29.12.2008 Joulun alla Esa Mäki-Tulokkaalla vahvistunut Forssan Koripojat on löytänyt liigajoukkueeseensa korvaajat Vincent Hunterille ja Charles Thomasille. Joukkueen uudet vahvistukset ovat 26-vuotias ja 200-senttinen Ronald Yates sekä 27-vuotias ja 203-senttinen Uka Agbai.
Ronald Yates on pelannut kahtena kautena Suomessa. Kaudella 2005-06 hän edusti kevätkauden ToPoa, jonka toisena valmentajana toimi silloin nykyinen FoKoPo-luotsi Timo Nieminen. ToPossa Ronin keskiarvot olivat 14,0 pistettä ja 6,6 levypalloa. Seuraavaksi kaudeksi hän siirtyi Korihaiden riveihin, jossa tehot olivat 15,6 pistettä ja 8,1 levyriä. Viime kauden hän pelasi Ranskan ProB-sarjassa.
Uka Agbai, joka viihtyy lähempänä koria, on myös pelannut aikaisemmin Suomessa. Kaudella 2005-06 hän pelasi Pyrinnön riveissä 38 peliä 16,9 pisteen ja 6,8 levypallon tehoilla. Sittemmin hän on viihtynyt mm. Puerto Ricossa ja Japanissa. Tänä syksynä Agbai yritti saada sopimusta kovatasoiseen Ranskan ProA-sarjaan.
- Tässä vaiheessa kautta oli ensisijaisena lähtökohtana se, että uudet pelaajat ovat aikaisemmin pelanneet Suomessa, jolloin molemmin puolin tiedetään mitä on odotettavissa. Yatesin kanssa neuvottelimme jo syksyllä, kun häntä aikaisemmin valmentanut Nieminen halusi hänet joukkueeseemme, kertoo seuran puheenjohtaja Markku Molenius.
FoKoPo jäi joulutauolla ikävään tilanteeseen, kun sen riveissä syyskauden pelanneet Vincent Hunter ja Charles Thomas ottivat suunnan kohti eteläisempää Eurooppaa rahakkaampien sopimusten perään.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.