden valmentajat Eero Saarisen ja Paavo Koskivaaran vapaaheittokilpailuun.
Kevään ’85 finaalisarjasta tallella on päätösottelu, jossa kohtasivat HNMKY ja KTP. Loppusekunneille asti kutkuttava neljäs finaali toi lopulta helsinkiläisille toisen vuosikymmenen neljästä mestaruudesta.
Miesten sarjaotteluista on lisäksi säilynyt kauden 1985/86 kahdennentoista kierroksen ottelu Säynätsalon Riennon ja Tampereen Pyrinnön välillä.
Elävän arkiston 80-luvun koriskoosteen päättää naisten ylemmän loppusarjan ottelun toinen pelijakso Lahden Sampo-Basketin ja Tampereen Pyrinnön kamppailusta vuodelta 1985.
Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuihin Susijengin EM-kisaotteluihin Iso-Britannia vastaan perjantaina 29.8. sekä Montenegroa vastaan 30.8. on vapautunut kansainvälisestä lippukiintiöstä reilu sata lippua molempiin otteluihin.
Keskiviikon EM-kisa-avauksessa 28 pistettä heittänyt Lauri Markkanen raivasi ottelumäärissä laskettuna kaikkien aikojen nopeimpana pelaajana tiensä miesten maaottelupisteiden Top 20:een. Samaan aikaan Miikka Muurinen nousi Susijengiin kaikkien aikojen viidenneksi nuorimpana miesten arvokisapelaajana.
Hurmiossa kolmosia paukuttaneen Ludvig Håkansonin Ruotsi oli hakemassa Tampereen Areenan 11 865 -päisen kotikatsomon kauhuksi ryöstöä Susijengistä EM-kisojen avauspäivänä. Miikka Muurinen käänsi päätösjaksolla pelin energian, jonka jälkeen Lauri Markkasen ja Edon Maxhunin johtama Susijengi käänsi rutiinilla ottelun 90–93 (48–49) -voittoon.
Juuri nyt Tampereella alkaneet koripallon EM-kotikisat saivat WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin, ensimmäisenä suomalaisena tapahtumana. WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkki on uusi merkki alalla.
Tampereella tänään käynnistyviin EM-kisoihin lähdettäessä Susijengin pelaajat eivät ole arastelleet sanoa julki kovia tavoitteitaan kannattajiensa ja median riemuksi. Kun avausotteluun on enää muutama tunti, Susijengin kokeneeseen jaostoon jo 25-vuotiaana lukeutuva Mikael Jantunen kuitenkin vakuuttaa joukkueen keskittyvän peliin kerrallaan.
Nelonen ja Ruutu välittävät Susijengin kaikki EM-kisojen ottelut kotikatsomoihin. Ottelun ennakkostudio käynnistyy tuntia ennen ottelua.
Koripalloliitto lahjoitti koulujen käyttöön ison määrän koripalloja.
Viimeisen kahden vuosikymmenen aikana Suomi on lähes säännönmukaisesti peitonnut Ruotsin keskinäisissä maaotteluissaan. Susijengin valmentaja Hanno Möttölä kuitenkin varoittaa aliarvioimasta ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaavaa Ruotsia, joka tuo kokemuksellaan ja pelityylillään kovan haasteen lohkoisännälle.
Neljä maata ja isäntäkaupunkia, 24 maajoukkuetta, 16 neljännesvälieräpaikkaa, kolme mitalistia ja yksi Euroopan mestari – koripallon EM-kisat pelataan vuonna 2025 jo neljännen kerran tutuksi tulleella neljän maan mallilla. Yhdeksi historian kovatasoisimmista ennakoidut EM-kisat käynnistyvät keskiviikkona Tampereella, Riiassa, Limassolissa ja Katowicessa.
Tampere ottaa paikkansa koripalloilevan Euroopan keskipisteessä keskiviikkona, kun vuoden 2025 EM-kisat käynnistyvät Nokia Areenalla. Jos Susijengi onkin viime vuosina esiintynyt Tampereella perinteisissä Delfin Basket -peleissä ja MM-karsinnoissa, on myös syytä muistaa vuoden 1967 EM-kisojen kuudennen sijan varmistuneen nimenomaan Tampereella.