18.7.2012 Naisten SM-sarjakauteen 2012/13 valmistautuva Forssan Alku on kiinnittänyt kolme uutta pelaajaa joukkueeseensa. Amerikkalaistakapelaaja Epiphany Woodson, nuorten maajoukkueista tuttu sentteri Laura Saarinen sekä seuran oma kasvatti Jenny Vironen pelaavat Alun paidassa tulevalla kaudella.
Nuorten maajoukkueista tuttu Laura Saarinen siirtyy Forssan Alun korin alle. Kuva: Tuomas Venhola.
170-senttinen, 23-vuotias Woodson päätti viime keväänä pelinsä USA:n yliopistoliiga NCAA:ssa Charlotten paidassa. Päättyneellä kaudella Woodson urakoi 26 minuutissa 12,3 pistettä, 2,4 levypalloa ja 2,1 syöttöä ottelua kohden ollen kovatasoisessa Atlantic 10 -konferenssissa pelanneen joukkueensa toiseksi paras pisteidentekijä.
– Woodson pystyy pelaamaan sekä pelinrakentajana että heittävänä takapelaajana ja tuo näin vaihtoehtoja pelaajarotaatioon, kertoo Alun valmentaja Jari Marjamäki Forssan Lehdessä.
Alun haaviin on päätynyt myös ToPosta Forssaan siirtyvä 186-senttinen, 20-vuotias Helsingin NMKY:n kasvatti Laura Saarinen. Saarinen pelasi viime kaudella ToPossa pääsarjaa 27 minuuttia ottelua kohden 8,5 pisteen, 8,1 levypallon ja 1,2 blokin keskiarvoilla.
– Laura tuo vahvistusta paitsi puolustukseen, myös hyökkäyspeliimme. Hän on Juta Jahilon tavoin liikkuva pelaaja ja tarkoitus on, että he molemmat ovat avausviisikossa, kertoo Forssan Lehdessä Alun manageri Jyrki Tulander.
Sopimuksen Alun kanssa on allekirjoittanut myös seuran oma kasvatti Jenny Vironen (165/17).
Alulla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Epiphany Woodsonin, Laura Saarisen, Jenny Virosen, Juta Jahilon, Sanna Heleniuksen, Henna Koposen, Noora Järvikankaan, Johanna Heinosen, Tiia Parttimaan sekä Fanny Korpelan kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.