19.8.2022 10:37 Kouvottaret on solminut 1-vuotiset jatkosopimukset viime kauden runkopelaajiin kuuluneiden Henriikka Vähäuskin ja Johanna Rädyn kanssa. Lisäksi Kouvojen kasvatti Chalina Mäkelä liittyy uutena tulokkaana Kouvottarien riveihin.
Kouvojen kasvatti Henriikka Vähäuski tehtaili viime kaudella 6,0 pistettä ja 4,2 levypalloa ottelua kohden. Kuva: Ville Vuorinen
185-senttiselle Henriikka Vähäuskille tuleva kausi tulee olemaan viides Naisten Korisliigassa. Viime kaudella Kouvojen kasvatti tehtaili hopeajoukkueen paidassa 6,0 pistettä, 4,2 levypalloa 19 minuutin peliajalla.
- Henriikka on sarjan parhaita heittäviä isoja pelaajia, joka on erittäin tärkeä ominaisuus meidänkin konseptissa. Lisäksi hän pystyy pelaamaan korin läheisyydessä eikä pelkää ottaa mustelmia puolustuspäässä. Vaikka Henkka on kuulunut runkopelaajiimme jo kolmen kauden ajan on kyseessä vasta parikymppinen pelaaja, jonka parhaat vuodet ovat edessäpäin, päävalmentaja Joonas Frimodig kommentoi seuran tiedotteessa.
Johanna Rädylle tuleva kausi tulee olemaan toinen Naisten Korisliigassa. Debyyttikaudellaan 172-senttinen takamies kirjautti 3,2 pistettä, 1,5 levypalloa sekä 1,5 syöttöä reilun 13 minuutin peliajalla.
- Johanna osoitti heti ensimmäisellä kaudellaan, että hän kuuluu Naisten Korisliigaan. Hän on taitava takapelaaja, joka pystyy pelaamaan tehokkaasti myös heittävän takamiehen tonttia. Johanna on yksi joukkueen kovimpia harjoittelijoita ja uskon, että se tulee ensi kaudella näkymään tasaisempana suorittamisena sekä mahdollisuutena vielä isompaan rooliin.
16-vuotiaalle Kouvojen kasvatti Chalina Mäkelälle ensi kausi tulee olemaan ensimmäinen naisten Korisliigassa. Suomen tyttöjen U16-maajoukkueeseen kuuluva Mäkelä raivasi tiensä EM-kisajoukkueseen, jossa Suomi pelaa A-divisioonassa 19.8. alkavassa turnauksessa Portugalissa. Mäkelä on ehtinyt edustaa Suomea tänä kesänä 12 ottelussa tehtaillen niissä 7,8 pistettä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.