URHOtv-ennakko: pudotuspelien kotietua mielivä Karhu kohtaa Namika Lahden kotihallissaan

2.3.2013 Korisliigan runkosarjan viimeinen neljännes alkaa Karhun ja Namika Lahden osalta lauantai-iltana, kun Karhu isännöi lahtelaisia Kauhajoella. Uusia ulkomaalaispelaajia viimeisen parin viikon aikana Pohjanmaalle lennättänyt Karhu tähtää runkosarjan päätteeksi pudotuspelien kotietua, kun taas Namika Lahti pyrkii kynsin hampain ylemmäs liigajumbon paikalta.

Louis Johnsonin Namika Lahti haastaa Karhun Kauhajoella. Kuva: Matti O. Koskinen.

Amerikkalaiset korinaluspelaajansa Tremaine Fordin ja J’Nathan Bullockin talven aikana sairastuvalle menettänyt Karhu ajaa paraikaa sisään uusia ulkomaalaisvahvistuksiaan.

Lauantaina kauden kolmanteen Korisliigan otteluunsa sonnustautuva Haminn Quaintance (201 cm/27 v) kunnostautui edeltävällä kierroksella upottamalla voittokorin Karhun katkaistessa KTP:n kahdentoista ottelun voittoputken. Täysin uutena miehenä Ari Tammivaaran valmentamassa Karhussa esiintyy puolestaan voimakasrakenteinen laituri Eric Hicks (198/29).

Kauhajoen Karhu on jo useamman kuukauden ajan viihtynyt Korisliigan sarjataulukon viidennellä sijalla, mutta kun runkosarjaa on pelaamatta yhä 11 kierrosta, tähtäävät pohjanmaalaiset vahvasti puolivälierien kotietua. Lauantain otteluun lähdettäessä Karhulla on kolmen voiton takaa-ajomatka Tampereen Pyrintöön ja Joensuun Katajaan.

Namika Lahti on puolestaan tanssahdellut kauan Forssan Koripoikien kanssa liigan hännänhuippuna. FoKoPo nousi voiton etumatkan päähän Namikasta haettuaan vierasvoiton Salohallista. Namikan edellinen voitto irtosi helmikuun alussa Lappeenrannan NMKY:sta.

Karhu ja Lahti ovat tällä kaudella pelanneet kolme tiukkaa ottelua. Karhu on vienyt kaikki kolme ottelua, mutta vain kahdeksan pisteen yhteiserolla. Otteluista kaksi on ratkennut Ilkka Vuoren ja Giordan Watsonin viime hetkien urotekoihin.

Quaintancen ja Hicksin lisäksi Karhu marssittaa ulkomaalaisosastollaan kentälle takamies Watsonin. Kotimaisista pelaajista Vuori, Henri Hirvikoski, Jussi Eskola, Eldar Skamo, Matias Ojala, sekä Niko Mattila ovat pelanneet yli kymmenen minuutin ottelukeskiarvolla.

Ilkka Palviaisen valmentaman Namika Lahden ulkomaalaispelaajien tontit ovat viime aikoina täyttäneet Emmanuel Holloway, Jordan Hasquet sekä Louis Johnson. Lahtelaisten selkeä kotimainen johtotähti on Cedric Latimer, jonka lisäksi yli kahdeksan minuuttia ovat urakoineet Jimi Koskinen, Joonas Vaino, Vesa Heinonen, Aleksi Alanen sekä Valtteri Mäkäläinen.

Korisliigan ottelu Kauhajoen Karhu – Namika Lahti URHOtv:lla lauantaina 2. maaliskuuta klo 19:25 alkaen.

Lisätietoja: URHOtv
 
2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

Näytä lisää vastaavia