VTB-liiga: Bisonsin ote ei pitänyt loppuun asti

11.10.2015 Loimaan Bisonsin urakka VTB-liigassa jatkui sunnuntaina Nizhni Novgorodin vieraana. Loimaalaisten väkevät keskimmäiset kymmenminuuttiset ottelussa antoivat sille mahdollisuuden voittaa ottelun, mutta lopulta kotijoukkue kuroi eron kiinni ja voitti ottelun viime hetkien kolmen pisteen heitolla lukemin 71-69 (37-36).

Martin Zeno ja Loimaan Bisons olivat todella lähellä kovaa voittoa VTB-liigassa sunnuntaina. Kuva: Kai Kilappa

Bisonsin matka kauden 2015/2016 VTB-liigassa oli todella lähellä saada hienon sysäyksen eteenpäin pettymykseen päättyneen kotiavauksen jälkeen, mutta loppuun asti ei vierailijoiden ote ottelun johdosta pitänyt. Kotijoukkue Nizhni Novgorod lähti ottelun päätösjaksolle viiden pisteen takamatkalta, mutta kuroi eron kiinni ja löysi koneestaan bensaa riittävästi tullakseen vielä ottelun viimeisillä sekunneilla Bisonsin ohi.

Ottelun päätösjakso jätti loimaalaisille hienosta taistelusta huolimatta varmasti paljon hampaan koloon. Parhaimmillaan jakson alussa kahdeksan pisteen johtoasemassa käyneet vierailijat pääsivät vielä päätösminuutilla yrittämään johdon kasvattamista vähintään kolmen pisteeseen, mutta tuloksetta.

Ensin Martin Zeno (15 pistettä/7 levypalloa/4 syöttöä) osui vapaaheittoviivalta yhden kahdesta yrityksestään ja ero pysyi kahdessa pisteessä. Maxim Grigoryevin osuessa myös vain toisen kahdesta vapaaheitostaan, sai Bisons pallon itselleen pisteen johtoasemassa ja pelikellon näyttäessä aikaa olevan enää vain 35 sekuntia.

Mikko Koiviston (9/5 syöttöä) kahden pisteen hyppyheitto ei kuitenkaan löytänyt tietään sukan pohjalle, joten kotijoukkueelle aukesi mahdollisuus ryöstää voitto itselleen. Viisi sekuntia ennen päätössummeria, Evgeny Baburin teki juuri sen mihin hän mahdollisuuden oli saanut, upottaen kolmen pisteen heittonsa korirenkaan läpi ja voittaen ottelun joukkueelleen.

Bisonsin tehokkaimpina ottelussa toimivat Zenon ja Koiviston lisäksi vahvan ottelun korirenkaiden lähistöllä pelannut Justin Jackson (14/7 levypalloa), sekä Koiviston tavoin yhdeksään pisteeseen yltäneet Tuukka Kotti sekä Jacob Burtschi.

Kotijoukkueen voiton takuumiehinä toimivat 14 pistettä mieheen nakuttaneet Semen Antonov ja Vladimir Ivlev.

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia