6.12.2015 Partizanin aloitusviisikkoon noussut Jamar Wilson ratkaisi uroteoillaan voiton joukkueelleen Adrianmeren liigassa Union Olimpija vastaan 76-74 (39-32). Wilsonin lisäksi suomalaisilla oli hieno päivä eurokentillä, kun Matti Nuutinen ja Roope Ahonen erottuivat Kreikan pääsarjassa ja Gerald Lee junior johdatti Steaua Bukarestin selkeään voittoon Romaniassa.
Jamar Wilson nousi Partizanin sankariksi Adrianmeren liigassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Tasatilanteessa 72-72 Partizan pelasi pallon Wilsonin käsiin, joka lähti ajamaan ja viimeisteli vaikean vasemman käden lay-upin puolustajan kainalon alta nätisti levyn kautta sisään, kun peliaikaa oli jäljellä enää 40 sekuntia.
Olimpija kuitenkin tasoitti vapaaheittoviivalta. Partizan luotti jälleen Wilsoniin, joka viimeisteli kontaktista huolimatta loppunumerot lähietäisyydeltä. Olimpijalle jäi 4 sekuntia aikaa, mutta potentiaalinen voittoheitto kaaren takaa kolahti takarautaan.
Wilson oli ottelun paras pelaajaa heittäen 30 minuutissa 21 pistettä, hakien 2 levypalloa ja jakaen 2 syöttöä. Olimpijan ykkönen oli Saša Zagorac (16/3).
Roope Ahosen Kolossos Rodou vetäisi jo ensimmäisellä puoliajalla roiman johdon ja pääsi juhlimaan 94-73 (54-33) -voittoa Koroivos Amaliadasista kotikentällään.
Ahonen (16/0/2 syöttöä) oli erinomaisella heittopäällä nakuttaen kaaren takaa kuudesta yrityksestä neljä sisään. Korkeammalle pistelukemille Kolossokselta ylsi vain Trevor Releford (17/4/8 syöttöä).
Koroivosilta onnistuivat Dwayne Davis (16/4) ja Darrell Harris (10/2).
Matti Nuutisen Arkadikos taas joutui tiukoille Lavrion loppukirin kanssa, mutta kolmen neljänneksen aikana kerätty johto kantoi loppuun saakka. Arkadikokselle kirjattiin 98-90 (48-37) -kotivoitto.
Nuutinen toi vaihdosta energiaa 13 pisteen ja 5 levypallon arvoisesti. Arkadikoksen pistetehtailusta vastasivat pääosin Devon Van Oostrum (24/2) ja Eufthimios Gatsopoulos (20/9). Lavrion pistekärki oli Brandon Young (26/3).
Gerald Lee juniorin Steaua Bukarest jyräsi Romanian pääsarjassa vain yhden ottelun tähän mennessä voittaneen BC Timisoaran 85-64 (50-33).
Lee kuului joukkueensa tehokolmikkoon 12 pisteellä ja 3 levypallolla yhdessä Aleksandar Rasicin (24/1/5 syöttöä) ja Marko Marinovicin (13/3/7 syöttöä) kanssa.
Timisoaralta erottuivat Dalibor Dapa (17/8) ja Ivan Jelenic (13/0).
Turkin pääsarjassa Lassi Tuovin ja Erik Murphyn Besiktas oli vielä puoliajalla johdossa 29-37, mutta Muratbey Uşak Sportif taisteli kotiyleisönsä edessä kirien 64-62-johtoon kun peliaikaa oli enää 38 sekuntia. Joukkueet vaihtoivat vielä päittäin korit ja Muratbey Uşak Sportif voitti 66-64.
Erik Murphy pussitti 9 pistettä, noukki 8 levypalloa ja torjui kahdesti. Besiktasin pistekärki oli Tremmell Darden (14/3). Kotijoukkueen ykkönen oli Giordan Watson (16/1/8 syöttöä).
Shawn Huffin Ludwigsburg kärsi tappion Saksan Bundesliigassa Phoenix Hagenille 70-87 (36-40). Ludwigsburg pysyi iskuetäisyydellä vielä päätösneljännekselle mentäessä, mutta viimeinen kymppi kuului vierailla 19-28.
Ludwigsburgin aloitusviisikkoon kuulunut Huff heitti 24 minuutissa 8 pistettä ja haki 2 levypalloa. Ludwigsburgin pisteistä vastasivat Jon Brockman (13/12) ja Mustafa Shakur (12/3/6 syöttöä), kun taas Hagenilta David Bell (23/2/6 syöttöä) osoittautui vaikeasti pysäytettäväksi.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).