26.5.2016 Päättyneellä kaudella Loimaa Bisonsia edustanut, nuorisomaajoukkueista tulevalle päävalmentajalle tuttu, Tapiolan Hongan kasvatti Villematti Kopio, 24, siirtyy KTP-Basketin riveihin. Sopimus on malliltaan 1+1.
Kopio siirtyy Loimaalta ensi kaudeksi Kotkaan. Kuva: Erkki Hautaviita.
Urallaan yhteensä 93 nuorten maaottelua pelannut 182-senttinen Kopio kirjautti viime kaudella 25 pelaamassaan ottelussa 3,0 pistettä, 1,2 levypalloa ja 1,2 syöttöä. Kaudella 2014-15 syntyi kasvattajaseuran riveissä keskimäärin 10,6 pistettä sekä 2,8 levypalloa ottelua kohden. Kopio on edustanut Korisliigassa Bisonsin ja Hongan lisäksi Korihaita kaudella 2012-13.
Palkintokaapista mieheltä löytyy kolmen A-poikien SM-kullan sekä B-poikien Suomen mestaruuden lisäksi valinta Divari-A:n Vuoden pelaajaksi (2011-12) ja A-poikien SM-sarjan Vuoden pelaajaksi (2008-09).
- ”Viltsu” on meille hyvä hankinta. Hän on sitoutunut, haluaa kehittyä ja tuo meille nopeita jalkoja. Hän on kakkospaikan skoraaja ja back-uppina ykköselle, KTP-Basketin päävalmentaja Ray Ailus kertoo.
KTP-Basketilla on sopimukset Kopion lisäksi Markus Moleniuksen, Manuel Barnesin, Mikael Aallon, Vili Nymanin, Severi Kaukiaisen sekä Joona Tuomalan kanssa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Susijengin ja Suomi-koriksen faneille tarjoutuu EM-kotikisakesän 2025 aikana tilaisuus kuulla tarinoita Susijengin kulissien takaa viikoittaisen Kuudes pelaaja -podcastin muodossa. Vaihtuvat pelaaja- ja valmentajavieraat johdattavat kuulijansa aina ammoisista B-divisioonavuosista Tampereen kotikisakesään asti.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin aurinkoisessa säässä Hyvinkäällä
Kesäkuussa joukko 2011-12 syntyneitä nuoria koripalloilijoita tassuttelevat ensimmäiset askeleensa Sudenpolulla, Suomen Koripalloliiton maajoukkueohjelmassa. Tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat 2025 on kutsuttu leireille ympäri Suomen.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Tampereen koululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään lahtelaiset koululaiset
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.