URHOtv-ennakko: uudistunut Korikobrat saapuu Kouvojen vieraaksi

21.11.2012 Keskiviikon URHOtv-otteluna nähdään liigaviihdettä Kouvolan Mansikka-aholta. Voitot ovat olleet Kouvolan Kouvoilla ja Lapuan Korikobrilla tiukalla viime kierroksilla, ja molemmat joukkueet hakevat uutta nostetta ailahtelevan pariviikkoisen jälkeen. Otteluun tuo lisämielenkiintoa Korikobrien uudistunut pelaajapaletti.

Gilberto Clavellin Kouvot isännöi Korikobria keskiviikon URHOtv-ottelussa. Kuva: Matti O. Koskinen.

Keskiviikkona Mansikka-ahon parketilla nähtävistä joukkueista hienoisena ennakkosuosikkina kentälle saapuu Kouvot, jonka edellisestä liigaottelusta on ehtinyt kulua viikon päivät.

 

Kouvot on voittanut neljästä edellisestä ottelustaan vain yhden, mutta joukkue näyttää olevan valmis uuteen nousuun. Uusi amerikkalaislaituri LaMarr Greer on vakuuttanut Kouvojen valmennusjohdon joukkuepelillään ja puolustuspään osaamisellaan, ja näyttää asettuvan vahvana linkkinä Chris Hesterin ja Gilberto Clavellin rinnalle.

 

Kun lisäksi Samuli Vanttaja, Antto Nikkarinen, Ilari Seppälä, Atte Perttu, Aleksi Akpaso ja Jere Luoma ovat terveiden kirjoissa, on Kouvoilla marssittaa kentälle leveä ja iskuvoimainen kokoonpano Korikobria vastaan.

 

Lapualaisten viime viikot ovat kuluneet turbulenssissa. Joukkueen amerikkalaispelaajista Chris Commons ja B.J. Holmes saivat lähtöpassit, ja päävalmentaja Nenad Stefanovic on Korikobrien verkkosivujen mukaan ”ottanut etäisyyttä joukkueeseen” Commonsin kanssa Kauhajoki-tappion kanssa sattuneen välikohtauksen jälkeen.

 

Jo pari viikkoa sitten Lapualle lennätetty pelinrakentaja Dominique Coleman korvaa Holmesin Korikobrien pelinrakentajana, ja Commonsin korvaajaksi lapualaiskorin alle on saatu viime kaudella Islannissa pelannut 203-senttinen Trey Hampton. Hampton pelannee Kouvolassa, mikäli hänen pelilupansa saapuu Suomeen ajoissa.

 

Hamptonin tilanteesta riippumatta pelinrakentaja Coleman, laituri Dwight Tolbert, Korikobrien pistetykki Samuel Haanpää sekä takamies Aleksi Huuskonen saavat keskiviikkona urakoida ylitöitä palauttaakseen Lapuan voittojen tielle. Korikobrat haki edellisen voittonsa 27. lokakuuta KTP:ta vastaan, ja joukkue on hävinnyt viimeiset neljä otteluaan.

 

Pidä silmällä

Ilari Seppälä, Kouvot:
Neljättä kauttaan Kouvoissa pelaava 188-senttinen, 19-vuotias takamies kohtaa ensimmäistä kertaa urallaan oman kasvattajaseuransa pääsarjatasolla. Seppälä pelasi edellisen kerran Kobrissa kaudella 2008/09, jolloin joukkue pelasi I Divisioonaa. Seppälä on tällä kaudella viimeistellyt Kouvoille 8,1 pistettä, 1,9 levypalloa sekä 1,7 syöttöä ottelua kohden.

 

Korisliigaa: Kouvolan Kouvot – Lapuan Korikobrat URHOtv:lla tiistaina 21.11. klo 18:25 alkaen.

 

Lisätietoja: Kouvojen ennakko
Lisätietoja: Korikobrien ennakko

Asiat

 
27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

Näytä lisää vastaavia