2.7.2020 19:29 Korisliigassa pelaava Ura Basket on tehnyt pelaajasopimuksen edelliset kaksi kautta BC Nokiassa pelanneen Teemu Sulosen, 26, kanssa. Lisäksi Trey Niemi, 20, jatkaa Kaarinassa.

Teemu Sulonen säkittää kolmosia ensi kaudella Ura Basketin paidassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Sulonen on Leppävaaran Pyrinnön kasvatti, jolta löytyy kokemusta Korisliigasta jo viiden kauden verran. Sulonen on urallaan edustanut Helsinki Seagullsia, Korihaita ja viimeiset kaksi kautta BC Nokiaa.
Päättyneellä kaudella Sulonen kirjautti nokialaisille keskimäärin 5,1 pistettä, 0,7 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden. Erinomaisesta heittoranteestaan tunnettu Sulonen upotti kolmosensa 41,5% tarkkuudella.
– Koin, että Ura Basket on paras vaihtoehto urani kannalta ja hyvä askel mennä eteenpäin pelaajana. Tulevan kauden tavoitteeni on nostaa omaa tasoani ja auttaa joukkuetta menestymään, Sulonen kertoo seuran tiedotteessa.
Korisliigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2018/19 palkitulle Niemelle taas tuleva kausi on hänen kolmantensa pääsarjatasolle. Sykki-kasvatti heitti viime kaudella Uralle 7,7 pistettä, noukki 1,2 levypalloa ja jakoi 1,5 syöttöä ottelua kohden.
– Odotan innolla seuraavaa kautta ja uskon, että siitä tulee hyvä ja kehittävä kausi. Tunnen Dantzlerin entuudestaan. Tiedän, että DD saa koko joukkueen tekemään kovaa duunia joukkueen eteen. Uskon, että se tuo meille menestystä!
Ura Basketilla on nyt sopimukset Joona Airenteen, Kevin Bracy-Davisin, Edvard Gullichsenin, Lauri Hännisen, Trey Niemen, Atte Pertun, Teemu Sulosen ja Joona Tuomalan kanssa. Joukkueen päävalmentajana toimii Damion Dantzler.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.