13.1.2017 Perjantain liigakierros tarjosi koripalloväelle neljä hienoa ottelua. Salohallissa 1720-päinen yleisö todisti Vilppaan 96-86 (46-44) –kotivoittoa Karhusta, KTP kaatoi BC Nokian kotonaan vahvan esityksen jälkeen 87-76 (46-33), Seagulls taisteli 77-71 (36-35) –voiton Pyrinnöstä ja Kataja kaatoi Kobrat kotonaan vakuuttavin 103-68 (46-33) –numeroin.
Matias Ojala ja Salon Vilpas ottivat komean kotivoiton Karhusta 1720-päisen Salohallin edessä.
Monyea Pratt oli jälleen KTP:n parhaimmistoa, kotkalaisten ottaessa komean kotivoiton BC Nokiasta.
Antto Nikkarinen jatkoi vahvaa virettään, kun Seagulls kaatoi Pyrinnön Kisahallissa.
Ilari Seppälä johti Katajan peliä esimerkillisesti, kun joukkue kaatoi kotonaan Lapuan Kobrat. Kuvat: Erkki Hautaviita, Mikko Mäkelä, Francois Perthuis & Vesa Kuukka
Salohallin valtava 1720-päinen yleisö sai perjantain kunniaksi nauttia kotijoukkueen hienosta voitosta, kun Vilppaan vieraaksi saapui illan TV-otteluun Kauhajoen Karhu. Läpi kamppailun todella tasaisissa merkeissä kulkenut vääntö kääntyi lopulta Vilppaan vahvan lopun ansiosta kotijoukkueelle 96-86 (46-44).
Ottelun ratkaisu nähtiin vasta päätösjakson puolenvälin jälkeen, Karhun ensin otettua viiden pisteen johdon Bojan Sarcevicin kolmosella.
Juwan Statenin johdolla Vilpas otti ensin 10-0 –runin ja karkasi viiden pisteen johtoasemaan ennen Juho Lehtorannan kolmosta. Lehtorannan onnistumisen jälkeen Vilpas juoksi taululle taas 7-0 –pisteputken ja venytti johdon yhdeksään pisteeseen. Karhun Austin Hollins onnistui vielä kertaalleen kaaren takaa, mutta Vilpas viimeisteli loppulukemat 96-86 vapaaheittoviivalta.
Isäntien vahvimpiin suorittajiin lukeutuivat 22 pistettä heittänyt kapteeni Michael Pounds, sekä hienon ottelun 12 pisteellä, 4 levypallolla ja yhtä monella syötöllä pelannut Okko Järvi. Staten viimeisteli Vilppaalle 21 pistettä ja Juho Nenonen heitti ensimmäisessä kotiottelussaan paluunsa jälkeen 18 pistettä.
Austin Hollins paiskoi Karhulle 32 pistettä ja keräsi 8 levypalloa, takamies Tate Unruhin kirjautettua tilastorivikseen 18 pistettä ja 8 levypalloa. Bojan Sarcevic operoi takakentällä 9 pistettä ja peräti 11 koriin johtanutta syöttöä.
KTP istui kuskin paikalla kotiottelussaan BC Nokiaa vastaan läpi ottelun, mutta joutui silti taistelemaan tosissaan päätösjaksolla pitääkseen vierasjoukkueen takanaan. Lopulta KTP kuitenkin tarjosi kotiyleisölle aihetta riemuun 87-76 (46-33) –voitolla.
BC Nokia nousi neljännellä neljänneksellä jo tasoihin Henri Hirvikosken korilla, mutta tämän jälkeen kotijoukkueen laituri Monyea Pratt otti ohjat käsiinsä. Kuusi pistettä viimeiseen neljään minuuttiin ja KTP venyi kuin venyikin hienoon 87-76 –kotivoittoon.
Pratt oli kotijoukkueen ykkösnimi perjantaina, kirjauttaen tilastorivikseen 20 pistettä, 10 levypalloa ja 6 koriin johtanutta syöttöä. Villematti Kopio oli myös tarkalla heittopäällä, pussittaen viisi kolmosta ja yhteensä 18 pistettä.
BC Nokian pisteykkösenä toimi laituri Sefton Barrett (20 pistettä/10 levypalloa) ja Barrettia tuki hienosti takamies Isaiah Wilkerson (14/8/4 syöttöä).
Sarjakärki Helsinki Seagullsin vahva päätösjakso oli joukkueiden erona perjantain kamppailussa Tampereen Pyrintöä vastaan. Pyrintö oli vielä murtautua voittotaisteluun mukaan, mutta Seagulls piti tamperelaisten kiriaikeet kurissa matkalla 77-71 (36-35) –kotivoittoon.
Topias Palmin vapaaheitolla Pyrintö hivuttautui kahden pisteen kosketusetäisyydelle reilut kaksi ja puoli minuuttia ennen ottelun loppua ja vielä uudestaan 40 sekuntia ennen päätössummeria. Seagullsin terävä puolustus ja Antto Nikkarisen kolmonen 28 sekuntia ennen summeria johdattivat kotijoukkueen voittoon.
Seagullsin voiton takuumiehinä toimivat 18 pistettä nakuttanut Remy Abell, sekä 8 pistettä ja 11 koriin johtanutta syöttöä taiteillut Nikkarinen. Kaksikon lisäksi kaksinumeroisille pistelukemille itsensä heittivät Gerald Lee Jr. (10/4), Raymond Cowels (10/4) ja Jason Conley (10/4).
Pyrinnön riveistä parastaan esittivät 21 pistettä mieheen heittäneet Palmi (21/4) sekä väkivahva ja monipuolinen J’Nathan Bullock (21/6).
Joensuun Kataja esitti ehjän 40-minuuttisen kotiyleisölleen perjantain kotiottelussa Lapuan Kobria vastaan. Jatkuvasti askeleen edellä vierailijoita ollut Kataja ei jättänyt epäselvyyttä joukkueiden paremmuudesta, juosten 103-68 (46-33) –voittoon.
Katajan hyökkäyksen kyky liikuttaa palloa ja löytää vapaita ajosaumoja osoittautui ratkaisevaksi tekijäksi perjantain kamppailussa. Tasaisesti onnistumisia laajalta rintamalta saanut Kataja kirjautti 26 syöttöä 38 pelitilannekoriin, eikä Kobrien puolustus tuntunut saavan kunnolla otetta isäntiin koko iltana.
Katajan Jarekious Bradley toimitti tupla-tuplan 17 pisteellä ja 14 levypallolla ja Ilari Seppälä pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan, heittäen niin ikään 17 pistettä ja jakaen 8 koriin johtanutta syöttöä.
Kobrien ikinuori Damon Williams kirjautti 18 pistettä, 5 levypalloa ja 4 koriin johtanutta syöttöä tilastorivilleen ja järkälemäinen Dom Morris jäi vain levypallon päähän tupla-tuplasta 13 pisteellä ja 9 levypallollaan.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.