24.11.2019 19:13 Hieman vajaamiehinen kotijoukkue ei saanut otetta Teemu Rannikon johtamaan hyökkäykseen.
Teemu Rannikon reilun 22 peliminuutin aikana Vilpas voitti ottelun 30 pisteellä. Kuva: Ville Vuorinen
Salon Vilpas otti kauden 12 voittonsa, kun Lahti Basketball kaatui kotiparketillaan koriluvuin 91–99 (42–49). Vilpas on vain yhden voiton perässä sarjakärki Helsinki Seagullsia, joka tosin on pelannut yhden ottelun salolaisia enemmän.
Lahti Basketballin saldo on sunnuntain jälkeen neljä voittoa ja kymmenen tappiota. Lahtelaisten kaudessa erikoista on ollut, että joukkue on voittanut seitsemästä kotiottelustaan ainoastaan yhden.
Vilpas hallitsi ottelua lähes alusta loppuun saakka. Siitä huolimatta parannettavaakin valmennusjohdon silmin löytyi.
– 91 pistettä on aivan liikaa, meidän pitää puolustaa vielä paljon paremmin. Toki viimeisen kympin 31 pistettä muutti kokonaisuutta. Tokalla ja kolmannella neljännes oli meiltä ihan hyvää pelaamista ja pakkipäässä solidia varsinkin kolmannen jakson alussa, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen kertasi Elisa Viihteen haastattelussa.
197-senttinen Chris Flemmings (9/3) pelasi ensimmäistä kertaa sunnuntaina Vilppaan paidassa. Tuominen näki debytantin suorituksissa lupaavia asioita.
– Flemmings oli vähän passiivinen alkuun. Sen jälkeen kun puhuimme siitä hänen kanssaan, niin sitten ottelun lopussa teki muutaman oikeastikin tärkeän korin, että saimme pidettyä siinä eroa. Hän hakee vielä paikkaansa, mutta kyllä tuossa sellaista lupausta niin sanotusti on.
Lahti Basketball joutui sunnuntaina tulemaan toimeen ilman uutta sisäpelaajansa, Taylor Johnsia. Kotijoukkueen parhaimmistoa olivat Courtney Stockard (24/4), Jerry Evans Jr. (23/11) sekä Tuomas Hirvonen (12/5/7s).
Vilppaalta jokainen kymmenestä pelaajasta onnistui pistetehtailussa. Teemu Rannikon (13/3/11s) johdolla vieraiden hyökkäykset soljuivatkin ajoittain helponoloisesti. Rannikon lisäksi kaksinumeroisille pisteille ylsivät DJ Laster (27/2) ja Juho Nenonen (11/5).
– Paljon siinä oli hyvää. Varsinkin kolmas neljännes, miten tulimme kopista, niin oli todella, todella hyvää. Mutta sitten tuossa neljännellä jaksolla varmaan 15 pinnaa annettiin Lahdelle helppoja. Se on vähän tuollaista välillä, kun 15–20 pistettä johdat peliä, niin vähän lähtee pelaamisesta maltti pois, Rannikko pyöritteli.
– Pelattiin vähän Lahden temmolla aluksi. Ei ehkä tänään ihan saatu tarpeeksi hyvin käytettyä laajempaa rotaatiota hyväksemme.
Lahti Basketball pelaa tiistaina Helsingissä Seagullsin vieraana. Vilpas puolestaan matkaa tuolloin Kotkaan.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Puolet matsista pelattu ja johdossa ollaan, ekalla kympillä upposi kolmoset, toisella sitten hieman rauhallisemmin koreja. Tilanne Vilppaan johto 49-42. #Korisliiga pic.twitter.com/elg0StdIt0
— Vilpas (@salonvilpas) November 24, 2019
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.