4.8.2016 Vimpelin Veto on solminut jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Ulriikka Latvalan, 21, kanssa. Tuleva kausi on Latvalan viides kausi naisten pääsarjatasolla.

Latvala jatkaa uraansa kasvattajaseurassaan. Kuva: Francois Perthuis.
Urallaan 26 nuorten maaottelua 4,3 pisteen keskiarvolla pelannut 173-senttinen Latvala kirjautti viime kaudella tilastoikseen 4,7 pistettä ja 2,8 levypalloa ottelua kohden. Kaksi ensimmäistä liigakauttaan ViVe-kasvatti pelasi Äänekosken Huiman riveissä.
- Ura jatkuu hyvillä mielin Vimpelissä ja tavoitteena on saalistaa pudotuspelipaikka, laituri kertoo.
Kauden 2013-14 päätteeksi Latvala valittiin Naisten Korisliigan vuoden parhaaksi 6. pelaajaksi.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.