Vesa Heinonen tuo kokemusta Korihaihin, Kotavuo ja Haikonen rinnakkaislisenssillä joukkueeseen

7.9.2019 10:05 Uudenkaupungin Korihait on solminut pelaajasopimuksen Vesa Heinosen, 28, kanssa. Lisäksi Korihaiden kokoonpano vahvistuu FoKoPon Johan Kotavuolla, 23, ja Aku Haikosella, 23, jotka pelaavat joukkueessa rinnakkaislisenssillä.

Vesa Heinonen tekee paluun Korisliigaan. Kuva: Matti Koskinen.

Haipaitaan Heinonen siirtyy Saksan Pro B:n Dresden Titansista, jossa hän keräsi tehoikseen keskimäärin 4,5 pistettä, 2,5 levypalloa ja 1,9 syöttöä ottelua kohden. Kotoisessa Korisliigassa Heinonen on pelannut yhteensä kuusi kautta edustaen kasvattajaseuransa Lahden NMKY:n lisäksi KTP-Basketia.

Kauden 2012/13 Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi palkittu Heinonen palaa hyvillä mielin Suomeen takaisin.

– Hienoa päästä Korihaihin ja takaisin Korisliigaan. Hauska nähdä, miten liiga on näiden vuosien jälkeen muuttunut, Heinonen kommentoi Korihaiden tiedotteessa.

Korihaiden päävalmentaja Jordi Juste on tyytyväinen, että kova taustatyö on tuottanut tulosta ja uusi suomalaispelaaja oli mahdollista vielä tässä vaiheessa saada mukaan joukkueeseen. 

– Vesa tuo kaivattua kokemusta nuoreen joukkueeseemme. Hän on hyvin monipuolinen pelaaja, joka pystyy ottamaan vastuuta useilla pelipaikoilla, mikä on ehdottomasti yksi hänen vahvuuksistaan. Hän lukee peliä hyvin ja on heittämisen lisäksi erittäin vahvoilla ajotilanteissa, Juste arvioi. 

Forssan Koripoikia Divari A:ssa edustavat Johan Kotavuo ja Aku Haikonen tulevat osaksi Korihaiden joukkuetta rinnakkaislisenssin avulla. Molemmat ovat iloisia päästessään mukaan pääsarjajoukkueeseen. 

– Innolla odotan, että pääsen pelaamaan Suomen korkeinta sarjatasoa. Tavoitteena on kehittyä pelaajana ja mitata omaa tasoa kotimaan kärkipelaajia vastaan. Hienoa päästä pelaamaan haipaidassa, tuumii Haikonen. 

– Mahtavaa päästä kehittämään itseään liigajoukkueen kanssa, saada hyviä harjoituksia ja kovatasoisia pelejä. Hyvällä fiiliksellä siis uuteen kauteen, kommentoi puolestaan Kotavuo.

Asiat

 
14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

Näytä lisää vastaavia