11.10.2015 Loimaan Bisonsin urakka VTB-liigassa jatkui sunnuntaina Nizhni Novgorodin vieraana. Loimaalaisten väkevät keskimmäiset kymmenminuuttiset ottelussa antoivat sille mahdollisuuden voittaa ottelun, mutta lopulta kotijoukkue kuroi eron kiinni ja voitti ottelun viime hetkien kolmen pisteen heitolla lukemin 71-69 (37-36).
Martin Zeno ja Loimaan Bisons olivat todella lähellä kovaa voittoa VTB-liigassa sunnuntaina. Kuva: Kai Kilappa
Bisonsin matka kauden 2015/2016 VTB-liigassa oli todella lähellä saada hienon sysäyksen eteenpäin pettymykseen päättyneen kotiavauksen jälkeen, mutta loppuun asti ei vierailijoiden ote ottelun johdosta pitänyt. Kotijoukkue Nizhni Novgorod lähti ottelun päätösjaksolle viiden pisteen takamatkalta, mutta kuroi eron kiinni ja löysi koneestaan bensaa riittävästi tullakseen vielä ottelun viimeisillä sekunneilla Bisonsin ohi.
Ottelun päätösjakso jätti loimaalaisille hienosta taistelusta huolimatta varmasti paljon hampaan koloon. Parhaimmillaan jakson alussa kahdeksan pisteen johtoasemassa käyneet vierailijat pääsivät vielä päätösminuutilla yrittämään johdon kasvattamista vähintään kolmen pisteeseen, mutta tuloksetta.
Ensin Martin Zeno (15 pistettä/7 levypalloa/4 syöttöä) osui vapaaheittoviivalta yhden kahdesta yrityksestään ja ero pysyi kahdessa pisteessä. Maxim Grigoryevin osuessa myös vain toisen kahdesta vapaaheitostaan, sai Bisons pallon itselleen pisteen johtoasemassa ja pelikellon näyttäessä aikaa olevan enää vain 35 sekuntia.
Mikko Koiviston (9/5 syöttöä) kahden pisteen hyppyheitto ei kuitenkaan löytänyt tietään sukan pohjalle, joten kotijoukkueelle aukesi mahdollisuus ryöstää voitto itselleen. Viisi sekuntia ennen päätössummeria, Evgeny Baburin teki juuri sen mihin hän mahdollisuuden oli saanut, upottaen kolmen pisteen heittonsa korirenkaan läpi ja voittaen ottelun joukkueelleen.
Bisonsin tehokkaimpina ottelussa toimivat Zenon ja Koiviston lisäksi vahvan ottelun korirenkaiden lähistöllä pelannut Justin Jackson (14/7 levypalloa), sekä Koiviston tavoin yhdeksään pisteeseen yltäneet Tuukka Kotti sekä Jacob Burtschi.
Kotijoukkueen voiton takuumiehinä toimivat 14 pistettä mieheen nakuttaneet Semen Antonov ja Vladimir Ivlev.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.