Vilpas ”paikallisottelun” voittoon, BC Nokia ja Pyrintö myös voitokkaina

16.12.2015 Korisliigan keskiviikon ottelut tarjosivat koripallon ystäville viihdettä ja laadukasta koripalloa kolmella paikkakunnalla. Salossa Vilpas voitti 1515 katsojan ”paikallisottelussa” Loimaan Bisonsin lukemin 58-57 (26-28), BC Nokia haki sarjapisteet Lapualta 105-93 (45-49) –vierasvoitolla ja Tampereella Pyrintö voitti Kouvot numeroin 105-81 (50-38).

Sami Ikävalko ja Salon Vilpas ottivat kotivoiton kuumassa paikalliskamppailussa Loimaan Bisonsia vastaan.

BC Nokia ja Daniel Bailey olivat käytännössä pysäyttämättömiä voitokkaan vierasottelun päätösjaksolla Lapualla.

Antero Lehto ja Tampereen Pyrintö ottivat keskiviikon kierroksella vakuuttavan kotivoiton Kouvoista. Kuvat: Erkki Hautaviita & Francois Perthuis

Salohallin korvia huumaavassa metelissä, 1515 kannattajan edessä pelattu Vilppaan ja Loimaan Bisonsin välinen ”Varsinais-Suomen derby” tarjosi molempien joukkueiden kannattajille varmasti jännitystä ja viihdettä koko rahan edestä. Tasainen ja tiiviin puolustuspelaamisen tähdittämä ottelu ratkesi vasta kamppailun viimeisellä heitolla kotijoukkueen hyväksi lukemin 58-57 (26-28).

Tasainen, aggressiivisen ja kovan intensiteetin puolustuspelaamisen teemoittama ottelu noudatti samaa kaavaa läpi ottelun; Bisons onnistui hidastamaan kotijoukkueen pallon liikuttamista hyökkäyspäässä ja pakottamaan salolaiset vaikeisiin heitonvalintoihin, Vilppaan onnistuessa pitämään Bisonsin hyökkäyksen tehottomana kolmen pisteen kaaren takaa ja pakottamalla vierailijat haastettuihin kahden pisteen heittoihin.

Bisons näytti jo hetkellisesti karkaavan isänniltä ottelun avauspuolikkaalla, mutta Vilpas taisteli itsensä vain kahden pisteen päähän puoliajan pitkälle tauolle lähdettäessä. Ison tauon jälkeen joukkueet palasivat parketilla uusien hyökkäysjuonien kanssa, mutta korijuhlaa ei toisestakaan puoliajasta syntynyt.

Päätösjakson aikana Vilpas repäisi kertaalleen eron jo seitsemän pisteen suuruiseksi, mutta Bisons hivuttautui loppusummerin lähentyessä iskuetäisyydelle ja korin päähän voitosta. Ottelun ratkaisu nähtiin vasta kamppailun päätössekuntien aikana, kun Vilppaan viimeinen hyökkäys päättyi Monyea Prattin (8 pistettä/10 levypalloa/3 syöttöä) ohi pompanneeseen kolmen pisteen heittoon ja Bisons pääsi nopeaan ylivoimahyökkäykseen kohti vierailijoiden koria.

Vilppaan pelastajaksi nousi lopulta Pratt, joka vain hetkeä aikaisemmin lähetti mahdollisen ottelun ratkaisevan heiton ilmaan hyökkäyspäässä. Ville Mäkäläinen (4/5) tarjoili Jacob Burtschille (4/5) pallon metrin päähän rimasta, mutta Okko Järven (3/3) ensin häirittyä Burtschin nostoa, onnistui Pratt torjumaan jenkkilaiturin heiton Vilppaan kannalta turvallisemmille vesille.

Toista yritystä Bisons ei enää ehtinyt koria kohti saamaan kotijoukkueen kerätessä torjunnan jälkeisen levypallon itselleen, ja päätössummerin soittaessa ottelun päättymisen merkiksi olivat kotijoukkueen fanit valmiita ryntäämään jopa parketille asti juhlimaan suosikkiensa 58-57 (26-28) –voittoa.

Kotijoukkueen riveistä vakuuttavinta jälkeä kiihkeätunnelmaisessa kamppailussa tekivät Prattin lisäksi joukkueen pisteykkönen, viisi kolmosta ja yhteensä 21 pistettä pussittanut Juho Nenonen sekä liukas takamies Doug Wiggins joka kirjautti tilastorivikseen 13 pistettä, 7 levypalloa, 5 syöttöä ja 2 riistoa.

Vierailijoiden riveistä onnistujien kirjoihin itsensä pelasivat tupla-tuplan 12 pisteellä ja 10 levypallolla kirjauttanut, puolustuksen lukkona tuttuun tapaansa toiminut Tuukka Kotti, sekä joukkueen pistekuningas P.J. Hill 17 pisteellä. Bisonsin kolmen pisteen heittoprosentti aiheutti varmasti vierasjoukkueen valmennusjohdolle harmaita hiuksia. Loimaalaiset onnistuivat lähettämään 31:stä kolmen pisteen heitostaan vain neljä korisukan läpi.

Ottelutilastot: Vilpas - Bisons

BC Nokian kuuma päätösjakso liikaa Kobrille

BC Nokia otti toisen perättäisen voittonsa Korisliigassa kukistamalla keskiviikon kierroksella Lapuan Kobrat vierasparketilla lukemin 105-93 (45-49). Ottelu oli varsin tasainen, kunnes päätösjaksolla vierailijat tulittivat korisukan miltei rikki ja karkasivat komeaan voittoon.

Ottelu oli sen kolme ensimmäistä jaksoa vielä hyvin tasainen, kotijoukkueen hallitessa ehkä hienokseltaan pelitapahtumia ja vierailijoiden vielä etsiessä parasta teräänsä hyökkäyspäässä kenttää. Päätösjakso muutti kuitenkin kaiken.

Ottelun neljännellä jaksolla BC Nokia löysi vielä yhden vaihteen koneistostaan, ja tehokkaan pallon liikuttamisen ja iloisen hyökkäyspelin tuloksena vierailijat heittivät 16:sta pelitilanneheitostaan sisään peräti 15. Kolmesta vapaaheitostaan nokialaiset upottivat kaksi, ja karkasivat samalla komeaan 105-93 (45-49) –vierasvoittoon.

- Kovaa peliä odotettiin ja sitä se tänään oli. Teimme 4. jaksolle 40 pistettä ja sellaisilla pisteillä ei häviä. Simpson teki kovia koreja mutta samalla 8 syötöllään johti joukkueen voittoon. Harjula teki hyvää työtä pelissä ja ilman häntä emme olisi voittaneet tänään, iloitsi BC Nokian päävalmentaja Oliver Vidin.

Vierailijoiden riveistä kovinta jälkeä keskiviikkona tekivät Simpsonin (28/8 syöttöä) lisäksi 21 pistettä mieheen pussittaneet isot miehet, David Kravish ja Dragan Labovic.

Isänniltä korisukkaa heiluttivat 33 pistettä heittänyt Lamont Jones, 18 pistettä ja 8 levypalloa operoinut Damen Bell-Holter, sekä 16 pistettä pussittanut Dom Morris.

Ottelutilastot: Kobrat - BC Nokia

Pyrintö kovaan kotivoittoon Kouvoista

Tampereen Pyrintö voitti toisen perättäisen ottelunsa Pyynikin palloiluhallissa, otettuaan keskiviikkona kotivoiton vierailija Kouvoista ylivoimaisesti numeroin 105-81 (50-38).

Pyrintö otti pelin ohjat jo ensimmäisen jakson 34-17 –voitolla. Peli ratkesi kolmannen jakson alkuminuuteilla, kun kotijohto kasvoi yli 20 pisteeseen. Suurin ero joukkueiden välillä syntyi kaukoheittojen kautta, Pyrinnön hyökkäyksen jauhaessa vierailijoita enemmän ja laadukkaampia heittopaikkoja. Pyrintö upotti ottelussa heittämistään 31 kolmen pisteen yrityksestä 17, Kouvojen pussittaessa 27 yrityksestään vain seitsemän.

- Ylsimme iloiseen esitykseen ja onnistuimme joukkueena erittäin hyvin. Saimme hyvällä pallonliikkeellä heittäjämme vapaaksi ja heittopeli kulki hienosti, ylisti Pyrinnön valmentaja Ilkka Palviainen.

Kotijoukkueen parhaimmistoon lukeutuivat keskiviikon ottelussa tutut nimet, kun Damon Williams heitti 18 pistettä ja kahmi 10 levypalloa, ja Antero Lehto operoi Williamsin tapaan tupla-tuplan, kirjauttaen tililleen 14 pistettä ja 10 koriin johtanutta syöttöä. Pyrinnön pisteykkösenä toimi keskiviikon kamppailussa laituri Joonas Cavén, joka heitti tamperelaisille 21 pistettä.

Kouvojen kokoonpanosta itsensä esille nostivat 26 pisteellä ja 12 levypallolla Ville Kaunisto, sekä 18 pistettä heittänyt ja 5 koriin johtanutta syöttöä jakanut takamies Tuomas Hirvonen.

Ottelutilastot: Pyrintö - Kouvot
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

Näytä lisää vastaavia