1.8.2012 206-senttinen, 26-vuotias Yamene Coleman on Kauhajoen Karhun liigajoukkueen kolmas ulkomaalaispelaaja. Alabaman ja Troyn yliopistoissa USA:n yliopistoliiga NCAA:ta pelannut Coleman on valmistumisensa jälkeen pelannut Romaniassa ja Hollannissa.

Kaudella 2011/12 Coleman oli Hollannin liigan paras levypallopelaaja 9,9 irtopallon keskiarvolla.
– Yamene tuo joukkueeseen kaivattua kokoa ja hänen aiempien vuosien tilastonsa osoittavat hänen olevan ennen kaikkea levypallopelaaja. Lisäksi nähtyjen videoiden perusteella hän liikkuu kentällä hyvin ja on aktiivinen puolustaja, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara kommentoi.
Viime viikonloppuna harjoitusleiriä pitäneen Karhun riveissä on tällä hetkellä kymmenen pelaajaa. Viime vuoden joukkueesta jatkavat Ilkka Vuori, Henri Hirvikoski ja Jussi Eskola. Uusina kotimaisina pelaajina Kauhajoella debytoivat Niko Mattila, Matias Ojala, Marcel Liukko ja Kristofer Clement.
Colemanin lisäksi Karhun muut amerikkalaispelaaajt ovat Giordan Watson sekä J’Nathan Bullock. Ari Tammivaaran apuna joukkuetta valmentaa Riku Parkatti.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.