10.4.2016 Loimaan Bisonsin taival VTB-Liigassa on yhtä ottelua vaille valmis. Sunnuntaina sarjataulukon kuudentena majaileva Avtodor haki sarjapisteet Loimaalta hiljentävän 135-86 (67-44) -vierasvoiton turvin.
Ronnie Clark oli Bisonsin ylivoimaisin valopilkku kotitappiossa Avtodorille. Kuva: Matti Koskinen.
Loimaan Bisonsin raskas matka Itä-Euroopan VTB-Liigassa näki toiseksi viimeisen näytöksensä sunnuntaina Loimaan liikuntahallissa. Sarjataulukon kuudetta paikkaa hallussaan pitävä Avtodor kävi juoksemassa liikuntahallin taululle VTB-Liigan ennätyspisteet, karaten kotimatkalle 135-86 (67-44) -vierasvoiton saattelemana.
Vajaamiehisenä ja Korisliigan pudotuspelien väsyttämänä kamppailuun lähtenyt Bisons ei onnistunut koko iltana pysäyttämään Avtodorin nyt yhdeksän ottelun voittoputkessa kulkevaa ryhmää. Avausjaksolla jo 38 pistettä taululle tulittanut vierasjoukkue oli askeleen edellä Bisonsia koko 40 minuuttia, eikä hellittänyt otettaan edes toisella puoliajalla eron kasvaessa kasvamistaan.
Puoliajalle joukkueet lähtivät Avtodorin 67-44 -johtotilanteesta, eikä kumpikaan joukkue nähnyt tarpeelliseksi liiemmin muuttaa korintekotahtiaan. Avtodor löysi reikiä Bisons-puolustuksesta ja onnistui ensimmäisestä penetraatiostaan jakamaan palloa joko suoraan isoille miehilleen, tai syöttämään pallon ulos ja jauhamaan loimaalaispuolustuksen hajalle toisista ja kolmansista ajoistaan.
Ottelun päätösjakso kulki leppoisan pelailun merkeissä, molempien joukkueiden tarjotessa koko rotaatiolleen mahdollisuuden näyttää kykyjään kansainvälisellä näyttämöllä. Avtodor juoksi kuitenkin reilun kymmenen pisteen jaksovoittoon ja paukutti loppunumeroiksi liikuntahallin tulostaululle 135-66 -lukemat vierasvoiton merkiksi.
Bisonsin Ronnie Clark onnistui näyttämään parasta osaamistaan sunnuntaina, pussittaen peräti 10 kolmosta ja heittäen yhteensä 33 pistettä. Sähäkkä jenkkitakamies Tayloe Taylor pussitti 10 pistettä, kahmi 5 levypalloa, jakoi 4 koriin johtanutta syöttöä ja riisti pelivälineen joukkueelleen kahdesti.
Avtodorin riveistä kovinta jälkeä tekivät 31 pistettä ja 6 koriin johtanuta syöttöä kirjauttanut Reggie Williams sekä tupla-tuplan urakoinut Travis Peterson (13/14/6 syöttöä). Vakuuttavimmasta tilastorivistä vastasi kuitenkin jenkkitakuri Paul Stoll, joka jäi vain yhden levypallon päähän tripla-tuplasta (13/9/11 syöttöä).
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.