6.12.2015 Partizanin aloitusviisikkoon noussut Jamar Wilson ratkaisi uroteoillaan voiton joukkueelleen Adrianmeren liigassa Union Olimpija vastaan 76-74 (39-32). Wilsonin lisäksi suomalaisilla oli hieno päivä eurokentillä, kun Matti Nuutinen ja Roope Ahonen erottuivat Kreikan pääsarjassa ja Gerald Lee junior johdatti Steaua Bukarestin selkeään voittoon Romaniassa.
Jamar Wilson nousi Partizanin sankariksi Adrianmeren liigassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Tasatilanteessa 72-72 Partizan pelasi pallon Wilsonin käsiin, joka lähti ajamaan ja viimeisteli vaikean vasemman käden lay-upin puolustajan kainalon alta nätisti levyn kautta sisään, kun peliaikaa oli jäljellä enää 40 sekuntia.
Olimpija kuitenkin tasoitti vapaaheittoviivalta. Partizan luotti jälleen Wilsoniin, joka viimeisteli kontaktista huolimatta loppunumerot lähietäisyydeltä. Olimpijalle jäi 4 sekuntia aikaa, mutta potentiaalinen voittoheitto kaaren takaa kolahti takarautaan.
Wilson oli ottelun paras pelaajaa heittäen 30 minuutissa 21 pistettä, hakien 2 levypalloa ja jakaen 2 syöttöä. Olimpijan ykkönen oli Saša Zagorac (16/3).
Roope Ahosen Kolossos Rodou vetäisi jo ensimmäisellä puoliajalla roiman johdon ja pääsi juhlimaan 94-73 (54-33) -voittoa Koroivos Amaliadasista kotikentällään.
Ahonen (16/0/2 syöttöä) oli erinomaisella heittopäällä nakuttaen kaaren takaa kuudesta yrityksestä neljä sisään. Korkeammalle pistelukemille Kolossokselta ylsi vain Trevor Releford (17/4/8 syöttöä).
Koroivosilta onnistuivat Dwayne Davis (16/4) ja Darrell Harris (10/2).
Matti Nuutisen Arkadikos taas joutui tiukoille Lavrion loppukirin kanssa, mutta kolmen neljänneksen aikana kerätty johto kantoi loppuun saakka. Arkadikokselle kirjattiin 98-90 (48-37) -kotivoitto.
Nuutinen toi vaihdosta energiaa 13 pisteen ja 5 levypallon arvoisesti. Arkadikoksen pistetehtailusta vastasivat pääosin Devon Van Oostrum (24/2) ja Eufthimios Gatsopoulos (20/9). Lavrion pistekärki oli Brandon Young (26/3).
Gerald Lee juniorin Steaua Bukarest jyräsi Romanian pääsarjassa vain yhden ottelun tähän mennessä voittaneen BC Timisoaran 85-64 (50-33).
Lee kuului joukkueensa tehokolmikkoon 12 pisteellä ja 3 levypallolla yhdessä Aleksandar Rasicin (24/1/5 syöttöä) ja Marko Marinovicin (13/3/7 syöttöä) kanssa.
Timisoaralta erottuivat Dalibor Dapa (17/8) ja Ivan Jelenic (13/0).
Turkin pääsarjassa Lassi Tuovin ja Erik Murphyn Besiktas oli vielä puoliajalla johdossa 29-37, mutta Muratbey Uşak Sportif taisteli kotiyleisönsä edessä kirien 64-62-johtoon kun peliaikaa oli enää 38 sekuntia. Joukkueet vaihtoivat vielä päittäin korit ja Muratbey Uşak Sportif voitti 66-64.
Erik Murphy pussitti 9 pistettä, noukki 8 levypalloa ja torjui kahdesti. Besiktasin pistekärki oli Tremmell Darden (14/3). Kotijoukkueen ykkönen oli Giordan Watson (16/1/8 syöttöä).
Shawn Huffin Ludwigsburg kärsi tappion Saksan Bundesliigassa Phoenix Hagenille 70-87 (36-40). Ludwigsburg pysyi iskuetäisyydellä vielä päätösneljännekselle mentäessä, mutta viimeinen kymppi kuului vierailla 19-28.
Ludwigsburgin aloitusviisikkoon kuulunut Huff heitti 24 minuutissa 8 pistettä ja haki 2 levypalloa. Ludwigsburgin pisteistä vastasivat Jon Brockman (13/12) ja Mustafa Shakur (12/3/6 syöttöä), kun taas Hagenilta David Bell (23/2/6 syöttöä) osoittautui vaikeasti pysäytettäväksi.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.