9.1.2013 URHOtv:n Korisliiga-vuosi 2013 jatkuu keskiviikkoiltana, kun Kouvolan Kouvot saa Mansikka-ahon parketille vieraakseen Salon Vilppaan. Kouvoilla on otteluissa revanssin paikka, sillä joukkueiden edellisessä kohtaamisessa Salohallissa Vilpas murskasi kouvolalaisvieraansa pistein 88–65.

Antto Nikkarisen Kouvot saa keskiviikkona vieraita Salosta. Kuva: Matti O. Koskinen.
Korisliigan taulukossa perättäisillä sijoilla majailevat joukkueet (Kouvot 7., Vilpas 8.) pelasivat kumpikin loukkaantumisista johtuen rikkonaisen syyskauden. Joulun ja vuodenvaihteen tienoilla molempien joukkueiden tilanne on kuitenkin normalisoitunut.
Kouvot (9 voittoa, 11 tappiota) on saanut viimein jalkeille koko ulkomaalaistrionsa Gilberto Clavell-Chris Hester-LaMarr Greer, kun taas Vilppaan (7 voittoa, 13 tappiota) amerikkalaiskolmikko on vakiintunut: pelinrakentaja Marquis Hall ei sairastuvalta palattuaan yltänyt loukkaantumistaan edeltäneelle tasolle, joten hänen tuuraajakseen hankittu Adam Brown sai jäädä saloon Shawn Atupemin ja Troy Barniesin rinnalle.
Molemmilla joukkueilla on marssittaa kentälle laaja ja iskuvoimainen kotimaisten pelaajien rinki, joka on niin Kouvojen kuin Vilppaankin osalta lähes täysilukuinen. Ennakkotietojen mukaan Vilppaalta on sivussa keskiviikon ottelusta alavatsavammaa poteva Samu Kaaresvirta, kun taas Kouvojen rotaatiopelaajista yläselän krampista kärsivän Aleksi Akpason pelaaminen on epävarmaa.
Jyri Lehtosen valmentaman Kouvojen pelin moottori on jokaisella liigakaudellaan peliään parantanut ja liigan parhaiden kotimaisten pelaajien kastiin komeettamaisesti noussut pelinrakentaja Antto Nikkarinen. Heittävä takamies Ilari Seppälä pelaa myös erinomaista kautta, jonka lisäksi 210-senttinen Samuli Vanttaja tekee uutta tulemistaan oltuaan pitkään sivussa loukkaantumisen vuoksi. Myös isot miehet Atte Perttu ja Jere Luoma tuovat kentälle kokoa ja rähinää.
Vilppaan kotimaisesta osastosta Eero Lehtinen on lunastanut paikkansa Korisliigan parhaiden puolustuspelaajien joukossa, ja lisäksi PuHun kasvatti on pystynyt täyttämään Roope Ahosen jättämän aukon salolaisjoukkueen hyökkäyspäässä. Pelinrakentaja Alex Vaenerberg on myös vakuuttanut otteillaan. 210-senttinen Mikael Sandberg muodostaa oivan taisteluparin Vanttajaa vastaan, kun taas Jukka Katajan kokemus on salolaisjoukkueelle kullan arvoista. Silmällä kannattaa pitää myös Ilmari Kalliota ja Vesa-Pekka Lainetta, jotka ovat yllättäneet ratkaisuvoimallaan.
Ottelun puoliajalla nähdään henkilökuvassa Kouvojen Antto Nikkarinen. Ottelun selostaa tuttuun tapaan Toni Flink. Suora lähetys alkaa Kouvolasta keskiviikkona 9.1. klo 18:25.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.