Xavier voitti konferenssinsa mestaruuden

7.3.2000 Suomalaisilla naiskoripalloilijoilla Taru Tuukkasella ja Reetta Piiparilla menee lujaa - todella lujaa - Yhdysvaltain yliopistokoripallosarjassa. Heidän joukkueensa Xavier valtasi varhain tiistai-aamuna Atlantic 10 -konferenssin mestaruuden ja ansaitsi näin paikan 64 parhaan yliopiston mestaruusturnauksessa NCAA:ssa.

Konferenssiturnauksen loppuottelussa Xavier kaatoi valtakunnallisesti 23:ksi rankatun George Washingtonin 80-66 (27-31). Sekä Tuukkanen että Piipari tekivät ottelussa kahdeksan pistettä, jonka lisäksi 170-senttinen Piipari riisti kolmesti.

Turnauksen aikaisemmissa otteluissa Tuukkanen dominoi pelitilanteita ja siivitti joukkueensa menestykseen. Kun Xavier voitti välierässä St. Joseph´sin jatkoajan jälkeen 84-78, heitti Tuukkanen peräti 27 pistettä, otti neljä levypalloa ja torjui kahdesti, vaikka peliaikaa kertyikin "vain" 26 minuuttia. Turnauksen ensimmäisellä kierroksella Xavierin jalkoihin jäi St. Bonaventure (76-57) ja 189-senttinen Tuukkanen oli tuossakin ottelussa vauhdissa - illan tehot 21/9.

Joukkueen suomalaisille henkilökohtaista tunnustusta

Taru Tuukkanen ja Reetta Piipari ovat olleet koko kauden ajan Xavierin runkopelaajia ja nyt kauden kääntyessä loppusuoralle kaksikko on saanut osakseen myös henkilökohtaista tunnustusta. Naiskoripalloilun uutispalvelu (Women´s Basketball News Service), joka koostuu mm. koripallotoimittajista ja yliopistovalmentajista, valitsi Tuukkasen All-America-kolmosjoukkueeseen ja Atlantic 10 -konferenssin parhaaksi pelaajaksi. Piiparin sama taho arvosti tulokkaiden All-America-kolmosjoukkueeseen. Atlantic 10 -konferenssin omissa valinnoissa Tuukkasta ei vuoden pelaajaksi valittu, mutta vuoden kehittyneimmän pelaajan tittelin hän sai.

Kolmatta vuottaan Xavierissa pelaavan Tuukkasen ottelukohtaiset keskiarvot ovat 15,2 pistettä ja 6,9 levypalloa. Pelitilanneheittojen tarkkuudessa hän on 59,0 prosentin osumatarkkuudellaan valtakunnallisessa tilastoinnissa sijalla 15. Piipari on pisteitä latonut 6,8 keskiarvolla ja antanut 2,4 syöttöä 21,9 minuutissa, joka on yliopistokoriksessa paljon tulokkaalle. Xavierissa pelaa myös kolmas suomalainen, Elina Pasola, joka on päässyt kentälle kauden aikana yhdeksässä kamppailussa. Konferenssiturnauksen otteluissa hän ei pelannut.

Xavier on tähän mennessä voittanut kauden 30:sta ottelustaan peräti 26. NCAA-mestaruusturnausta ryhdytään tahkoamaan 17.3. lähtien "kerrasta poikki" -menetelmällä. Xavierin ensimmäisen kierroksen vastustaja selviää viikonvaihteen "Selection Sundayssa", jossa julkistetaan ne 64 joukkuetta, jotka ryhtyvät yliopistomestaruutta tavoittelemaan. Xavier on siis konferenssivoittonsa ansiosta jo paikkansa varmistanut kyseisten joukkueiden joukossa. Mestaruusjahti huipentuu Philadelphiassa maaliskuun 31. ja huhtikuun 2. päivinä pelattavaan neljän joukkueen lopputurnaukseen Final Fouriin.

Michaela Moua pelasi viimeisen ottelunsa

Suomalaisnaisten muilla joukkueilla ei käytännössä katsoen mahdollisuuksia ole selviytyä NCAA-turnaukseen.

Viimeistä opiskeluvuottaan Ohio Statessa pelaavan Michaela Mouan koripalloura yliopistosarjassa tuli päätökseensä. Joukkue hävisi Big Ten -konferenssiturnauksen toisella kierroksella Penn Statelle 48-64. Ohio Staten kauden voittosuhteeksi jää aikakirjoihin 13 voittoa - 15 tappiota, jolla se ei tule paikkaa NCAA-turnauksessa saamaan.

Jäähyväisottelussaan 180-senttinen Moua pelasi 20 minuuttia kooten tilastoihinsa kahdeksan pistettä ja kaksi riistoa. Heittopelissään Moua oli erehtymätön - kakkoset 3/3 ja vapaaheitot 2/2. Big Ten -turnauksen ensimmäisen kierroksen ottelussa Ohio State voitti Indianan 58-44 Mouan tehdessä neljä pistettä ja repiessä viisi levypalloa.

Myös Middle Tennessee Staten, jota edustavat Paula Penttilä ja Mia Parviainen, tie nousi pystyyn konfernssiturnauksen toisella kierroksella. Ohio Valley -turnauksen avauskierroksella joukkue voitti vielä Southeast Missourin 76-57, mutta Austin Peay katkaisi Middle Tennessee Staten (18-11) voittokulun seuraavalla kierroksella numeroin 67-58. Voitto-ottelussa Penttilä sai tehoikseen seitsemän pistettä, kaksi levypalloa ja kolme syöttöä. Parviainen heitti neljä pistettä. Austin Peayta vastaan Penttilän saldo oli 3/1 Parviaisen jäädessä tilastomerkinnöittä.

Maria Tasan Bradleylla oli runkosarjan päätösotteluiden myötä mahdollisuus selviytyä Missouri Valley -konferenssiturnaukseen. Joukkue olisi tarvinnut kuitenkin voittoja, mutta kärsi sen sijaan tappiot Drakelle 47-91 ja Creightonille 66-81. Tasa ei pelannut kummassakaan ottelussa. Bradleyn voittosuhteeksi kaudesta jäi 6-20.

 
4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 20:36 Suomalaiset ulkomailla

Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München Saksan Bundesliigan mestaruuteen

Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

25.6.2025 09:54 Susijengi

Mikael Jantunen kruunasi kautensa Ranskan mestaruuteen

Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

16.6.2025 17:26 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti finaalit voitolla

Mikael Jantunen aloitti taistelun Ranskan mestaruudesta, kun finaalit pyörähtivät käyntiin. Paris Basketball nappasi ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen.

Näytä lisää vastaavia