3.9.2012 Salon Vilppaan liigamiehistö sai kaksi uutta palasta kokoonpanoonsa, kun päävalmentaja Mikko Tupamäki nosti seuran A-poikaikäiset Vesa-Pekka Laineen ja Jesse Virtasen edustusmiehistöönsä. Uusista amerikkalaispelaajista Marquis Hall ja DeAngelo Alexander ovat tehneet koeajallaan valmennusjohtoon vaikutuksen.
Laine (180 cm) ja Virtanen (187 cm) tulevat pääsääntöisesti pelaamaan Tommi Sainion valmentamassa A-poikien edustusjoukkueessa, mutta molemmat harjoittelevat edustusjoukkueen mukana kaudella 2012/13.
– Molemmat nuoret miehet ovat vetäneet hyvän kesän miesten ryhmässä, ja kehitystä on tapahtunut niin fyysisellä kuin pelillisellä puolella. Laine ja Virtanen ovat hyvällä asenteella pelaavia pelaajia, joiden kehityksen kannalta on tärkeää päästä harjoittelemaan haastavassa ympäristössä, toteaa Tupamäki nuoriso-osastostaan.
Vilppaan uusista amerikkalaispelaajista Marquis Hall (183 cm) ja DeAngelo Alexander (195 cm) ovat vakuuttaneet joukkueen valmennusjohdon osaamisellaan. Sentteri Fabian Wilsonin tilalle etsitään uutta isoa pelaajaa.
Vilpas aloittaa harjoituspelien sarjan perjantaina, jolloin se kohtaa Loimaan Liikuntahallilla hallitsevan Suomen mestarin Nilan Bisonsin. Kotiturnaus on edessä kahden viikon päästä Salohallissa, kun Vilpas kohtaa lauantaina Kauhajoen Karhun ja sunnuntaina Tapiolan Hongan.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.