Vekkilä ja Saarela KTP:n vahvuuteen

21.5.2003 SM-Koriksen kotkalaisjoukkue KTP on napannut haaviinsa Jari Vekkilän ja Jussi Saarelan pelaajamarkkinoilta. Molempien pelureiden sopimukset ovat mallia 1+1. Vekkilä on kotkalaisittain paluumuuttaja. Saarela siirtyy Kotkaan kasvattajaseurastaan Kouvoista.

192-senttinen ja 27-vuotias Vekkilä pelasi KTP-paidassa kaudet 1995-97, vietti niiden jälkeen kaksi kautta Saksassa ja palasi Kotkaan kaudeksi 1999-2000. Tämän jälkeen mies on edustanut kolme viimeistä kautta Namika Lahden värejä. Kuluneella kaudella Vekkilä kuului Namika Lahden aloitusviisikkoon, pelasi keskimäärin 29,7 minuuttia, joiden aikana hän teki 12,9 pistettä, poimi 4,1 levypalloa, antoi 2,55 koriinjohtanutta syöttöä ja riisti 1,37 kertaa ottelua kohden.  

Karkkilan Urheilijoissa koripallo-oppinsa saaneella Vekkilällä on tilillään 24 miesten maaottelua.  

Jussi Saarela on urallaan esiintynyt viitenä kautena Kouvojen mestaruussarjamiehistössä. Viime kaudella 198-senttinen ja 25-vuotias laituri pelasi vain neljä ottelua Kouvojen I divisioonajoukkueessa Korikouvoissa. Tilastomerkinnöikseen Saarela ehti merkkauttaa kyseisissä peleissä 8,5 pistettä ja 6,8 levypalloa ennen kuin kausi päättyi polvivammaan.

Jo aiemmin KTP oli solminut 1+1-vuotiset sopimuspaperit Joni Harjulan, Pasi Heinosen, Jani Jernvallin, Markus Myllylän ja Roope Mäkelän kanssa. Kaksivuotiset sopimukset on valmennuskaksikolla Eero Saarinen-Sauli Lanki.  

- Meillä on koossa varsin kokenut pelaajarunko, vaikka nuorista miehistä vielä onkin kyse. Edelleen neuvottelemme ainakin yhden kotimaisen pelaajan lisäämisestä joukkueeseen. Päätös ulkomaanavusta tehdään näiden neuvotteluiden jälkeen, kertoi yli 800 ottelua pääsarjatasolla valmentanut Saarinen.

Asiat

 
1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 14:54 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 3/3: EBT, Torpan Pojat ja Peli-Karhut lähtevät mitalijahtiin

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 10:19 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 2/3: Tampereen Pyrintö, Kouvottaret ja Tapiolan Honka hamuavat kärkipäähän

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 15:03 Susijengi

Susijengin EM-kisapaidat huutokaupataan – tuotto nuorten maajoukkueiden hyväksi

Faneilla on ainutlaatuinen mahdollisuus omistaa pala suomalaista koripallohistoriaa: Susijengin aidot match worn -pelipaidat EuroBasket 2025 -turnauksesta huutokaupataan 29.9.–4.10. välisenä aikana.

Näytä lisää vastaavia