31.1.2007 Joukkuettaan tuulettava Kouvot on palkannut uudeksi pelintekijäkseen 25-vuotiaan Wayne Bernardin. 190-senttinen Bernard saapui Suomeen myöhään tiistai-iltana Ranskasta, jossa hän pelasi maan kakkosliigassa alkukauden.
Wayne Bernardin joukkue Ranskan Pro B –sarjassa oli Chalons, jonka riveissä hän pelasi viimeisen pelinsä viime lauantaina. Pistekeskiarvokseen Bernard kirjautti kauden 18 ottelussa 10,4 pistettä. Kaudella 2005-06 Bernard pelasi samaista sarjaa Charlesville-Mezieresin paidassa. Amerikkalainen oli joukkueensa paras korintekijä 14,1 pisteen keskiarvollaan.
Ammattilaisurallaan Bernard on edustanut lisäksi Ruotsin pääsarjassa Norrköping Dolphinsia ja kreikkalaista Ilysiakosia.
Yliopistokoripalloa Wayne Bernard pelasi Davidsonin yliopistossa. Tuolta ajalta löytyy miehelle yhtymäkohta Suomeen. Davidsonissa Bernardin joukkuetoverina oli kausilla 2000-03 nykyisin KTP Basketia Korisliigassa edustava Jouni Eho. Bernard valmistui akateemisesti korkealle arvostetusta opinahjosta vuonna 2003, Eho vuotta myöhemmin. Viimeisellä kaudellaan Bernard oli viimeisellä kaudellaan Davidsonin tähti tehtailtuaan keskimäärin 15,1 pistettä ja jaellen 5,4 koriin johtanutta syöttöä.
Bernardin tehnee debyyttinsä Korisliigassa jo keskiviikkona Kouvojen vierasottelussa Lappeenrannan NMKY:tä vastaan. Uuden tulokkaan lisäksi Kouvot etsii edelleen laituria.
Kouvot on hävinnyt viisi viimeistä Korisliigan ottelua. Sitten takamies Chris Sandyn traagisen menehtymisen Kouvot on kärsinyt peräti 12 tappiota 15 ottelussaan.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.