25.1.2013 Tiukkaa taistelua Korisliigan kahdeksannesta sijasta jatketaan lauantaina, kun Salon Vilpas isännöi URHOtv:n ottelussa liigan jumbosijalla majailevan Namika Lahden. Vilpas on hävinnyt kuusi edellistä otteluaan, kun taas Namika Lahti on voittanut viimeisestä kahdestatoista ottelustaan vain yhden.
Shawn Atupemin Vilpas yrittää katkaista tappioputkensa lauantain URHOtv-ottelussa. Kuva: Matti O. Koskinen.
Pitkään Korisliigan kahdeksannella sijalla viihtynyt Salon Vilpas on joutunut viime kierroksilla puolustuskannalle, kun UU-Korihait ja Lapuan Korikobrat ovat ilmoittautuneet mukaan pudotuspelitaisteluun. Vilpas onkin nyt valahtanut taulukossa kymmenenneksi, kun Korihait ja Korikobrat ovat kumpikin hakeneet voiton enemmän.
Parempaa virettä hakee myös Namika Lahti, joka on Korisliigassa tällä hetkellä jumbopaikalla FoKoPon ohitettua lahtelaiset LrNMKY-voitollaan. Lahtelaiset ovat hakeneet edellisestä 12 ottelustaan vain yhden voiton ja kärsineet loukkaantumisista läpi kauden. Toivoton Namikan tehtävä ei kuitenkaan ole, sillä eroa esimerkiksi Salon Vilppaaseen on vain kahden voiton verran.
Vilpas on voittanut kotonaan pelaamastaan 13 ottelusta viisi, kun taas Namika Lahden on voittanut vieraissa vain kerran 12 yrittämällä. Lahtelaisten ainokainen vierasvoitto on juurikin Vilppaasta lokakuun puolivälistä.
Namikan kokoonpanosta puuttuu ainakin alaraajavaivainen Cedric Latimer sekä mahdollisesti edelleen myös Aleksi Alanen. Sormivamman alkuviikosta saaneen Louis Johnsonin pelaaminen on arvoitus. Pelikuntoista Johnsonia kaivataan, sillä lahtelaiset kaipaavat painikaverin korin alle Vilppaan Shawn Atupemia vastaan.
Vilpas esittelee lauantaina kotiyleisölleen uuden amerikkalaislaiturinsa Marcus Relphorden, joka debytoi erinomaisesti edellisessä URHOtv-ottelussa keskiviikkona. Relphorde nakutti KTP:ta vastaan 27 pistettä, otti kymmenen levypalloa ja antoi vielä viisi korisyöttöäkin.
Vilppaan viisikon muodostanevat näin Relphorde, Atupem, pelintekijä Alex Vaenerberg, Troy Barnies ja Eero Lehtinen. Penkiltä voimaa tuovat etenkin Jukka Kataja, Mikael Sandberg, Vesa-Pekka Laine ja Samu Kaaresvirta.
Latimerin ollessa pois Namikan aloituksesta löytyvät kentille pelannut Emmanuel Holloway ja Jordan Hasquet sekä kolmantena amerikkalaisena joko Johnson tai varalla Thomas Kelley. Vesa Heinonen lienee aloittava suomalaispelaaja Alasen jatkaessa sairauslomaansa. Virolainen Joonas Vaino puolestaan löytynee ison pelaajan paikalta Johnsonin ollessa poissa. Heidän lisäkseen Valtteri Mäkäläinen on ainoa isompia minuutteja saava pelaaja.
Joukkueiden kaksi edellistä kohtaamista päättyivät vierasvoittoihin. Namika haki 64–68-voiton lokakuussa Salohallista ja Vilpas vei Lahdesta 65-74-voiton joulukuun alussa.
URHOtv:n lähetys Salohallista alkaa lauantaina klo 18:25 ja ottelun selostaa Toni Flink. Henkilökuvassa nähdään Vilppaan kolmeasataa runkosarjapeliä lähestyvä Jukka Kataja.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.