WB/Capitalsille A-tyttöjen Suomen mestaruus, Pyrintö tasoitti B-poikien finaalisarjan

27.4.2014 A-tyttöjen kauden 2013/2014 Suomen mestaruuden voitti WB/Capitals I, joka voitti lappeenrantalaisen Catzin suoraan otteluvoitoin 2-0. B-poikien SM-sarjassa Tampereen Pyrintö tasoitti loppuottelusarjan Helsingin NMKY:tä vastaan tilanteeseen 1-1.

Evianna Sipilä ja WB/Capitals I voittivat A-tyttöjen Suomen mestaruuden. Kuva: Francois Perthuis.

WB/Capitals I pääsi juhlimaan kultamitalia Lappeenrannan urheilutalolla voitettuaan Catzin lopputuloksella 53-62 (21-27).


Helsinkiläiset ottivat johtoaseman toisella neljänneksellä ja pitivät sen summeriin saakka. Erinomaisesti taistellut Catz pääsi parhaimmillaan kahden pisteen päähän kolmannella jaksolla, mutta WB/Capitals I ei horjunut.

Evianna Sipilä (16/11/3 torjuntaa), Moona Hämäläinen (11/8) ja Janniina Salminen (6/10/7 riistoa) olivat helsinkiläisten tehokkaimmat. Kotijoukkueelta onnistuivat kaksikko Veera Pirttinen (21/5) ja Lotta Hämäläinen (16/10).

 

Lisätietoja: A-tyttöjen SM-sarja


B-pojissa Pyrintö tasoitti finaalit, Uralle pronssia


Pyynikin palloiluhallilla Pyrintö sai momentumin oikeaan aikaan päätösneljänneksellä ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1-1. Tamperelaiset pääsivät juhlimaan voittoa lopputuloksella 86-77 (36-39).

Pyrinnön parhaimmat tehot tekivät Reda Bellagnaoui (27/5), Ville Haapoja (22/11), Eerik Harju (10/6) ja Waltteri Mäkelä (8/12/6 syöttöä). Edon Maxhuni (25/7) ja Tommi Rasi (20/8) vastasivat HNMKY:n tehoista.

B-poikien pronssiottelussa Ura Basket nappasi mitalin vahvan päätösneljänneksen turvin Munkkiniemen Kisapoikien nenän edestä lopputuloksella 84-64 (33-34).

Joona Airenne (28/10) ja Teemu Jarhio (24/4/4 syöttöä) olivat kaarinalaisten tehokaksikko. MuKin korkeimman pistemäärän teki Miika Heinonen (18/3).

B-poikien Suomen mestaruus ratkeaa tiistaina kello 18.30 Malmin Palloiluhallilla.

 

Lisätietoja: B-poikien SM-sarja

Asiat

 
24.10.2025 14:34 Vastuullisuus

Ensiaputaidot ovat joukkuetaitoja – Susijengin Andre Gustavson kannustaa junnut oppimaan ensiapua

Andre Gustavson on 26-vuotias koripalloilija ja Ensiapujoukkueen pelaajakeulakuva. Andre lähti mukaan pelaajakeulakuvaksi hyvän asian takia ja hän allekirjoittaa ensiapukoulutuksen perusajatuksen: harjoittelemalla ja varautumalla pystyy toimimaan paremmin.

24.10.2025 10:48 Valmentajat

NVS 2026: Riku Laanti esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Riku Laanti esiintyy tammikuun seminaarissa aiheenaan "Kultturien kohtaaminen".

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

21.10.2025 15:34 Koripalloliitto

Rohkaisijat-hanke jatkuu – pyydä henkilökohtainen rohkaisuviesti lapsellesi Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta!

Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

21.10.2025 09:58 NBA

NBA siirtyy suoratoistopalvelu HBO Maxille - otteluita nähdään myös vapaasti katsottavilla TV5- ja Kutonen-kanavilla

NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.

Näytä lisää vastaavia