17.1.2016 Jamar Wilsonin Partizan nousi Adrianmeren liigan kahdeksannelle sijalle voittaen vieraissa slovenialaisen Krka Novo Meston 70-75 (27-36). Wilson kuului joukkueensa parhaimmistoon heittäen 14 pistettä. Petteri Koposen Himki taas otti Euroliigan jatkopeleissä toisen voittonsa perjantai-iltana, kun moskovalaiset kaatoivat Saski Baskonian 76-68 (39-39).
Partizanin johto venyi jo kaksinumeroiseksi ensimmäisellä puoliajalla, mutta sinnikäs Krka ei antanut periksi, vaan kuroi pelin tasaiseksi kolmannella neljänneksellä. Puolitoista minuuttia ennen loppusummeria Wilsonille pelattiin pallo postiin, josta hän löysi syötöllään Cedomir Vitkovacin vapaaseen kolmoseen 68-71, josta Krka ei enää palautunut.
Wilson pelasi 23 minuuttia heittäen 14 pistettä (kakkoset 4/8, kolmoset 0/1, vapaaheitot 6/6), keräten yhden levypallon ja jakaen 3 syöttöä. Partizanin isoimmista tehoista vastasi Aleksandar Cvetkovic (21/3/7 syöttöä).
Krkan paras oli Erjon Kastrati, joka heitti 15 pistettä ja noukki 5 levypalloa.
Euroliigassa Himki oli Saski Baskonian kanssa vielä puoliajalla tasatilanteessa 39-39, mutta kotijoukkue Himki paransi pukukoppipuhuttelun jälkeen puolustustaan merkittävästi. Kiitos parantuneesta puolustuksesta seisoi kolmannen neljänneksen lopussa, kun kotijoukkue juoksi 13-0 eron kaksinumeroiseksi. Saski Baskonia pääsi vielä seitsemän pisteen päähän 68-61, mutta Tyrese Rice ja Alexey Shved pitivät huolen, että espanjalaiset pysyivät takana.
Himkin tehokkaimmat olivat Shved (24/5/5 syöttöä) ja Euroliigan viikon pelaajaksi valittu James Augustine (22/8). Lievästä loukkaantumisesta palautuvat Koponen pelasi ottelussa vain 6 minuuttia kirjauttaen yhden levypallon. Saski Baskonialta kukaan ei yltänyt kaksinumeroisiin pistelukemiin.
Turkin TBL:ssä Anton Odabasin Denizli Basket pääsi päätösneljännekselle 62-68-johtoasemassa, mutta Tofas vei päätösneljänneksen 27-17 ja pääsi juhlimaan 89-85 (47-41) -kotivoittoa.
Odabasi pelasi oivat 20 minuuttia heittäen 6 pistettä ja hakien 4 levypalloa. Denizlin tehoduo oli jälleen Kenny Boynton (20/1/4) ja Hilton Armstrong (15/8). Tofasin ykkönen oli Sammy Mejia, joka 21 pistettä, kahmi 2 levypalloa ja jakoi 6 syöttöä.
Saksan Bundesliigassa Gordon Herbertin luotsaama Frankfurt Skyliners voitti kotonaan Crailsheim Merlinsin 88-73 (36-33). Voiton myötä Skyliners on nyt sarjataulukossa neljäntenä.
Skylinersin parhaat pistemiehet olivat Quantez Robertson (17/8/6) ja Aaron Doornekamp (17/3). Merlinsiltä erottui Vytenis Cizauskas (10/2/5).
Shawn Huffin Ludwigsburg taas hävisi Saksan Bundesliigassa Tigers Tübingenille vieraissa 94-84 (51-40). Tigers johti peliä parhaimmillaan 21 pistettä, mutta Ludwigsburg taisteli itsensä hetkeksi johtoon kolmannella neljänneksellä. Tigers kuitenkin nappasi johdon takaisin ja viimeisteli kotivoiton päätösneljänneksellä.
Huff (3/2) sai peliaikaa 18 minuuttia, mutta sai sisään vain yhden yhdeksästä kolmosyrityksestään. Ludwigsburgin pistekärki oli Tekele Cotton (19/3/4). Tigersin ykkönen oli Garlon Green, joka pussitti 18 pistettä.
Kreikan pääsarjassa Matti Nuutisen Arkadikos sai kasaan vain 9 pistettä ensimmäiseen neljännekseen Nea Kifisiaa vastaan, joka jylläsi 64-78 (27-48) -vierasvoittoon.
Nuutinen pelasi 32 minuuttia heittäen 6 pistettä ja hakien 3 levypalloa. Arkadikoksen tehokkain oli Vasilieios Kavvadas, joka rynni 27 pistettä ja haki 8 levypalloa.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Vantaan alakoululaiset
Tamperelainen koripallovalmentaja Kari Kilpinen sai yhden kolmesta tänä vuonna jaettavasta Alfred Kordelinin säätiön lasten ja nuorten valmentajapalkinnosta. Hän on tehnyt poikkeuksellisen merkittävän elämäntyön lasten ja nuorten koripallon parissa.
Susijengi kirmaa kolme kertaa kotiyleisönsä eteen ennen elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattavaa EM-alkulohkoa. Lipunmyynti Jyväskylässä ja Espoossa pelattaviin otteluihin on käynnistynyt.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Susijengin ja Suomi-koriksen faneille tarjoutuu EM-kotikisakesän 2025 aikana tilaisuus kuulla tarinoita Susijengin kulissien takaa viikoittaisen Kuudes pelaaja -podcastin muodossa. Vaihtuvat pelaaja- ja valmentajavieraat johdattavat kuulijansa aina ammoisista B-divisioonavuosista Tampereen kotikisakesään asti.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin aurinkoisessa säässä Hyvinkäällä
Kesäkuussa joukko 2011-12 syntyneitä nuoria koripalloilijoita tassuttelevat ensimmäiset askeleensa Sudenpolulla, Suomen Koripalloliiton maajoukkueohjelmassa. Tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat 2025 on kutsuttu leireille ympäri Suomen.