22.5.2016 Jamar Wilsonin Partizan jatkaa voittokulkuaan Serbian pääsarjan B-jatkolohkossa, kun belgradilaiset voittivat lauantai-iltana Mega Leksin 94-89 (41-33). Petteri Koposen 16 pistettä ei riittänyt BC Himkille VTB-liigan välierien toisessa ottelussa Moskovan TsSKA:ta vastaan.
Partizan oli ensimmäisen puoliajan selkeästi niskan päällä, mutta ei päässyt missään vaiheessa karkaamaan. Partizan keräsi puoliajalle 8 pisteen johdon, jonka Mega Leks onnistui kirimään tasoihin 62-62 päätösneljännekselle lähtiessä.
Viimeinen neljännes oli kummankin joukkueen hyökkäyksen riemuvoitto, jonka aikana Partizan oli koko ajan veitsen terällä. Fanaattisen, 5000-päisen kotikannattajajoukon riemuksi Partizan ei päästänyt Mega Leksiä ohi jylläten voittoon.
Wilson toimi jälleen sähköjäniksenä vaihdosta pussittaen 8 pistettä, hakien 3 levypalloa ja jakaen 4 syöttöä 20 minuutissa. Partizanilta kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät Vanja Marinkovic (15/3), Adin Vrabac (14/3) ja Aleksandar Cvetkovic (13/2/4 syöttöä).
Mega Leksin ylivoimainen ykkönen oli 29 pistettä ja 10 levypalloa kirjauttanut Danilo Nikolic.
Partizanille voitto Mega Leksista oli äärimmäisen tärkeä, koska se varmisti belgradilaisille kotiedun välieriin. Partizanilla (5 voittoa, 0 tappiota) on vielä yksi ottelu B-jatkolohkossa jäljellä.
VTB-liigassa Moskovan TsSKA kontrolloi peliä Himkiä vastaan alusta loppuun voittaen 99-87 (49-43). TsSKA johtaa kolmesta voitosta ratkeavaa välieräsarjaa nyt 2-0.
Himki ajautui jo ensimmäisellä neljänneksellä altavastaajaksi, mutta nousi hetkeksi johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa. Rutinoitunut TsSKA päätti puoliajan 8-0 ja tauolle asteltiin lukemissa 49-43.
Kolmas neljännes oli TsSKA:n ja 11 pistettä kymmeneen minuuttiin heittäneen Vitaly Fridzonin näytös, kun kotijoukkue pussitti hurjat 34 pistettä ja kasvatti johtonsa 17 pisteeseen. Himki pääsi vielä 7 pisteen päähän päätösneljänneksellä, mutta TsSKA:n aikalisän jälkeen momentum siirtyi takaisin TsSKA:lle.
Koponen pelasi erinomaisen pelin hyökkäyspäässä. Himki pisti kotijoukkueelle kunnolla kampoihin toisella neljänneksellä, jolloin 16 pistettä ja 5 syöttöä koko pelissä tehnyt Koponen oli Himkin pelin moottori. Koposen lisäksi Himkin pisteistä vastasivat Zoran Dragic (17/4), Alexey Shved (16/1) ja Tyrese Rice (16/1/4).
Milos Teodosic (15/2/6) ja Nando De Colo (12/3/9) pyörittivät TsSKA:n peliä mainiosti. TsSKA:lta peräti seitsemän pelaajaa teki yli 10 pistettä.
Saksan Bundesliigassa Gordon Herbertin Frankfurt Skyliners hävisi jatkoaikatrillerin välieräavauksessa ratiopharm Ulmille 86-90 (39-45, 78-78).
Skyliners johti peliä 3 pistettä 76-73, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä vajaat kaksi minuuttia, mutta Ulm vastasi tarkkakätisen Per Güntherin johdolla ja nousi 76-78-johtoon viimeisellä minuutilla. Skylinersin onneksi Jordan Theodore oli mies paikallaan vieden lay-upillaan pelin jatkoajalle.
Varsinaisella peliajalla muodostunut taistelupari Günther-Theodore ratkesi bonusajalla. Koko pelissä kuusi kolmosta upottanut Günther ratkaisi pelin kaukaa lähteneellä kolmosellaan, joka vei Ulmin ratkaisevaan 6 pisteen johtoon.
Theodoren saldo ottelussa oli 22 pistettä ja 7 levypalloa. Skylinersin muut onnistujat olivat Philip Scrubb (14/1) ja Danilo Barthel (13/7). Güntherin (19/5) lisäksi Ulmilta erottuivat Augustine Rubit (24/5) sekä Da'Sean Butler (18/4).
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).