WB/Capitalsin A-tytöt ja HNMKY:n B-pojat avausvoittoihin finaaleissa

26.4.2014 A-tyttöjen ja B-poikien mitalipelit käynnistyivät lauantaina Helsingissä. WB/Capitals I vei A-tyttöjen SM-sarjan finaaliavauksessa lappeenrantalaista Catziä 61-43 (27-18). B-pojissa puolestaan Helsingin NMKY oli Tampereen Pyrintöä vahvempi lopputuloksella 96-75 (45-35).

Moona Hämäläinen kaapi 22 levypalloa A-tyttöjen finaaliavauksessa WB/Capitals I:lle.

HNMKY:n Edon Maxhuni heitti 32 pistettä Pyrintöä vastaan B-pojissa. Kuvat: Tuomas Venhola.

WB/Capitalsin levypallopeli oli silkkaa myrkkyä Catzille, joka hävisi levypallot peräti 68-37. Helsinkiläisten irtopallokoneena kunnostautui Moona Hämäläinen, jonka näppeihin tarttui uskomattomat 22 levypalloa. 187-senttinen sentteri teki lisäksi 18 pistettä.


Myös Ninni Salmi (13/7) ja Evianna Sipilä (11/7) ylsivät kaksinumeroisille pistelukemille WB/Capitalsilta. Catzin ykkönen oli Veera Pirttinen (13/4).

WB/Capitals johtaa ottelusarjaa 1-0. Toinen finaali pelataan sunnuntaina Lappeenrannassa.

 

Lisätietoja: A-tyttöjen SM-sarja


HNMKY nujersi Pyrinnön B-pojissa


HNMKY kasasi kymmenen pisteen eron puoliaikaan mennessä Pyrintö vastaan ja ei suostunut luopumaan johtoasemastaan. Tamperelaiset pääsivät parhaimmillaan neljän pisteen päähän päätösneljänneksellä, mutta helsinkiläiset repivät loppulukemat yli kahteenkymmeneen pisteeseen.

Kvartetti Edon Maxhuni (32/5/4 syöttöä), Tommi Rasi (23/5), Semi Saari (20/9/4 riistoa) ja Jyri Eboreime (15/7/5 riistoa) olivat HNMKY:n voiton pääarkkitehdit. Pyrinnöltä onnistuivat Frans Ryhänen (14/6) ja Aleksi Juutinen (12/9/4 syöttöä).

HNMKY on 1-0-ottelujohdossa. Finaalien toinen osaottelu pelataan sunnuntaina Tampereella.

 

Lisätietoja: B-poikien SM-sarja

Asiat

 
18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

18.5.2025 10:31 Susijengi

Kuudes pelaaja -podcast tarjoilee kesällä 2025 Susijengin tarinan faneilta faneille!

Susijengin ja Suomi-koriksen faneille tarjoutuu EM-kotikisakesän 2025 aikana tilaisuus kuulla tarinoita Susijengin kulissien takaa viikoittaisen Kuudes pelaaja -podcastin muodossa. Vaihtuvat pelaaja- ja valmentajavieraat johdattavat kuulijansa aina ammoisista B-divisioonavuosista Tampereen kotikisakesään asti.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

17.5.2025 14:29 Koripalloliitto tiedottaa

Timo Elo jatkaa puheenjohtajana seuraavalle kolmivuotiskaudelle - Koripalloliiton uusi strategia esiteltiin liittokokouksessa

Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.

16.5.2025 20:10 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket-tapahtuma tänään Hyvinkäällä

Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin aurinkoisessa säässä Hyvinkäällä

16.5.2025 10:54 Susi All Star

Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen

Kesäkuussa joukko 2011-12 syntyneitä nuoria koripalloilijoita tassuttelevat ensimmäiset askeleensa Sudenpolulla, Suomen Koripalloliiton maajoukkueohjelmassa. Tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat 2025 on kutsuttu leireille ympäri Suomen.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

15.5.2025 15:00 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket-kiertue rantautui Tampereelle

Tampereen koululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää

14.5.2025 17:32 Pirkka Street Basket

Vauhdikas Pirkka Street Basket -tapahtuma Lahdessa

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään lahtelaiset koululaiset

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia