VTB-liigan nelonen Nizhni Novgorod Loimaalla sunnuntaina

14.3.2015 Loimaa Bisonsin kivikovat kotiottelut saavat jatkoa sunnuntaina Loimaan Liikuntahallilla, kun VTB-liigan neljättä sijaa hallitseva Nizhni Novgorod saapuu Saviseudulle. Bisonsilla on edelleen mahdollisuudet edetä VTB-liigan pudotuspeleihin, mutta pudotuspelijahdissa pysyäkseen on loimaalaisten venyttävä voittoon.

Tuukka Kotin Bisons jahtaa yhä VTB-liigan pudotuspelipaikkaa. Kuva: Tytti Nuoramo.

Nizhni Novgorod kuuluu Venäjän ehdottomiin eliittiseuroihin. Joukkue on raivannut Euroliigassa tiensä Euroopan 16 parhaan joukkueen joukkoon sekä on pelannut tiensä VTB-liigan neljännelle sijalle.

Valkovenäläismörssäri Artsiom Parakhuski (210 cm/27 v) muodostaa Nizhni Novgorodin iskuryhmän yhdessä amerikkalaisten Trey Thompkinsin (208/24), Taylor Rochestien (185/29) ja Tarence Kinsayn (200/30) kanssa. Lisäksi joukkueesta löytyy mm. Venäjän maajoukkuemiehet Semen Antonov (202/25) ja Dmitri Hvostov (190/25), Israelin maajoukkuetakamies Gal Mekel (191/27) sekä Latvian maajoukkuelaituri Rihard Kuksiks (199/26).

Joukkueiden edellisen kohtaamisen Nizhni Novgorod voitti joulukuussa kotonaan 79–65.

Bisons on kärsinyt viime kierroksilla loukkaantumista, mutta Ian Hummeria ja Aaron Johnsonia odotetaan parketeille lähiaikoina. Lisäksi uusin Biisoni, suomalaistunut gambialaissentteri Pierre Jallow, on jo tehnyt debyyttinsä loimaalaisten kokoonpanossa.

Kun VTB-liigan runkosarjaa on pelaamatta kuusi kierrosta, Bisons majailee 12. sijalla kahdeksalla voitollaan. Viimeisellä pudotuspelisijalla viihtyvät Avtodor Saratov ja VEF Riika ovat hakeneet kaksi voittoa enemmän.

Loimaa Bisons – Nizhni Novgorod sunnuntaina 15.3. klo 16:00 Loimaan Liikuntahallissa. Elisa Viihde televisioi ottelun.

Henkilöt

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

Näytä lisää vastaavia